ارز دیجیتال شیوه مدرن و مجازی برای پرداخت بهای معاملات در سطح جهان است.

ارز دیجیتال که تحت عنوان کریپتو Cryptocurrency شناخته می شود، در حقیقت نوعی داده باینری است که ارز شخصی را در قالب سکه های دیجیتالی در کیف پول دیجیتالی بر روی کامپیوتر، تبلت یا موبایل ذخیره می کند.

اهمیت ارز دیجیتال از چند حیث قابل بررسی است.

 

ارز دیجیتال یا رمزارزها، روز به روز کاربردی تر می شوند.

ویژگی های ارز دیجیتال که به نام رمزارز نیز شناخته می شود باعث شده است به مرور زمان، جایگاه ویژه ای در میان انواع روش ها و ارزهای قابل استفاده جهت مبادله و پرداخت وجه و اعتبار مالی، بیابد.

این روزها خرید و فروش، استخراج و استفاده از رمزارزها با سرعت چشمگیری رو به افزایش است، گمانه زنی ها حاکی از آن است که احتمال اینکه رمزارزها در آینده ای نه چندان دور به طور کال جایگزین وجه نقد شود، بسیار بالا است.

اما چرا رمزارزها تا این حد اهمیت و محبوبیت یافته اند به طوری که با وجود نیاز به دریافت تخصص و آموزش رمزارز برای امکان استفاده از آن ها، اشتیاق کاربران و مردم عادی در سراسر دنیا به دریافت و فراگیری آموزش رمز ارز ، در حال افزایش است؟!

 

ویژگی های منحصر به فرد و مزیت های خاص ارز دیجیتال

 

ارز دیجیتال را بهتر بشناسید.

 

آرن کریپتو در مسیر معرفی و آموزش ارز دیجیتال در کنار شما است و مزیت های استفاده از رمزارز را یک به یک توضیح خواهد داد.

برخی از ویژگی های رمزارزها، دلیل اصلی رونق آن بوده است از جمله:

  • رمزارزها، فرامرزی و جهانی هستند یعنی تمام مبادلاتی که توسط رمزارزها انجام می شود، تمام ارزهای مختلف موجود در این داده های دیجیتالی را پذیرا است و دیگر نیازی نیست برای آنکه از پول خود در کشور دیگری استفاده کنیم، نیاز به چنج آن و تبدیل به پول مقصد داشته باشیم.
  • ویژگی دیگر رمزارزها که باز مربوط به کاربرد بین المللی آن است، تحریم ناپذیری و فرامرزی بودن آن است یعنی کشورهایی مانند ایران که برای انجام مبادلات ارزی با سایر کشورهای جهان در دوران تحریم با محدودیت نقل و انتقالات بانکی مواجه هستند، به راحتی می توانند تبادلات مالی خود را از طریق کیف پول دیجیتالی خود مدیریت کنند.
  • مورد بعدی در حوزه ارز دیجیتال این است که این ارزها  در انحصار هیچ نهاد و بانک مرکزی نبوده و کاملا شخصی است و دسترسی به شبکه ها مالی ارز دیجیتال برای هر فردی از سراسر دنیا آزاد بوده و تمام تغییراتی که یک کاربر در شبکه ارزهای دیجیتال ایجاد می کند برای تمام کاربران قابل مشاهده و پیگیری است و هیچ تمامیت خواهی در مورد رمزارزها وجود ندارد.
  • بنا به ویژگی بالا، رمزارزها، در شبکه ای در حال مبادله هستند که احتمال تقلب و کلاهبرداری در آن تقریبا نزدیک صفر است زیرا همانطور که گفته شد هر گونه تغییری در شبکه ارزهای دیجیتال، برای همگان قابل دسترسی است.
  • ویژگی مهم بعدی این است که تا کنون ارزهای دیجیتال متنوعی توسط طراحان برتر حوزه تکنولوژی طراحی و به شبکه رمزارزها معرفی شده است که هر یک از این ارزها با نرخ و بهای متفاوتی در حال خرید و فروش هستند و همین بهای متفاوت که بر اساس تغییرات بازار، قابل ارتقا یا کاهش است، حوزه ای برای سرمایه گذاری پول به صورت رمزارز فراهم آورده است درست مانند اینکه شما برای حفظ ارزش پول خود، آن را به ارزهایی مانند دلار بدل کنید.

و مورد آخر این است که امکان دزدی و دسترسی شبکه های دولتی و برداشت و استعلام دارایی های نقد تحت ارز دیجیتال برای هیچ نهادی وجود ندارد زیرا شبکه کریپتوکارنسی تحت هیچ سرور مرکزی نیست.

 

از کریپتوکارنسی چه می دانید؟