مایکروسافت از شروعی که در اواسط دهه‌ی 1990 داشت سعی در برنده شدن در جنگ‌ مرورگرها دارد. جدیدترین تلاش آن‌ها Microsoft Edge Chromium است که این توانایی را دارد تا این شرکت را به این هدف نزدیک‌تر کند. البته آن‌ها برای انجام این کار مجبور بودند از همان کدنویسی بنیادین گوگل کروم استفاده کنند.

مرورگر‌های Edge و Google Chrome هر دو متن‌باز می‌باشند (ترفندستان) و به همین دلیل به لحاظ ظاهری بسیار شبیه به هم هستند. در بین این دو مرورگر تفاوت‌هایی وجود دارد که باعث می‌شود آن‌ها منحصر به فرد و در مواردی برتر از یک‌دیگر باشند.

در اینجا به برخی از عمل‌کردهایی که اغلب در مرورگرها مشاهده می‌کنید اشاره خواهیم کرد و چگونگی استفاده کردن از آن‌ها را در مرورگر‌های اج و گوگل کروم مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

محیط کاربری

محیط کاربری اج همان‌ گونه که انتظار می‌رفت بسیار شبیه به محیط کروم است. هر دوی آن‌ها دارای گوشه‌هایی گرد و افکت سایه هستند.

 

 

وقتی به بررسی نوار بوک‌مارک‌ها می‌رسیم در مرورگرهای اج و کروم آن‌ها فقط در تب‌های جدید قابل نمایش هستند.

Edge برای ایجاد یک صفحه جدید سه گزینه به شما می‌دهد، در تم اصلی سایت‌هایی که بازدید کرده‌اید را به شما نمایش می‌دهد، به صورت الهام بخش هر روز تصویری متفاوت نمایش می‌دهد. خبرهای سفارشی را برای شما اطلاع رسانی می‌کند. اما Chrome فقط گزینه‌ نشان دادن سایت‌‌های بازدید شده در تم اصلی را دارد.

 

افزونه‌ها

هر دو مرورگر Edge و Chrome به افزونه‌هایی (Extensions) دسترسی دارند تا عملکرد بیشتری را ارائه دهند زیرا هر دو بر اساس کرومیوم ساخته شده‌اند. (ترفندستان) اکثر برنامه‌های افزودنی در فروشگاه گوگل کروم در اج نیز کار می‌کنند. برای استفاده از آنها باید روی سه نقطه کلیک کرده و سپس Extensions را انتخاب نمایید.

 

 

افزونه‌هایی وجود دارد که منحصراً برای کار با Edge در فروشگاه مایکروسافت طراحی شده‌اند. اما به نظر می‌رسد بیرون رفتن از مرورگر برای دانلود آن‌ها یک گام اضافیست در حالی که می‌توانید همه‌ی این کارها را یک‌جا با برنامه‌های افزودنی گوگل انجام دهید.

 

همگام‌سازی

در حالی که Google Chrome به شما این امکان را می‌دهد که تاریخچه مرورگر و برنامه‌های افزودنی خود را بین چند دستگاه همگام‌سازی کنید، Microsoft Edge این کار را انجام نمی‌دهد. بنابراین اگر برای شما مهم است که مرورگرهای شما در دستگاه‌های مختلف به طور یکسان کار کنند، Chrome هنوز وضعیت بهتری دارد.

 

 مجموعه‌ها

چیزی که باعث می‌شود Edge برای بسیاری از ما از Chrome جلوه بهتری داشته باشد، مجموعه‌ها خواهد بود.

 

 

مجموعه‌ها به کاربر این امکان را می‌دهند تا اطلاعات را از منابع مختلف جمع آوری کرده و آن‌ها را در یک مکان قرار دهد تا دوباره از آن‌ها استفاده کنند. این کار برای کارهایی مانند برنامه ریزی سفر، مقایسه خرید یا نوشتن مقالات تحقیقاتی مفید است. بر اساس این نوشتار، مجموعه‌ها روی نسخه فعلی موجود نیستند، اما می‌توانید با دانلود نسخه Canary از آن استفاده کنید.

