چسب سیلیکون و چسب میتراپل که به چسب 123 از چسب های بسیار قوی هستند که در صنعت ساختمان نیز استفاده می شوند. امروزه در صنعت ساختمان از انواع چسب ها استفاده می شود. چسب های سیلیکون نفوذ خیلی خوبی در مقابل آب دارند و می توان از آن ها برای چسباندن انواع لوازم در مکان های مرطوب استفاده شود. چسب فوری میتراپل نیز که به چسب 123 معروف است می تواند فقط در عرض چند ثانیه انواع لوازم را بچسباند. این مزیت چسب 123 باعث محبوبیت بیشتر آن در میان مردم و معروفیت آن شده است. در ادامه این متن قصد داریم به ویژگی های این دو نوع چسب و کاربردهای آن ها بپردازیم.

 

ویژگی های چسب سیلیکون

چسب سیلیکون در دسته مواد پلیمری هستند که به دلیل نوع ساختار شیمیایی دارای مقاومت بالایی است . این چسب ها هم در دمای بالا و هم در دمای پایین قابل استفاده است. پلیمرهای سیلیکونی اغلب در گروه فنیل ها و متیل ها قرار می گیرند. چسب های سیلیکونی را می توان در مکان ها ی مختلفی استفاده کرد. این گروه از چسب ها به دو دسته استوکسی و خنثی تقسیم می شوند. در زیر به معرفی هر دو دسته آن ها می پردازیم.

 

چسب سیلیکون استوکسی

چسب های دسته استوکسی پایه اسیدی دارند و از ترکیب سیلیکون ها و یک حلال بوجود می آیند. این گروه بوی تندی دارند و معمولا به صورت رنگی هستند. این چسب ها از همان ابتدا رنگی هستند و برای رنگی کردن آن ها نمی توان به آن ها رنگ اضافه کرد. چسب استوکسی به چسب ها آب بندی معروف هستند و معمولا بسیار دیر خشک می شوند. این نوع چسب سیلیکون ها را در رنگ های قرمز، سیاه، سفید، طوسی، قهوه ای و غیره تولید می شوند. چسب نوع سفید را معمولا برای چسباندن سرامیک، مشکی آن نیز برای چسباندن شیشه های ماشین و از رنگ قرمز آن نیز به عنوان چسب واشر استفاده می شود.

 

 

چسب سیلیکون خنثی

ای دسته از چسب های سیلیکونی دارای مقاومت و ماندگاری بالایی نسبت چسب استوکسی دارند. چسب های خنثی معمولا بدون بود هستند. میزان مقاومت این نوع چسب ها به حدی است که می توانند در مقابل اشعه فرابنفش نیز به خوبی مقاومت کنند. 

کاربرد چسب سیلیکون 

از چسب های سیلیکونی در مرمت و بازسازی انواع وسایل به خصوص مرمت راه  آب آشپزخانه، درزگیری سینک ظرفشویی، سرویس بهداشتی استفاده می شود. این چسب همچنین در درزگیری شیشه های شکسته یا شیشه های آکواریوم که نیاز به نشت گیری دارند به کار می رود. از مهمترین ویژگی های این چسب ها عدم رشد قارچ در آن هاست. 

ویژگی های چسب میتراپل 123 

این چسب ها به چسب فوری یا یک دو سه معروف هستند و دلیل اینکه مردم به آن ها چسب یک دو سه می گویند این است که در کمتر از چند ثانیه این چسب ها خشک شده و قطعات مختلف را به هم می چسباند. این محصول بسیار مقاوم، قوی و با دوام است. بهترین عملکرد این چسب را می توان در چسباندن سطوح مختلف به هم مشاهده کرد. از این چسب در کاربردهای معمول مانند چسباندن برخی قطعات شکسته نیز استفاده می شود. یک قطره از چسب میتراپل می تواند وزن سنگینی را تحمل کند. این چسب به دلیل ویسکوزیته خاصی که دارد قابل استفاده در سطوح عمودی است.

 

 

کاربرد چسب میتراپل 

چسب میتراپل به دلیل قوی بودن قابل استفاده در مکان های مختلف است. از این چسب معمولا در تعمیر اجسام شکسته، چسباندن سرامیک، شیشه گرانیت، پشم سنگ، سنگ آلومینیوم، انواع فلزات به کار می رود. همچنین از این چسب برای چسباندن انواع چوب از جمله ام دی اف و نئوپان نیز قابل استفاده است. چسب میتراپل را می توان برای چسباندن انواع کاغذ، فایبرگلاس، سنگ، لمینت و غیره نیز استفاده کرد. بسیاری از مبل سازان نیز برای چسباندن قطعات مختلف از این نوع چسب استفاده می کنند. 

نحوه استفاده از چسب میتراپل 

برخلاف چسب سیلیکون که استفاده از آن ممکن است نیاز به دقت زیاد دارد و هر کسی نمی تواند آن را به کار ببرد، چسب میتراپل را هر کسی می تواند به راحتی استفاده کند. این چسب دارای یک اسپری فعال کننده است. برای چسباندن دو سطح ابتدا آتن ها را به خوبی تمیز کنید و سپس به یکی از سطوح از چسب یک دو سه و بر روی سطح دیگر اسپری فعال کننده را اسپری کنید و سپس محکم روی هم فشار دهید و تا 12 ثانیه به فشار دادن ادامه دهید.

 

 

جمع بندی

چسب سیلیکون و چسب میتراپل از چسب های بسیار قوی و بادوام هستند، که در چسباندن قطعات و لوازم ساختمان استفاده می شوند. این دو چسب را می توان در مکان ها و برای چسباندن قطعات مختلف استفاده کرد. تفاوت آن ها با یکدیگر در این است که چسب سیلیکون دیر خشک می شود در حالی که چسب میتراپل یا یک دو سه چسب فوری است و به سرعت خشک می شود.شما میتوانید برای خرید چسب های میتراپل، سیلیکون یا هر نوع چسب و لوازم ساختمانی دیگری به سایت تکنوساخت به آدرس اینترنتی technosakht.com مراجعه کنید. تکنوساخت یک سایت مرجع برای معرفی تمام کسب و کارهای ساختمانی است و همچنین در فروشگاه آنلاین این سایت می توانید برخی محصولات از جمله این چسب ها را خریداری کنید.