فرمت کردن Hard Drive یا SSD در ویندوز 11 هرگونه اطلاعات موجود در آن‌ها را پاک می‌کند و دیسک را برای استفاده آماده می‌کند. خوشبختانه، فرآیند فرمت کردنHard  یا SSD را می‌توان خیلی راحت و به‌طور مستقیم از File Explorer انجام داد. در اینجا نحوه انجام دادن این کار را بررسی خواهیم کرد.

 

برای شروع، File Explorer را باز کنید. معمولاً این کار را می‌توانید با کلیک کردن روی نماد پوشه در نوار وظیفه خود انجام دهید. همچنین می‌توانید روی دکمه Start کلیک راست کرده و گزینه File Explorer را انتخاب کنید.

 

 

در پنجره File Explorer، به This PC بروید. از بخش Devices and drives، روی درایوی که می‌خواهید فرمت کنید کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده گزینه Format را انتخاب کنید.

 

 

سپس، یک پنجره Format باز می‌شود و گزینه‌هایی در مورد نحوه قالب‌بندی درایو به شما ارائه می‌دهد. در ادامه این گزینه‌ها را یک به یک بررسی می‌کنیم تا بتوانید تصمیم بهتری برای فرمت کردن درایو خود بگیرید.

 

  • Capacity: این گزینه ظرفیت داده هارد دیسک یا SSD شما پس از فرمت شدن خواهد بود. فرآیند فرمت بخشی از فضای خام دیسک را به دلیل نحوه عمل‌کرد سیستم فایل‌ها اشغال می‌کند.

 

  • File system: سیستم فایل یک ساختار داده‌ای است که به سیستم عامل می‌گوید چگونه فایل‌ها را از یا روی یک دیسک ذخیره و بارگذاری کند. بسته به اندازه درایو، گزینه‌های FAT، FAT32، NTFS یا exFAT به شما نمایش داده خواهند شد. به‌طور کلی، اگر می‌خواهید درایو فقط در ویندوز استفاده شود، گزینه NTFS را انتخاب کنید. و اگر می‌خواهید درایو مورد نظر در مک نیز قابل خواندن و نوشتن باشد، گزینه exFAT را انتخاب کنید.

 

  • Allocation unit size: این گزینه اندازه بلوک اصلی است که توسط سیستم فایل موقع فرمت کردن درایو استفاده می‌شود. معمولا، شما نیازی به تغییر این تنظیمات ندارید. بنابراین، از واحد تخصیص پیش‌فرض که معمولا 4096 bytes برای فایل سیستم NTFS است، هنگام انتخاب فایل سیستم مورد نظر خود استفاده کنید.

 

  • Volume label: در این گزینه یک اسم برای درایو خود که می‌خواهید پس از فرمت شدن در File Explorer با آن نمایش داده شود وارد کنید.

 

  • Format options: در صورتی که درایو به‌خوبی کار می‌کند، می‌توانید گزینه Quick Format را انتخاب کنید، که یک فرمت سطح بالا را انجام می‌دهد و به‌سرعت تمام می‌شود. در فرمت کردن درایو با انتخاب گزینه Quick Format داده‌ها روی درایو باقی می‌مانند، اما امکان دست‌رسی به آن‌ها از بین می‌ورد، برداشتن علامت گزینه Quick Format باعث می‌شود که ویندوز بخش به بخش درایو را با فرمت سطح پایین بررسی کند که زمان بیشتری طول می‌کشد، اما همچنین امکان دست‌رسی به تمام داده‌های قدیمی را به‌طور کامل از دست خواهید داد.

 

هنگامی که گزینه‌ها را طبق خواسته خود تنظیم کردید، روی دکمه Start کلیک کنید تا فرآیند فرمت آغاز شود.

 

 

پس از کلیک روی Start، یک پیام هشدار ظاهر می‌شود که به شما می‌گوید فرآیند فرمت تمام داده‌های این دیسک را پاک می‌کند. اگر می‌خواهید داده‌های درایو پاک شده و فرمت شود، روی OK کلیک کنید.

 

توجه داشته باشید هنگامی که هارد دیسک یا SSD خود را فرمت می‌کنید، تمام اطلاعات موجود در آن‌ها را از دست خواهید داد. بنابر‌این، قبل از انجام فرمت از داده‌های درایو خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

 

 

زمانی که ویندوز در حال فرمت کردن درایو است، یک نشانگر سبز رنگ از چپ به راست مقدار پیش‌رفت فرآیند را به شما نمایش می‌دهد. وقتی کادر نشانگر کاملا پر شد، یک پنجره پاپ‌آپ ظاهر می‌شود که به شما می‌گوید فرآیند فرمت تمام شده است. برای ادامه روی OK کلیک کنید.

 

 

کار تمام است، می‌توانید پنجره فرمت را ببندید. درایو فرمت شده در پنجره File Explorer نمایش داده می‌شود و آماده ذخیره داده‌ها است. اگر خواستید درایو دیگری را فرمت کنید یا داده‌های آن را پاک کنید، کافی‌ست روی آن در File Explorer کلیک راست کرده و گزینه Format را انتخاب کنید.