سال 2003 میلادی، یعنی دقیقا 17 سال پیش، بود که مزدا تری تولید و راهی بازارهای ژاپنی و جهانی شد. این سواری کامپکت چشم بادامی‌ها، البته چهار، پنج سال بعدترش راهی به ایران گشوده و خودش را به دستان مونتاژکاران بهمن‌موتور سپرد؛ امری که از سال 86 تا 89 شمسی تداوم داشت و طی این سال‌ها، نسل اول این خودرو با عنوان مزدا تری‌های مونتاژی معروف شدند. 

نسل دوم آن‌ها هم از سال 1389 تولید شدند تا این‌که در شیب ملایم منفی، در مرداد 1393 دیگر تولید نشدند. اما سال بعدش که شرایط تحریم‌ها و جهانی برای ایران بهتر شد، مجدداً مونتاژ آن‌ها شروع شد. به همین ترتیب، مونتاژ این خودرو در بهمن‌موتور تداوم داشت و در حال حاضر نیست تحت عنوان مزدا تری جدید، در لیست محصولات این شرکت موجود است. اما روی هم رفته و با همه گفته‌ها، باید مزدا تری خرید یا نه؟ البته شاید این سوال، سوال درستی نباشد. 

قطعاً دلایل مثبت خریداری این خودرو بیشتر و مهمتر از دلایل منفی عدم خرید آن است. اما جدا از تعریف و تمجیدهایی که از این خودروی ژاپنی می‌شود، بد نیست کمی بدبینی پیشه کرده و نیمه خالی لیوان را ببینیم. از همان نیمه خالی لیوان، به مزدا تری خیره شده و از خودمان بپرسیم که اساساً چرا نباید چنین خودروی خوش‌دستی را بخریم؟ این منفی‌نگری کنترل شده،‌ می‌تواند ذهنیت بهتر و کامل‌تری به ما ببخشد. ذهنیتی که وقتی در کنار دلایل مثبت قرار می‌گیرد، ما را به یک نگاه کامل برساند.

 

یک: قدیمی است

با مشاهده آگهی‌های خرید و فروش و قیمت خودرو مزدا ۳ در تهران می‌توان دریافت که این اتومبیل در مدل‌های مربوط به ۸، ۹ سال قبل هنوز در کشور ما پرطرفدار است، اما امروزه در دنیا مزدا تری‌های موجود در ایران از دور خارج شده و جایش را به مدل‌های جدیدی از این اتومبیل داده است. حتی کماکان این خودرو با مدل قدیمی در ایران تولید شده و با فیس‌لیفت‌ها و عناوین مختلف ارائه می‌شود. 

مشخص هم نیست که نمونه‌های جدیدتر و به روزتر آن را کی خواهیم دید. خبرها هم حاکی از اتفاق جدیدی در این زمینه نیست. البته طبیعی است که نمونه‌های کارکرده خودروسازان برتر جهانی، بهتر از نمونه‌های جدیدتر ایرانیزه شده یا دست‌کاری شده باشد. اما باز هم، نمی‌توان این عیب را فراموش کرد که ما داریم بابت یک خودروی از دور خارج شده پولی را پرداخت می‌کنیم که در یک شرایط متعادل، باید بابت خودروهای صفر و امروزی بین‌المللی پرداخت می‌کردیم. در واقع، اشکال عمده این خودرو، در قدیمی بودن پلتفرم اصلی آن است. 

 

دو: کم‌جا بودن مزدا تری

مزدا تری فضای عقب کمی دارد. البته برای نسخه‌های نیو، این امر طبیعی به نظر می‌رسد، چرا که مانور تبلیغاتی صورت گرفته روی آن حاکی از اسپرت بودن چنین خودرویی است. این فضا مناسب خانواده نبوده و ممکن است که برای مسافرت‌های طولانی مدت، سرنشینان، مخصوصاً آن‌هایی که قد بلندتری دارند را حسابی آزرده خاطره کند. پس اگر نگاه خانوادگی دارید، بهتر است که روی این خودرو حساب نکنید.

 

سه: حذف برخی آپشن‌ها

با توجه به این‌که این خودرو در داخل کشور تولید می‌شود، بخشی از آپشن‌های آن حذف شده یا موجود نیست. در خودرویی با این سطح قیمتی، البته عدم وجود این آپشن‌ها می‌تواند ناخوشایند باشد و مشتریان را چندان راضی نگه ندارد. این موارد ناشی از قدیمی ماندن این خودرو ولی تولید کماکان آن است. مواردی مانند تنظیم دستی صندلی و عدم وجود صفحه نمایش لمسی و ... را باید در این سیاهه قرار داد.

 

چهار: مشکل در تعلیق

بیشتر کسانی که می‌خواهند از مزدا تری عیب و ایرادی بگیرند، می‌گویند که خشک است. البته چون با خودرویی اسپرت روبه‌رو هستیم، این خشک بودن و ایراد در سیستم تعلیق طبیعی است. اما در نهایت این‌که برای بخشی دیگر از رانندگان، قابل دفاع و تحمل نمی‌تواند باشد. پس این یکی را هم می‌توانید به لیست دلایل عدم خرید مزدا تری اضافه کنید.

 

پنج: ارتفاع کم

با توجه به این‌که خودرو برای جاده‌های استاندارد کشورهای توسعه یافته طراحی شده، ممکن است در جاده‌های ایران با مشکلاتی روبه‌رو شود. بدین ترتیب که در دست‌اندازها و سرعت‌گیرهای بزرگتر، کف آن با این موانع برخورد داشته باشد. چنان‌چه سرنشینان خودرو زیاد باشند، این برخورد می‌تواند منجر به آسیب دیدن خودرو هم بشود.

 

شش: کیفیت رنگ

یکی از مواردی که محل بحث علاقه‌مندان و منتقدان مزدا تری است، همین کیفیت رنگ آن است. منتقدان معتقدند که این رنگ، بعد از مدتی بی‌کیفیتی خودش را نشان داده و حتی دچار آفتاب‌سوختگی هم می‌شود. در حال که علاقه‌مندان معتقدند چنین خبری نیست و دست‌کم کیفیت رنگ آن، از خودروهای ایران‌خودرو و سایپا بهتر است.

 

هفت: هزینه قطعات

یکی از گلایه‌های همیشگی دارندگان مزدا ۳، گران‌قیمت بودن قطعات آن است. البته برای خودرویی که قطعات آن از خارج کشور وارد می‌شود، این امر طبیعی به نظر می‌رسد. اما در نهایت این‌که به واسطه از دور خارج شدن این خودرو در شرکت اصلی، به نظر می‌رسد این مشکل همیشگی خواهد بود. حتی گران‌قیمت بودن مواردی چون چراغ‌ها و ... باعث شده تا مشکلات امنیتی هم برای دارندگان این خودرو پیش بیاید. می‌توانید با مشاهده آگهی مربوط به قطعات این خودرو، از قیمت آنها مطلع شوید. 

 

هشت: انتخاب‌های بهتر

مساله اصلی این‌جاست که شما در این سطح قیمتی، انتخاب‌های بهتری نسبت به مزدا تری داشته و خواهید داشت. خودروهایی که هم مونتاژ داخل بوده و آپشنال‌تر محسوب می‌شوند یا خودروهای ژاپنی خودش‌دست‌تر یا خودروهای دیگر برندها که وضعیت بهتری نسبت به مزدا تری دارند.