احتمالا بدانید که انجام امور بانکی و اداری برای اتباع کشورهای دیگر که در ایران حضور دارند به راحتی اتباع ایرانی نبوده و همیشه با مشکلاتی همراه بوده است.

همین مساله افتتاح حساب در بانک‌های ایرانی که سال‌ها اتباع کشورهای دوست و همسایه که در ایران هستند و با آن دست و پنجه نرم می‌کنند مدت‌های زیادی است که دشواری‌های فراوانی در پیشبرد آن وجود داشته است.

البته در کشورهای دیگر امورات کمی آسان‌تر انجام می‌شود.

در اکثر کشور‌های دنیا اتباع غیر بومی می‌توانند با گذرنامه محل تولد خود امورات بانکی و اداری را انجام دهند ولی در ایران گذرنامه به تنهایی برای اتباع دیگر کشورها کاربرد ندارد.

سال‌هاست که افراد مقیم یا غیر مقیم که از کشورهای دیگر به ایران مهاجرت کرده‌اند به بانک‌های کشور مراجعه نموده و درخواست افتتاح حساب بانکی را دارند که به خاطر قوانین و بروکراسی‌های اداری متحمل سختی‌های فراوان برای افتتاح یک حساب بانکی شده و گذرنامه ایشان به تنهایی مورد قبول نمی‌باشد.

اتباع خارجی حاضر در ایران می‌بایست دارای کدی اختصاصی با عنوان کد فراگیر باشند تا بتوانند کلیه امور بانکی و اداری خود در کشور ایران را به انجام برسانند. کد فراگیر برای اتباع حقیقی نقش کد ملی اتباع ایرانی را برای ایشان ایفا می‌کند و در مورد شرکت‌های خارجی حاضر در ایران نیز بدین صورت است. کد فراگیر شرکت‌های خارجی نقش شناسه ملی را برای آن شرکت ایفا می‌کند.

نام‌های دیگر این کد در ایران فیدا کد یا کد اختصاصی اتباع خارجی می‌باشد.

از زمان راه‌اندازی سامانه کد فراگیر  اتباع دیگر کشورها که در ایران حضور دارند نظیر اتباع افغانی، پاکستانی، عراقی، کره ای، عمانی، آلمانی و کلا همه کشورها با ثبت نام و ارسال مدارک موردنیاز می‌توانند جهت دریافت کد فراگیر به صورت اینترنتی از طریق صفحه ثبت درخواست کد فراگیر اقدام و کد صادر شده پس از صدور به موبایل ایشان ارسال خواهد شد.

بعضا بانک‌ها از متقاضیان حقیقی درخواست می‌کنند که کد فراگیر شخصی یا کد فراگیر بانکی (مخصوص بانک) دریافت کنند که منظورشان دقیقا همین کد است که به آن اشاره شده است.

اشخاص حقوقی (شرکت‌های غیر ایرانی) نیز می‌توانند جهت دریافت کد فراگیر مخصوص شرکت (اشخاص حقوقی) به سامانه فوق مراجعه نمایند.

در کل لازم به ذکر است که تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی غیرایرانی که در ایران مشغول زندگی یا فعالیت تجاری هستند می‌بایست جهت پیشبرد امورات اداری خود این کد را دریافت و به سازمان درخواست کننده ارائه دهند.

امید است سامانه فوق الذکر پیشبردی در تسهیل امور اداری اتباع خارجی در ایران باشد.