ما در این مقاله قصد داریم به بیان اهمیت تولید محتوای بصری «چه برای پست و چه برای استوری» بپردازیم و همچنین نکات مهم و ضروری در تولید محتوایی بصری را بیان کنیم. اگر در گیر و دار تولید محتوای بصری خود هستید یا قصد طراحی پوستر تبلیغاتی برای اینستاگرام دارید، خواندن این مقاله میتواند برای شما مفید واقع شود.

 

چرا محتوای بصری در اینستاگرام از اهمیت بالایی برخوردار است؟

اگر بخواهیم اهمیت این موضوع را به زبان ساده برای شما شرح دهیم، باید بگوییم که اینستاگرام شبکه ی اجتماعی است که عکس محور بوده و شاید مهم ترین وجه تولید و انتشار محتوا در این شبکه اجتماعی، محتوای تصویری میباشد.

برای مثال، شما در اولین ورود به یک حساب کاربری، مهم ترین فاکتوری که چشمانتان را به خودش جلب میکند و شخصیت آن حساب کاربری را در ذهن شما شکل میدهد، چیست؟

جواب بسیار ساده است! پست و استوری و یا به زبان ساده تر همان محتوای بصری آن حساب کاربری.

پس به عنوان اصلی ترین دلیل جذب مخاطبین و رشد صفحه کاربریمان، میتوانم به محتوایی که ارائه میدهیم اشاره کنیم. اگر محتوای ما از جذابیت بالایی برخوردار بوده و بتواند در کابران احساس خوشایندی ایجاد کند قطعا در تولید محتوایمان موفق عمل کرده ایم.

 

نکات مهم تولید محتوای بصری

پس از بیان اهمیت محتوای بصری، در ادامه قصد داریم نکات مهمی که میبایست در فرآیند طراحی پوستر های تبلیغاتی برای اینستاگرام خود رعایت کنید را برایتان شرح میدهیم.

 

سلیقه مخاطبین شما چیست؟

در واقع این مخاطبین شما هستند که مشخص میکنند شما تا چه حدی توانسته اید حضور موفقی در اینستاگرام داشته باشید. یا به بیان جزئی تر، اینکه شما توانسته اید چه تعداد مخاطبین جدید کنید؟ محتوای شما چندبار نمایش داده شود؟ و یا محتوای شما چه میزان تعامل کاربران را در پی داشته و چه میزان لایک و کامنت کسب کرده؟ پاسخ تمام این سوال ها در دست مخاطبین شما میباشد.

در اقدام اول میبایست مخابینتان را به خوبی ارزیابی کرده، از سلیقه و احساسات آنان با خبر شده و استراتژی محتواییتان را بر همین اساس مکتوب کنید. اینکه بدانید چه محتوایی تولید کرده و همچنین به چه صورت این محتوا را به مخاطبیتان ارائه دهید، مهم ترین پرسش و پاسخ تولید محتوای بصری شما میباشد.

در واقع محتوای بصری شما باید بگونه ای باشد که مخاطبینتان با دیدن آن به وجد آمده، احساس برانگیخته شود، برایش جذاب بوده و آن را بپسندد.

برای مثال، کسب و کار شما فروش آثار هنری میباشد و مخاطبین شما هنردوستان سخت پسند هستند. قطعا داشتن تصویر جذاب برای تولید محتوایی با کیفیت از اولین اقداماتی است که باید انجام دهیم. سپس شما میبایست مواردی مثل: تعادل رنگ‌ها، المان های استفاده شده در تصاویر، رنگ پس زمینه، فونت و .... را در فرآیند تولید محتوای خود، مطابق با سلیقه مخاطبینتان لحاظ کرده و این ملاحظات که برای مخاطبین هنری شما رعایت شده است، با زمانی که به عنوان مثال مخاطبین شما دانشجویان هستند بسیار متفاوت است.

 

وجه تمایزتان را در تولید و طراحی محتوای بصریتان لحاظ کنید

در حال حاضر سلیقه مخاطبین خود را شناخته ایم و به این نتیجه رسیده ایم که آن ها دقیقا چه محتوایی را میپسندند. اما این به تنهایی کافی نیست!

