زمانی بود که صنعت خودروسازی در انحصار چند خودروساز مطرح دنیا و چند کشور بزرگ صنعتی جهان بود. امروز اما بیشتر کشورها در تلاشند تا با تولید خودروهایی متفاوت، جایی در این بازار رقابت پرسود داشته باشند. ایران پله‌پله قدم‌هایی را برای پیشرفت در این بازار برداشته است، هر چند به نظر می‌رسد که خودروسازان ایرانی در سال‌های اخیر به جای پیشرفت، عقب‌گرد داشته‌اند و نه تنها از استانداردهای دنیا، بلکه از استانداردهای کشوری مانند چین که با وجود نوپا بودن در صنعت خودروسازی، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، بسیار عقب‌تر هستند.

 

داستان خودرویی به نام کوییک!

سایپا در ادامه نوآوری‌ها و طراحی‌هایش خبر از تولید خودرویی داد که حرف و حدیث‌های زیادی در پی داشت. از همان ابتدا سؤالات زیادی در مورد نام خودرو پیش آمد و بسیاری آن را نامی خارجی می‌دانستند. اما سایپا با آوردن مدارکی دال بر وجود روستایی به همین نام در ایران، مهرایرانی بر نام خودرویش گذاشت. بعد از آن صحبت‌هایی در مورد کلاس این خودرو پیش آمد. طبق اخبار قرار بود کوییک یک کراس‌اوور کوچک باشد، اما محصول ارائه شده فقط یک هاچبک جمع و جور بود! طراحی کوییک نشان می‌داد که گروه طراحان و مهندسان سایپا، هیچ اصراری به خلاقیت و نوآوری ندارند. ترکیبی از ساینا و تیبا، طراحی ظاهری کوییک را تشکیل می‌دهد که شاید زیبا نباشد، اما به یکنواختی و ضعیفی تیبا هم نیست و در کنار آن عناصر اغراق شده‌ای مانند سپر ساینا هم در این خودرو اصلاح شده است! به طور کلی می‌توان کوییک را زیباتر از دیگر هاچبک‌های سایپا توصیف کرد. خلاقیت گروه طراحی سایپا در داخل کوییک هم دیده نمی‌شود. طراحان سایپا برای طراحی کابین کوییک هیچ زحمتی به خودشان نداده‌اند. همان الگوی ساینا که فقط یک صفحه نمایش در وسط داشبوردش قرار گرفته است! متریال نامرغوب و ارزان‌قیمت و صندلی‌های پارچه‌ای بی‌کیفیت، کابین کوییک را تشکیل می‌دهند. تنها نکته قابل توجه در کوییک، امکانات رفاهی این خودرو است. سایپا با قرار دادن امکانات متفاوت و دهان پر کن، سعی در جلب توجه بازار خودرو داشته است. امکاناتی نظیر کروز کنترل، سیستم مسیریاب ماهواره‌ای، کامپیوتر سفری، آینه‌های برقی، صندلی‌های 6 حالته برقی، سنسور و دوربین دید عقب و چراغ مشایعت تا منزل در کنار سیستم ورود بدون کلید و استارت دکمه‌ای از جمله پیشرفت‌های قابل ذکر مهندسان سایپاست. کوییک در 4 تیپ ST، SE، SE-A و SE-A LUX ارائه شده که در تمام این 4 تیپ همان موتور 1.5 لیتری با قدرت 87 اسب بخار که در ساینا هم استفاده شده بود، به کار رفته است. تفاوت این تیپ‌ها در گیربکس آنهاست. سایپا برای نسخه‌های SE-A و SE-A LUX فرمان برقی و گیربکس اتومات، اما در 2 تیپ دیگر گیربکس دستی و فرمان هیدرولیک را در نظر گرفته است.

 

آیا کوییک ارزش خرید دارد؟

کوییک نسبت به سایر خودروهای سایپا کمی طراحی بهتری دارد. اضافه کردن امکانات ایمنی در این خودرو نسبت به دیگر تولیدات این شرکت، از جمله موارد مثبت این خودرو محسوب می‌شود. سایپا با تقویت سیستم ترمز و پایداری در کوییک و اضافه کردن کیسه‌های هوا در این خودرو امنیت بیشتری را به سرنشینان ارائه کرده است. کوییک در مقایسه با دیگر تولیدات داخلی در بحث امکانات رفاهی حرف‌های بیشتری برای گفتن دارد. ضعف موتور و مونتاژ در محصولات سایپا همواره یکی از بزرگترین مشکلات خودروهای این شرکت بوده که در مورد کوییک هم به نظر می‌رسد هیچ تغییری در این زمینه ایجاد نشده است. قیمت و شرایط خرید کوییک مدل دنده‌ای نشان می‌دهد که نمونه‌های دنده‌ای بهتر از اتومات فروش داشته‌اند. این امر به دلیل گیربکس اتومات بی‌کیفیتی است که از جمله گلایه‌های رانندگان کوییک اتومات داشته‌اند. به نظر می‌رسد که قیمت‌گذاری بالای سایپا برای این خودرو هم از جمله موارد منفی این خودرو در بازار خودروهای ایرانی بوده است.