سانترال KX-NS500 یکی از بهترین دستگاه‌های سانترال پاناسونیک محسوب می‌شود. این محصول، برای راه‌اندازی مرکز تلفن در  مجموعه‌های کاری کوچک و متوسط، مورد استفاده قرار می‌گیرد. راه‌اندازی این سانترال، همواره یکی از دغدغه‌های مهم کاربران آن، به شمار می‌رود. به همین دلیل، در این مقاله قصد داریم شما را با کدهای سانترال پاناسونیک NS500 آشنا کنیم.

از KX-NS500 به عنوان یک دستگاه سانترال یک‌پارچه و قابل اعتماد یاد می‌شود که می‌تواند تمامی نیازهای کاربران را از یک مرکز تلفن، برآورده کند. این دستگاه، از معدود سانترال‌هایی است که قابلیت پشتیبانی از انواع خطوط مخابراتی از قبیل آنالوگ، سیپ ترانک و ... را دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا به صورت تخصصی در مورد اینکه سانترال چیست و معرفی این محصول و راه‌اندازی آن از طریق کدهای سانترال پاناسونیک NS500 بپردازیم.

 

آشنایی اولیه با KX-NS500

همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم، NS500 یک دستگاه سانترال پاناسونیک است که برای راه‌اندازی مرکز تلفن در شرکت‌های تجاری کوچک و متوسط، کاربرد دارد. مهم‌ترین وظیفه این دستگاه، تقسیم خطوط شهری مجموعه، میان تمامی کارمندان است. KX-NS500 به صورت پیش‌فرض دارای قابلیت‌های زیر است:

 1. 2 عدد داخلی دیجیتال
 2. 16 عدد داخلی آنالوگ
 3. 2 عدد کارت دیزا برای راه‌اندازی اپراتور گویا
 4. قابلیت انتقال تماس
 5. پشتیبانی از خطوط سیپ ترانک

البته ناگفته نماند که کاربران می‌توانند با خرید کارت‌های سانترال مخصوص، ظرفیت این دستگاه را تا 190 کانال و 288 داخلی افزایش دهند. از این رو، با خرید NS500 هیچ نگرانی از بابت آینده و گسترش کسب و کار و کارمندان خود نخواهید داشت.

سانترال KX-NS500 در حالت پیش‌فرض به عنوان سانترال پرظرفیت آنالوگ شناخته می‌شود. اما به‌سادگی قابلیت تبدیل شدن به یک مرکز تلفن تحت شبکه را نیز دارد. یکی دیگر از نقاط قوت KX-NS500 نصب آسان و راه‌اندازی مقرون به صرفه آن است.

اگر به دنبال یک دستگاه سانترال برای راه‌اندازی مرکز تلفن در مجموعه کاری خود هستید، KX-NS500 می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های شما باشد. البته توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی در این زمینه، اطلاعات لازم و کافی را کسب کنید. زیرا انتخاب و خرید یک دستگاه سانترال، بسیار حساس بوده و نیازمند داشتن دانش و آگاهی‌های تخصصی است.

 

نصب و راه‌اندازی سانترال NS500

بعد از خرید سانترال NS500 باید به فکر نصب فیزیکی و سبب راه‌اندازی نرم افزاری آن باشید. پیدا کردن مکان مناسب، وارد کردن خطوط شهری به دستگاه، ایجاد داخلی‌های مورد نیاز و ارتباط آن‌ها با سانترال از مهم‌ترین مراحل نصب فیزیکی KX-NS500 محسوب می‌شوند.

پس از آن‌که دستگاه را با موفقیت نصب کردید، نوبت به مهم‌ترین مرحله یعنی راه‌اندازی نرم افزاری آن می‌رسد. سانترال NS500 را می‌توان به سه روش زیر برنامه‌ریزی کرد:

 1. از طریق اتصال مستقیم به وب سایت پاناسونیک
 2. از طریق اتصال به کامپیوتر و نرم افزار مخصوص
 3. با استفاده از تلفن دیجیتال مدیریتی

در روش‌های اول و دوم، شما نیازی به کدهای سانترال NS500 ندارید؛ اما اگر قصد داشته باشید این دستگاه را از طریق یک تلفن مدیریتی برنامه‌ریزی کنید، حتما باید با این کدها، آشنایی کافی داشته باشید.

 

کدهای سانترال پاناسونیک NS500

کدهای برنامه‌ریزی دستگاه‌های سانترال پاناسونیک، به صورت یک عدد سه رقمی هستند. این کدها از 000 شروع شده و به 999 ختم می‌شوند. هر کد برای فعال‌سازی و تنظیم یک قابلیت خاص از مرکز تلفن، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، کد 000 برای تنظیم تاریخ و ساعت دستگاه و تلفن‌های سانترال مجموعه، کاربرد دارد.