در این مرحله بهتر است صفحات اینستاگرامی رقبا و شخصیت های برجسته حوزه فعالیت خود را بررسی کنید. این کار علاوه بر اینکه میتواند الهام بخش شما برای ارائه ایده های متنوع جهت تولید محتوا باشد، میتواند به شما بگوید که چگونه میتوانید بر وجه تمایزتان نسبت به رقبا تمرکز کنید و این مزیت ها را در تولید محتوای بصری خود دخیل کرده و به مخاطبینتان نمایش دهید.

همچنین میتوانید نگاهی نقادانه به بررسی صفحات رقبای خود داشته باشید و نقاط ضعف آنان را بیابید و بعد به صفحه خود رجوع کنید. ببینید این نقاط ضعف در روند تولید محتوای شما نیز وجود داشته؟ اگر وجود داشته که میبایست این موارد را به سرعت برطرف کنید و اگر پاسخ شما منفی است، به شما تبریک میگوییم.

 

از ابزار های طراحی و ویرایش عکس غافل نشوید!

ابزارها و نرم افزار های زیادی برای طراحی و ویرایش محتوای بصری بخصوص عکس وجود دارد. حتی خود اینستاگرام قابلیت هایی برای ویرایش عکس هایتان قبل از انتشار در اختیارتان میزارد که البته امکانات محدودی داشته و به بیشتر زمانی بکار می‌آید که شما بخواهید افکت هایی روی تصویرتان اعمال کنید و مواردی چون نور، شدت رنگ و کادر عکس خود را تغییر دهید. با این تفاسیر برای تولید محتوایی جذاب و خلاقانه حتما نیاز خواهید داشت از ابزاهایی استفاده کنید که امکانات فراوانی در اختیار شما قرار میدهند.

در گذشته تعداد محدودی نرم افزار ویرایش عکس با امکانات مورد نیاز شما وجود داشت که برای استفاده از آن ها مجبور بودید حتما از کامپیوتر استفاده کنید و نسخه تلفن همراه ها وجود نداشت. اما امروزه نرم افزار های متعددی البته با امکانات قابل قبول و کامل در دسترس شما قرار گرفته دارند که براحتی

 

در گذشته تعداد محدودی نرم افزار ویرایش عکس با امکانات مورد نیاز شما وجود داشت که برای استفاده از آن ها مجبور بودید حتما از کامپیوتر استفاده کنید و نسخه تلفن همراه ها وجود نداشت. اما امروزه نرم افزار های متعددی البته با امکانات قابل قبول و کامل در دسترس شما قرار گرفته دارند که براحتی میتوانید از آن ها بر روی تلفن همراه خود استفاده کنید. نرم افزار هایی مثل Photoshop برای کامپیوتر و Snapseed، PicsArt برای تلفن همراه، از مطرح ترین نرم افزار های ویرایش عکس میباشند.

 

 

کلام آخر

در بخش اول اول این مقاله بیان کردیم که اهمیت محتوای بصری در اینستاگرام تا چه میزان بالاست و اینکه حرف اول را در رشد یک حساب کاربری و همچنین جذب مخاطبین جدید میزند. سپس به ارائه نکاتی پرداختیم که در عمل از مهم ترین نکات تولید محتوای بصری هستند.

همچنین این نکته را فراموش نکنید که خود را محدود به نکات گفته شده در این مقاله نکنید و پای خود را فراتر بگذارید. شاید مخاطبین شما استثنا بوده و هیچ کدام ازین نکات مطرح شده برای جذب و برانگیختن احساسی آن ها صدق نکند. تنها موضوعی ای که باید برایتان مهم واقع شود شناخت سلیقه مخاطبینتان و تولید محتوای بصری کاملا مطابق با این سلیقه است. همچنین در این راه میتوانید از ابزارهای متنوع با امکانات فراوان بهره مند شود تا بهترین نتیجه را رقم بزنید.

 

منبع: www.rasaads.com