در حال حاضر سیستم پرداخت همتا به همتا با تحولات گسترده‌ای روبرو شده است. هرروز شاهد این هستیم که  اپلیکیشن‌های پرداخت با توانمندی و امکانات بهتر وارد عرصه پرداخت می‌شوند. در این میان همه ما حداقل یکی از اپلیکیشن‌های مالی و پرداخت را در گوشی هوشمند خود ذخیره کردیم و از آن برای پرداخت صورتحساب‌های مالی، خرید کالا و خدمات، خرید شارژ مستقیم و غیر مستقیم، کارت به کارت کردن پول و مواردی ازاین‌دست استفاده می‌کنیم.

 انتخاب اپلیکیشن پرداخت به عوامل مختلفی بستگی دارد. شاید شما فقط قصد داشته باشید با سرعت بیشتر، عملیات مختلف مالی مانند کارت به کارت و انتقال پول را انجام دهید. همچنین ممکن است تنها انتظار شما از یک سیستم پرداخت، خرید شارژ و یا بسته اینترنت باشد.

 اما موضوع بسیار مهمی که باید در تمامی این موارد به آن توجه کنید، امنیت است. می‌توان گفت این مسئله مهم‌ترین فاکتور در انتخاب اپلیکیشن پرداخت بهتر و مناسب‌تر است. بنابراین در ادامه این نوشتار قصد داریم، اهمیت امنیت را به‌عنوان مهم‌ترین ترفند در انتخاب اپلیکیشن‌های پرداخت مورد بررسی قرار دهیم.

 

اشتباه خطرناک در انتخاب اپلیکیشن پرداخت

اگر شما هم از سیستم همتا به همتا و اپلیکیشن‌های مالی برای فعالیت‌های داشته پرداخت استفاده می‌کنید، باید نکات مهم و اصولی را در نظر باشید. فراموش نکنید که کلاهبرداران و هکرها سعی می‌کنند که با استفاده از روش‌های مختلف به حساب شما دسترسی پیدا کنند؛ بنابراین تا جای ممکن محتاط باشید.

البته با اجرای برخی ترفندهای ساده و درعین‌حال مهم ، نگرانی در این موضوع کاملا قابل رفع است. پیشنهاد ما به شما این است که برای استفاده بهتر و امن از سیستم‌های پرداخت مالی همتا به همتا، تنظیمات حسب خودتان را بررسی کنید.

مطمئنا برای کاربرد این اپلیکیشن‌ها قبل از هر چیز نیاز به اطلاعات حساب و دسترسی آن اپ و برنامه خاص به اطلاعات مالی شما وجود دارد. بنابراین برای بالا بردن امنیت، وارد تنظیمات اپلیکیشن موردنظر شده و اقدامات امنیتی پیش‌فرض موجود در آن را به‌صورت فعال دربیاورید. در ادامه چند راهکار ساده و اصولی را برای امن‌تر شدن این فضا بررسی می‌کنیم.

 

5 روش موثر در بالا بردن امنیت اپلیکیشن پرداخت

یکی از روش‌های موثر در این زمینه استفاده از احراز هویت چند عاملی یا Multi-Factor Authentication است. این روش، یک سرویس امنیتی بسیار مهم است که هویت کاربران خود را بر اساس چندین مولفه مختلف تایید می‌کند. به عبارت بهتر مدارک مختلفی مانند نام کاربری، اثرانگشت، سوالات امنیتی، تشخیص چهره و ... مواردی هستند که در این احراز هویت مورد استفاده قرا می‌گیرد. اینکه کدام‌یک از این موارد را فعال کنید کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. اما برای افزایش امنیت می‌توانید چند مورد را به‌طور همزمان فعال کنید تا اطمینان بیشتری داشته باشید.

 برخی از برنامه‌های پرداخت، به اشتراک‌گذاری اطلاعات مربوط به کارت به کارت و یا خرید شارژ را در شبکه‌های اجتماعی، امکان‌پذیر می‌کنند. اگر دوست ندارید این اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی قابل اشتراک‌گذاری باشد، بهتر است از همان ابتدا تنظیمات اپلیکیشن را طوری پیش ببرید که این امکان به‌صورت پیش‌فرض از بین برود.

یکی از ترفندهای هوشمندانه بر ای بالا بردن امنیت حساب‌های مالی، این است که حساب متصل به اپلیکیشن پرداخت ویا درگاه‌های پرداخت اینترنتی را با مبالغ کمی شارژ کند. بهتر است در این حساب مبلغ زیادی ذخیره نداشته باشید و در صورت لزوم، پول مورد نیاز را به این حساب منتقل کنید.

بهتر است برای جلوگیری از خطرات مختلفی مانند هک شدن توسط کلاهبرداران و سارقان سایبری، هر از چند گاهی اپلیکیشن پرداخت را در گوشی هوشمند خود به‌روزرسانی کنید.

 

 

یکی از راهکارهای ساده و راحت برای بهبود امنیت حساب‌های شما این است که به دنبال یک اپلیکیشن امن بروید. در حال حاضر سیستم‌های پرداخت مختلفی برای سیستم عمال اندروید طراحی و تولید شده است و گاهی اوقات انتخاب گزینه بهتر را برای ما سخت می‌کند. در این موارد توصیه ما به شما این است که اپلیکیشنی انتخاب کنید که نیاز به وارد کردن اطلاعات بانکی و رمز پویا ندارد.

 این اپلیکیشن‌ها بیشتر شبیه به یک کیف پول مجازی هستند و فقط کافی است هر از چند گاهی آن را شارژ کنید و به عبارتی کیف پول خودتان را پر از پول کنید. بعد از آن می‌توانید کالا و خدمات مختلف را خریداری کنید. خرید شارژ و یا بسته اینترنت را انجام دهید و مبالغ مورد نیاز را به حساب‌های دیگر کارت به کارت کنید.

امروزه تکنولوژی پرداخت با سرعتی شگفت‌انگیز در حال حرکت به سمت جلو است. سرعت داشتن در کنار لذت‌بخش بودن، همیشه به معنای امن بودن نیست. به عبارت بهتر، لزوما سرعت گرفتن در همه چیز و ازجمله فناوری دیجیتال نمی‌تواند اتفاق خوبی باشد. اما درصورتی‌که در کنار آن امنیت نیز فراهم شود، حتما گزینه بهتر خواهد بود.

اپلیکیشن‌های پرداخت نیز که برای امور مختلف مالی مانند کارت به کارت و انتقال وجه با موبایل، خرید شارژ و ... استفاده می‌شوند، می‌توانند سرعت ما را افزایش دهند. این برنامه‌ها درست شبیه به یک خدمتکار نامرئی هستند که خدمات خود را به‌صورت رایگان در اختیار ما قرار می‌دهد و با سرعت باد پول‌ها را جابه‌جا می‌کند. اما درصورتی‌که در این مسیر، پول‌های ما به دست باد برود، نه تنها از داشتن چنین خدمتکاری خوشحال نمی‌شویم؛ بلکه به‌شدت عصبانی و کلافه خواهیم شد!

بنابراین توصیه می‌کنیم که اپلیکیشن‌هایی را برای خدمات پرداخت انتخاب کنید که بالاترین امنیت را در کنار سرعت مناسب به شما ارائه دهند. در این صورت حتما از داشتن تکنولوژی‌های نو لذت خواهید برد.