توجه: برنامه‌ریزی سانترال‌های پاناسونیک، یک امر کاملا تخصصی بوده و نیازمند داشتن دانش کافی است. بنابراین توصیه می‌کنیم این کار را به افراد متخصص و تکنسین‌های باتجربه واگذار نمایید.

همان‌طور که اشاره شد، برای راه‌اندازی این سانترال، باید یک تلفن دیجیتال مدیریتی پاناسونیک را از طریق یکی از خروجی‌های دیجیتال دستگاه، به آن وصل کنید. برای این‌کار، می‌توانید از تلفن‌های سری DT استفاده کنید. بعد از اینکه تلفن را با موفقیت به KX-NS500 متصل کردید، نوبت به برنامه‌ریزی آن خواهد رسید.

اولین مرحله در راه‌اندازی NS500 ورود به محیط برنامه‌ریزی است. این کار را باید مطابق مراحل زیر، انجام دهید:

 • کلید PROGRAM را روی دستگاه تلفن فشار دهید.
 • کلیدهای * و سپس # را بدون فاصله فشار دهید
 • پسورد دستگاه سانترال را وارد کنید. پسورد سانترال‌های پاناسونیک، به صورت پیش‌فرض 1234 است.

اکنون شما در حالت برنامه‌ریزی دستگاه قرار دارید و می‌توانید کدهای مورد نظر خود را وارد کرده و تنظیمات مختلف را انجام دهید. برای این‌کار، می‌توانید از کلید SP-PHONE برای انتخاب حالت‌های مختلف، کلید STORE برای ذخیره تنظیمات و HOLD برای خروج از حالت برنامه‌ریزی استفاده کنید.

کدهای سانترال KX-NS500 از گستردگی زیادی برخوردار هستند و نمی‌توان در یک مقاله، به همه آن‌ها اشاره کرد. با این‌حال، ما در ادامه، به معرفی برخی از مهم‌ترین کدهایی که برای برنامه ریزی این دستگاه به آن‌ها نیاز دارید، پرداخته‌ایم.

 1. کد سانترال 000: تنظیم تاریخ و ساعت
 2. کد سانترال 001: ذخیره کردن شماره تلفن در حافظه مرکزی
 3. کد سانترال004: تعیین نام برای داخلی‌ها
 4. کد سانترال 006: نحوه تغییر سرویس شیفت روز / شب / نهار
 5. کد سانترال 009: تعیین و واگذاری شماره داخلی
 6. کد سانترال 121: انتخاب کد دسترسی به خطوط شهری
 7. کد سانترال 400: فعال یا غیر فعال کردن خط شهری
 8. کد سانترال 408: تعیین مسیر زنگ خورها روی داخلی‌ها
 9. کد سانترال 414: راه اندازی منشی گویا
 10. کد سانترال 900: فعال کردن کالر آیدی

به عنوان مثال، برای تنظیم تاریخ و ساعت مرکز تلفن، باید به شکل زیر، از کد 000 استفاده کنید:

 • کد 000 را وارد کنید.
 • با فشار دادن دکمه SP-PHONE وارد حالت انتخاب گزینه خواهید شد.
 • با استفاده از دکمه‌های FWD / DND به جلو حرکت کرده تا عدد مربوط به تنظیم ساعت بر روی صفحه نمایش ظاهر شده و به حالت چشمک زدن وارد شود.
 • سپس با فشار دادن (دوباره) FWD / DND می‌توانید آن را ثابت کنید.
 • با استفاده از کلید AUTO ANS گزینه مورد نظر را انتخاب کنید.
 • به کمک کلید STORE اطلاعات وارد شده را ذخیره نمایید.
 • با فشار دادن کلید HOLD از حالت برنامه ریزی خارج خواهید شد.

مراحل بالا را باید برای تمامی کدها و قابلیت‌های مورد نظرتان تکرار کنید تا در نهایت، دستگاه سانترال NS00 با موفقیت، راه‌اندازی شده و آماده استفاده شود. البته بازهم تاکید می‌کنیم که بهتر است این کار را به افراد متخصص و باتجربه واگذار نمایید.

توجه: برنامه‌ریزی سانترال‌های پرظرفیت پاناسونیک از جمله NS500 از طریق کامپیوتر راحت‌تر استو بسیاری از افراد، ترجیح می‌دهند از این روش، استفاده کنند.

 

کلام پایانی

سانترال KX-NS500 یکی از بهترین محصولات مخابراتی پاناسونیک محسوب می‌شود. این دستگاه علاوه بر کیفیت بسیار خوبی که دارد، از کاربری ساده‌ای نیز برخوردار است. ما در این مقاله سعی کردیم به صورت خلاصه‌وار، شما را با کدهای سانترال پاناسونیک NS500 آشنا کرده و مراحل برنامه‌ریزی آن را بررسی کنیم.

امیدواریم با خواندن این مقاله، اطلاعات مورد نیازتان را در ارتباط با این دستگاه سانترال محبوب و باکیفیت از شرکت پاناسونیک، کسب کرده باشید.