با وجود قابلیت تماس اولیه، اتصال Wi-Fi یک عنصر بسیار مهم در گوشی‌های مدرن است. امروزه گوشی‌های پیش‌رفته اندرویدی با آخرین نسخه وای‌فای که Wi-Fi 6.0 است عرضه می‌شوند. حتی با وجود پیشرفت‌های بسیار زیاد در زمینه اتصال بی‌سیم، هنوز گزارش‌هایی مبنی بر قطع اتصال Wi-Fi یا اتصال ضعیف و آهسته Wi-Fi در گوشی‌های اندرویدی مشاهده می‌شود. اگر در وصل کردن گوشی اندروید خود به وای‌فای با مشکل روبه‌رو هستید، وقت آن رسیده است که یک بار برای همیشه آن را برطرف کنید. با ما همراه باشید.

 

1. گوشی اندروید خود را Restart کنید

اولین روشی که می‌توانید امتحان کنید این است که گوشی اندروید خود را راه‌اندازی مجدد کنید. این یکی از روش‌های اساسی عیب یابی برای رفع هرگونه مشکل آزاردهنده در سیستم عامل اندروید است.

 

 

دکمه روشن و خاموش را فشار داده و کمی نگه دارید، سپس روی گزینه Restart ضربه بزنید.

 

2. WI-FI گوشی را خاموش و روشن کنید

سعی کنید وای‌فای را از notification center خاموش کنید. سپس دوباره روشن کنید و آن را به شبکه خانه یا محل کار خود وصل کنید. گاهی اوقات، یک ترفند ساده مانند خاموش و روشن کردن Wi-Fi می‌تواند مشکل اتصال بی‌سیم را برطرف کند.

 

3. تنظیمات روتر را بررسی کنید

همچنین می‌توانید بررسی کنید که گوشی Android شما برای دسترسی به شبکه Wi-Fi از طرف روتر مسدود نشده باشد. اگر اینطور بود، می‌تواند دلیل اصلی عدم اتصال گوشی شما به شبکه بی‌سیم باشد.

 

اگر به پنل مدیریت روتر دسترسی دارید، مطمئن شوید که گوشی شما در لیست سیاه قرار نگرفته است. اگر به پنل مدیریت روتر دسترسی ندارید، با شخصی که دسترسی دارد تماس بگیرید.

 

روتر را Restart کنید

همیشه توصیه می‌شود بررسی کنید که آیا روتر Wi-Fi به خوبی کار می‌کند. برای انجام این کار، سعی کنید دستگاه‌های هوشمند دیگر را به شبکه وای فای وصل کنید و اگر مشاهده کردید که همه دستگاه‌ها برای وصل شدن به وای‌فای با مشکل مواجه هستند، مشکل اصلی از روتر است

 

 

سعی کنید روتر را تنظیم مجدد کنید و یا سیستم عامل روتر را به‌روزرسانی کنید تا مشکلات Wi-Fi برطرف شود.

 

4. سعی کنید دوباره به شبکه وصل شوید

می‌توانید اتصال به شبکه Wi-Fi را که در وهله اول برای شما مشکل ایجاد کرد، از نو اقدام به وصل شدن کنید. برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید.

 

ابتدا، اپ Settings را در گوشی اندروید خود باز کنید. سپس روی گزینه Network & internet ضربه بزنید.

 

 

اتصال Wi-Fi مورد نظر را از منوی شبکه‌های ذخیره شده انتخاب کنید. سپس روی نماد چرخ دنده کوچک در کنار اتصال Wi-Fi ضربه بزنید.

 

 

در مرحله بعد، روی گزینه Forget ضربه بزنید. این کار، گوشی شما را از شبکه وای‌فای جدا کرده و آن را از حافظه گوشی شما حذف می‌کند.

 

همچنین می‌توانید به پایین منوی Wi-Fi بروید و گزینه Saved networks را انتخاب کنید. پس از آن، نام Wi-Fi را انتخاب کرده و از منوی باز شده روی گزینه Forget ضربه بزنید.

 

وقتی که شبکه Wi-Fi مورد نظر از حافظه گوشی شما حذف شد. سعی کنید دوباره به آن متصل شوید.

 

5. بازنشانی تنظیمات شبکه

قبل از انجام این ترفند، لازم است بدانید که تمام شبکه‌های جفت شده Wi-Fi، cellular و دستگاه‌های ذخیره شده بلوتوث از حافظه گوشی شما حذف می‌شوند.

 

بازنشانی تنظیمات شبکه، تنظیمات Wi-Fi، بلوتوث و VPN گوشی شما را رفرش می‌کند. این کار به شما کمک می‌کند که خرابی اتصال Wi-Fi را در گوشی خود برطرف کنید.

 

برای شروع، اپ Settings را در گوشی اندروید خود باز کنید. سپس گزینه System را انتخاب کنید.

 

در مرجله بعد، روی گزینه Reset options ضربه بزنید

 

 

در این‌جا، روی گزینه Reset Wi-Fi, mobile & Bluetooth ضربه بزنید.

 

 

کار تمام است. اکنون می‌توانید از نو به شبکه Wi-Fi متصل شوید.

 

6. تغییر Network usage

یکی دیگر از تنظیماتی که می‌تواند باعث ایجاد مشکل در وصل شدن به شبکه وای‌فای در اندروید شود، Network usage است. برای رفع این مشکل، باید شبکه خود را روی حالت Unmetered قرار دهید. برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید.

 

ابتدا، اپ Settings را در گوشی اندروید خود باز کنید. سپس، گزینه Network & internet را انتخاب کنید و بعد روی گزینه Wi-Fi ضربه بزنید.

 

در مرحله بعد، شبکه وای‌فای که می‌خواهید به آن متصل شوید را انتخاب کنید. سپس روی گزینه Advanced ضربه بزنید.

 

 

در مرحله بعد، Network usage را روی حالت Treat as Unmetered تنظیم کنید.

 

 

7. به شبکه 5.0 GHZ متصل شوید

اکثر دستگاه‌های اندرویدی مدرن از فرکانس 5.0 گیگاهرتز پشتیبانی می‌کنند. اگر به فرکانس 2.4 گیگاهرتز در شبکه Wi-Fi متصل باشید، سرعت اینترنت پایینی به شما ارائه خواهد داد.

 

 

ابتدا مطمئن شوید که گوشی اندرویدی شما به شبکه 5.0 گیگاهرتز متصل می‌شود، سپس می‌توانید با یک اتصال پرسرعت کار‌های خود را انجام دهید.

 

8. از WI-FI Extender استفاده کنید

اگر دیواره‌های ضخیم یا سایر عناصر غیرضروری بین گوشی اندرویدی و روتر شما وجود داشته باشد، سرعت اینترنت را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

 

شما باید روی یک Extender Wi-Fi سرمایه گذاری کنید و آن را در نزدیکی خود به برق وصل کنید. وای‌فای اکستندر سرعت اینترنت را کاهش می‌دهد، اما بهتر از مواجه شدن با مشکلات اتصال Wi-Fi در اندروید است.