اگر مکان‌نمای ماوس شما روی صفحه نمایش به راحتی قابل مشاهده نیست، ویندوز 11 چندین روش برای برجسته کردن آن ارائه می‌دهد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها مشکل خود را حل کنید. شما می‌توانید اشاره‌گر ماوس را بزرگ‌تر یا وارونه کنید و یا رنگ آن را تغییر دهید. در اینجا نحوه انجام دادن این کار را بررسی خواهیم کرد.

 

ابتدا اپ Settings را باز کنید. سریعترین راه برای انجام این کار فشار دادن دکمه‌های ترکیبی Windows+i از صفحه کلید است. یا می توانید روی دکمه Start در نوار وظیفه خود کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده Settings را انتخاب کنید.

 

 

در پنجره تنظیمات، روی گزینه Accessibility در نوار کناری کلیک کنید، سپس گزینه Mouse pointer and touch را انتخاب کنید.

 

 

در صفحه تنظیمات Mouse pointer and touch، می‌توانید با استفاده از نوار لغزنده Size اندازه مکان‌نما را بزرگ‌تر یا کوچک‌تر کنید. برای انجام این کار، روی دایره داخل نوار لغزنده کلیک کنید و آن را به سمت چپ یا راست بکشید و وقتی که به اندازه دلخواه‌تان رسید آن را رها کنید.

 

 

برای تغییر شکل مکان‌نما، می‌توانید از گزینه‌های موجود در منوی Mouse pointer style استفاده کنید. که شامل ۴ گزینه White، Black، Inverted و Custom است و نحوه عمل‌کرد آن‌ها به شرح زیر است:

  • White: با انتخاب این گزینه اشاره‌گر ماوس شما به رنگ سفید با اوت‌لاین سیاه نمایش داده می‌شود. این گزینه‌ی پیش‌فرض ویندوز است.
  • Black: با انتخاب این گزینه اشاره‌گر ماوس شما به رنگ مشکی با اوت‌لاین سفید نمایش داده می‌شود.
  • Inverted: با انتخاب این گزینه اشاره‌گر ماس شما به‌طور خودکار رنگ خود را به نسخه معکوس رنگی که روی آن معلق است تغییر می‌دهد. بنابراین اگر مکان‌نما روی پس‌زمینه مشکی قرار بگیرد رنگ آن به سفید تغییر خواهد کرد.
  • Custom: با استفاده از این گزینه می‌توانید رنگ سفارشی برای مکان‌نما انتخاب کنید، که در ادامه به نحوه انجام این کار خواهیم پرداخت.

 

 

اگر روی گزینه Custom کلیک کنید، از منوی رنگ Recommended colors که نمایش داده می‌شود، می‌توانید هریک از رنگ‌ها را که می‌خواهید انتخاب کنید، همچنین با کلیک روی دکمه + در کنار گزینه Choose another color می‌توانید یک رنگ سفارشی انتخاب کنید.

 

 

وقتی شکل مکان‌نما را مطابق خواسته خود تنظیم کردید، می‌توانید اپ تنظیمات را ببندید.

 

در صورتی که دوباره نیاز به تغییر اندازه، رنگ یا شکل مکان‌نمای ماوس خود داشتید، Settings را باز کنید و از کادر کناری روی گزینه Accessibility کلیک کرده و Mouse pointer and touch انتخاب کنید. سپس تنظیماتی که می‌خواهید را انجام دهید.