به‌طور پیش‌فرض، رایانه‌های شخصی در ویندوز 11 پس از مدت زمان مشخصی به حالت خواب می‌روند. اما اگر بخواهید به‌راحتی می‌توانید زمان رفتن به حالت خواب را در رایانه شخصی خود در Windows 11 به تاخیر بیندازید و یا آن را کاملاً غیرفعال کنید. در این‌جا روش انجام این کار را بررسی خواهیم کرد.

 

تفاوت بین حالت خواب و خاموش شدن صفحه نمایش

در ویندوز 11، حالت خواب و خاموش شدن صفحه نمایش دو چیز متفاوت اما مرتبط به هم هستند. اگر رایانه شخصی خود را در حالت Sleep قرار دهید، به حالت کم مصرف می‌رود که به‌طور موقت بخش‌های خاصی از سخت افزار سیستم را خاموش می‌کند تا در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود. در حالت Sleep، صفحه نمایش رایانه شما نیز خاموش می‌شود.

 

همچنین در ویندوز 11، شما می‌توانید صفحه نمایش رایانه خود را خاموش کنید اما در پس‌زمینه روشن باشد. این بدان معناست که در مقدار انرژی که معمولاً توسط صفحه نمایش استفاده می‌شود صرفه‌جویی شود و یا طول عمر صفحه نمایش افزایش یابد، در این حالت رایانه شما می‌تواند کارهای لازم را در پس‌زمینه انجام دهد.

 

روش سفارشی کردن حالت خواب با استفاده از اپلیکیشن Settings

برای تغییر مدت زمانی که می‌خواهید رایانه شخصی شما پس از آن به حالت Sleep برود، ابتدا اپ Settings را با فشار دادن دکمه‌های ترکیبی Windows+i از صفحه کلید باز کنید. همچنین برای باز کردن اپ تنظیمات می‌توانید روی دکمه Start کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده Settings را انتخاب کنید.

 

 

در پنجره تنظیمات، روی گزینه System در نوار کناری کلیک کنید، سپس گزینه Power & Battery را انتخاب کنید.

 

 

در منوی تنظیمات Power and Battery، اگر بخش Screen and sleep بسته است، روی آن کلیک کنید تا باز شود. چندین گزینه در این بخش وجود دارد. اگر یک رایانه یا تبلت قابل حمل داشته باشید، چهار گزینه مشاهده خواهید کرد. و اگر یک رایانه رومیزی داشته باشید، فقط دو گزینه خواهید دید.

 

 

برای تنظیم مدت زمانی که می‌خواهید رایانه شما پس از آن به حالت خواب برود، روی منوی کشویی موجود در مقابل گزینهOn battery power, put my device to sleep after کلیک کرده و گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید با انتخاب گزینه Never این ویژگی را موقعی که از باتری استفاده می‌کنید به‌طور کامل غیرفعال کنید.

 

به همین ترتیب، برای سفارشی کردن حالت Sleep در زمان وصل کردن رایانه به برق، روی منوی کشویی موجود در مقابل گزینه When plugged in, put my device to sleep after کلیک کرده و گزینه دلخواه خود را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید رایانه‌تان هیچ موقع به حالت Sleep نرود، گزینه Never را انتخاب کنید.

 

 

درست بالای گزینه‌های حالت Sleep در همان صفحه تنظیمات، می‌توانید از گزینه‌های turn off my screen after برای تنظیم کردن مدت زمان خاموش شدن صفحه نمایش، مستقل از حالت خواب، استفاده کنید.

 

 

پس از آن، اپ تنظیمات را ببندید. تغییرات شما در حین انجام دادن‌شان ذخیره شده است. اگر زمان خاصی را برای هر یک از گزینه‌ها انتخاب کرده باشید، رایانه شما پس از گذشت آن دوره زمانی به حالت خواب می‌رود. همچنین اگر تنظیمات گزینه‌های خاموش شدن صفحه نمایش را تغییر داده باشید، پس از گذشت مدت زمان انتخاب شده صفحه نمایش رایانه شما خاموش خواهد شد.