اگر درصد شارژ باتری سیستم شما در ویندوز ۱۱ کم است و یا می‌خواهید از میزان شارژ باتری خود بیشترین استفاده را ببرید. می‌توانید حالت Battery saver را فعال کنید تا سیستم شما در مصرف باتری صرفه جویی کند. در اینجا به نحوه انجام دادن این کار خواهیم پرداخت.

 

حالت Battery saver چیست؟

حالت Battery Saver یا ذخیره باتری حالتی است برای صرفه جویی در مصرف باتری که با کاهش روشنایی صفحه، کاهش فعالیتهای پس‌زمینه و محدود کردن برخی اعلان‌ها، باعث می‌شود میزان انرژی کمتری از باتری استفاده شود. این حالت بسیار شبیه به حالت Low Power Mode در iPhone و Battery Saver در Android است. Windows 10 نیز از ویژگی حالت Battery Saver برخوردار است.

 

به طور پیش فرض، هنگامی که باتری شما به 20 درصد یا کمتر از آن برسد، حالت ذخیره باتری به طور خودکار فعال می‌شود، و پس از شارژ مجدد سیستم، به طور خودکار غیرفعال می‌شود. اما اگر بخواهید می‌توانید این ویژگی را از قسمت تنظیمات سیستم سفارشی سازی کنید. همچنین می‌توانید در هر زمان به صورت دستی این ویژگی را فعال و یا غیر فعال کنید.

 

فعال کردن Battery Saver از طریق Quick Settings یا تنظیمات سریع

سریع ترین راه برای فعال کردن حالت Battery Saver، منوی تنظیمات سریع است. برای باز کردن آن، روی دکمه مخفیQuick Settings در کنار نمادهای Wi-Fi، بلندگو و باتری در نوار وظیفه خود کلیک کنید. همچنین می‌توانید کلید‌های ترکیبی Windows+a را از صفحه کلید خود فشار دهید تا Quick Settings باز شود.

 

پس از باز شدن Quick Settings، روی گزینه Battery Saver کلیک کنید.

 

 

اگر در تنظیمات سریع Battery Saver را نمی‌بینید، روی نماد مداد در پایین Quick Settings کلیک کنید، Add را انتخاب کنید، سپس از لیست ظاهر شده Battery Saver را انتخاب کنید.

 

پس از کلیک روی Battery Saver حالت ذخیره باتری فعال می‌شود. اگر خواستید آن را غیرفعال کنید، دوباره تنظیمات سریع را باز کنید و روی دکمه Battery Saver کلیک کنید تا غیرفعال شود.

 

فعال کردن حالت ذخیره باتری از طریق Settings

همچنین می‌توانید از طریق برنامه تنظیمات در ویندوز 11 ویژگی Battery Saver را فعال و پیکربندی کنید. برای انجام این کار، ابتدا تنظیمات Windows را با فشار دادن دکمه‌های ترکیبی Windows+i باز کنید. یا می‌توانید Settings را در منوی استارت جستجو کنید و وقتی روی نتایج ظاهر شد روی نماد آن کلیک کنید تا باز شود.

 

 

وقتی صفحه تنظیمات باز شد، روی گزینه System در نوار کناری کلیک کنید، سپس Power & battery را انتخاب کنید.

 

 

در تنظیمات Power & battery، به قسمت Battery بروید. سپس، روی دکمه Turn on now در مقابل گزینه Battery Saver کلیک کنید.

 

 

بلافاصله پس از کلیک کردن روی این گزینه ویژگی ذخیره باتری فعال می‌شود. برای غیرفعال کردن آن، در همان صفحه روی دکمه Turn off now در مقابل گزینه Battery Saver کلیک کنید.

 

همچنین در حالی که در این صفحه هستید، می‌توانید با استفاده از منوی کشویی موجود در مقابل گزینهTurn battery saver on automatically at مشخص کنید که به طور خودکار از چند درصد به پایین ویژگی Battery saver فعال شود. همچنین این منو شامل یک گزینه Always برای روشن نگه داشتن دائمی حالت ذخیره باتری و یک گزینه Never برای غیرفعال کردن کامل این ویژگی است که از آن‌ها نیز می‌توانید استفاده کنید.

 

با فعال کردن کلید موجود در مقابل گزینه Lower screen brightness when using battery saver، زمانی که حالت Battery saver فعال شود صفحه نمایش کم نور می‌شود. به طور کلی، کم نگه داشتن روشنایی صفحه نمایش، تأثیر زیادی در افزایش عمر باتری سیستم شما خواهد داشت.