 

سرعت

در بسیاری از آزمایشات، (ترفندستان) به نظر می‌رسد Edge سریعتر بوده و تنها 70-80٪ از RAM نسبت به Chrome استفاده می‌کند. اگر مقدار زیادی حافظه ندارید، این قابلیت Edge به نفع‌تان خواهد بود. Edge بر روی پردازنده شما نیز عوارض کم‌تری دارد و هنگ کردن‌های رایج کم‌تر می‌شوند.

اپ‌ها

با استفاده از پشتیبانی برنامه پیشرونده Microsoft Edge (PWA)، می‌توانید تقریباً هر صفحه وب را به یک برنامه مستقل تبدیل کنید. ایجاد PWA یک میانبر دسک‌تاپ به شما می‌دهد که به سایت منتهی می‌شود، اما بدون نوار آدرس و عملکردهای دیگری که در مرورگر مشاهده خواهید کرد. این قابلیتی است که در Chrome به چشم نمی‌خورد.

 

خواندن همه‌جانبه

مایکروسافت Edge هم با موبایل و هم با دسک‌تاپ حالت مطالعه دارد. Chrome برای انجام این کار نیاز به افزونه‌ای جدا در دسک‌تاپ و نسخه‌های موبایل دارد. همچنین شما می‌توانید برای تنظیمات Windows خود زبان‌‌ها و صداهای بیشتری را دانلود کنید.

Edge دارای یک نمایش Immersive Reading است که تمام حواس‌پرتی های اضافی را از صفحه حذف می‌کند و فقط متن و سایر مطالب مرتبط را نمایش می‌دهد. شما حتی می‌توانید رنگ پس زمینه را نیز تنظیم کنید. Chrome در گذشته یک نوع حالت مطالعه داشت. اما در حال حاضر برای ایجاد حالت مطالعه نیاز به نصب یک افزونه جدا خواهید داشت.

 

حریم خصوصی

اج به شما سه سطح مختلف از محافظت از ردیابی می‌دهد. شما می‌توانید حالت پایه Basic))، متعادل (Balanced)، و سخت‌گیرانه (Strict) را انتخاب نمایید. به صورت پیش‌فرض تنظیم این گزینه روی حالت متعادل (Balanced) قرار دارد که به شما اجازه می‌دهد سفارشی سازی‌هایی را انجام دهید که در حالت سخت‌گیرانه (Strict) این اجازه را نمی‌دهد. در حالت (Basic) سفارشی سازی‌های زیادی خواهید داشت، اما از امنیت کم‌تری برخوردار خواهید بود، در حالت سخت‌گیرانه (Strict) برخی از وب سایت‌ها ممکن است به درستی کار نکنند.

همچنین می‌توانید در سایت‌هایی که بازدید کرده‌اید ردیاب‌هایی که مسدود شده‌اند را بیابید، بدین منظور روی نماد قفل در سمت چپ URL کلیک کنید، سپس در پایین منو، روی  Trackers کلیک کنید تا لیست را مشاهده کنید. در Chrome این امکان وجود ندارد.

 

 

در Microsoft Edge می‌توانید مجوزهایی را که می‌خواهید به صورت سایت به سایت اختصاص دهید، سفارشی سازی کنید. در Chrome فقط می‌توانید به همه سایتها اجازه دهید و یا به هیچ یک از آن‌ها اجازه ندهید و مسدودشان کنید.

مانند هر مرورگر دیگری، هر دو مرورگر اج و کروم دارای تب‌های مرور خصوصی هستند. در مرورگر Edge از آن به عنوان تب InPrivate یاد می‌شود، در حالی که Chrome آن را به عنوان Incognito نام‌گذاری کرده است. پنجره‌های این‌ مرورگر هیچگونه فعالیتی را در حال مرور اینترنت ذخیره نمی‌کنند.

به طور کلی، به نظر می‌رسد Edge در مقایسه با Chrome برای اجرا به منابع کمتری نیاز دارد و از مزیت‌های بالاتری برخوردار است، حتی شما اگر از گذشته به مرورگرهای مایکروسافت اعتماد نداشته باشید مرورگر جدید Edge ممکن است ارزش امتحان کردن مجدد را داشته باشد.