در بازار گوشی های موبایل، برند شیائومی معروف است به تولید گوشی هایی با سخت افزار خوب و قیمت مناسب. این قابلیت های جذاب فقط مخصوص سخت افزار نیست و رابط کاربری و نرم افزار های اختصاصی شیائومی هم امکانات و قابلیت های جذابی را در اختیار شما قرار میدهند. با بررسی گوشی های شیائومی به این امکانات و قابلیت های جذاب پی خواهید برد.

 

دوربین گوشی ها از دو بخش سخت افزار و نرم افزار تشکیل شده اند. بخش نرم افزاری اگر کاربردی طراحی شده باشد میتواند از تمام ظرفیت بخش سخت افزاری دوربین استفاده کند. نرم افزار دوربین های شیائومی قابلیت ها و امکانات زیادی را در اختیار شما قرار میدهند که تا قبل از این، برای داشتن این قابلیت ها باید نرم افزار های زیادی نصب میکردید. اگر گوشی شیائومی دارید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

 

بخش Photo

با باز کردن نرم افزار دوربین در گوشی های شیائومی به صورت پیش فرض وارد بخش Photo خواهید شد. بالای صفحه نوار مشکی رنگی وجود دارد که بعضی قابلیت های این بخش به صورت آیکون در نوار بالایی قرار دارد.

 

فلش دوربین: 

وقتی روی آیکون فلش دوربین ضربه بزنید میتوانید فلش دوربین را در چهار حالت تنظیم کنید:

 1. همیشه خاموش
 2. اتوماتیک 
 3. استفاده از فلش موقع عکس گرفتن
 4. همیشه روشن

 

HDR:

مخفف کلمه High dynamic range است که مربوط به داینامیک رنج یا همان گستره روشنایی عکس یا فیلم است. زمانی که این گزینه روی دوربین شما فعال باشد به صورت اتوماتیک و با گرفتن چند عکس و ترکیب آن ها بهترین عملکرد داینامیک رنج را در اختیار شما قرار میدهد. زمانی که روی گزینه HDR بزنید میتوانید در سه حالت: همیشه روشن، خاموش، اتوماتیک از این گزینه استفاده کنید. زمانی که روی حالت اتوماتیک هستید اگر عکس به صورت پیشفرض داینامیک رنج مناسبی نداشته باشد با استفاده از HDR داینامیک رنج مطلوب ثبت میشود.

 

 

AI:

این گزینه مربوط به هوش مصنوعی دوربین شما میشود. اگر این گزینه فعال باشد، اگر قصد عکاسی از سوژه هایی مثل غذا یا طبیعت را داشته باشید، به صورت نرم افزاری روی عکس شما ادیت اعمال خواهد شد تا عکس ثبت شده جذاب تر باشد. 

 

فیلتر:

وقتی روی این آیکون ضربه بزنید بالای دکمه شاتر دوربینتان دو آپشن در اختیار شما قرار میگیرد، یکی Filters و دیگری Beautify. با استفاده از بخش فیلتر میتوانید حین عکاسی روی عکس های خود فیلتر بگذارید. بخش بیوتیفی به شما کمک میکند با استفاده از نرم افزار عکس خود را روتوش کنید. برای مثال سایز بینی خود را کوچکتر کنید یا چشم های خود را درشت تر کنید. 

 

گوگل لنز:

با استفاده از این گزینه میتونید از تمام امکانات سرویس Google Lens استفاده کنید.

 

منو کاربری:

درمنوی کاربری بخش Photo دو نوار در منو میبینید که نوار بالایی مخصوص ابعاد و نوار پایین مربوط به تایمر عکاسی است. زیر این دو نوار چند آیکون وجود دارد که هرکدام به شما قابلیت های جذابی میدهند.
 

 • Movie frame
 • Show gridlines
 • Tilt-shift
 • Timed burst

 

بخش Portrait

وقتی وارد حالت پرتره شوید روی نوار بالایی فقط گزینه AI و منوی کاربردی را خواهید دید که دقیقا همان امکانات بخش Photo را در اختیارتان قرار میدهد.

 

بخش Video

زمانی که وارد بخش ویدیو شوید نوار ابزار بالا در این بخش نیز حضور دارد. تمام گزینه های نوار ابزار بخش عکاسی در این بخش نیز وجود دارد. اما چند گزینه مربوط به فیلمبرداری نیز در این بخش وجود دارد:

Audio zoom:

 1. با این قابلیت شما میتوانید روی سوژه اصلی فوکوس کنید و صدای سوژه اصلی را نسبت به بقیه صداهای اطراف بلند تر ضبط کنید.

 

Track moving object:

در این حالت شما میتوانید با استفاده از محیط نرم افزاری سوژه اصلی خود را دنبال کنید. در این قابلیت دوربین ثابت است اما هنگام ضبط ویدیو حس حرکت کردن دوربین به کاربر منتقل خواهد شد.

 

 

بخش PRO

این بخش امکان استفاده حرفه از دوربین گوشی را به شما خواهد داد. در این بخش امکاناتی مانند:

 1. نور سنجی
 2. Log
 3. Focus peaking
 4. Exposure verification

 

وجود دارد که امکانات فوق العاده ای را برای ثبت تصاویر حرفه ای در اختیار شما قرار خواهد داد.

 

بخش More

در بخش More قابلیت هایی وجود دارد که شیائومی تمام قابلیت های اضافی دوربین را در این بخش جمع آوری کرده است.

 

Short video:

در این بخش میتوانید ویدیو های 15 ثانیه ای جذاب با ویژگی های خاص ضبط کنید. ویژگی هایی مانند فوق سریع، آهسته و فوق آهسته و آن ها را به عنوان استوری اینستاگرام منتشر کنید.

 

Documents:

 با استفاده از این قابلیت میتوانید از اسناد و مدارک خود عکس بگیرید.

 

Vlog:

 این قابلیت مخصوص ضبط ولاگ یا تیزر های جذاب است. این بخش تم های متفاوت دارد و میتوانید تجربه جذاب و جدیدی برای شما باشد.

 

Movie effects:

این قابلیت به شما امکان اجرای تکنیک های سینمایی را با گوشی موبایلتان میدهد.

 

Long exposure:

در این بخش شما امکان عکاسی در طولانی مدت را خواهید داشت.

 

Clone:

این قابلیت یکی از جذاب ترین بخش های دوربین های گوشی شیائومی است. این قابلیت به شما این امکان را میدهد که در چند حالت مختلف از خود عکاسی کنید و تمامی این حالت ها را در یک عکس قرار دهید.

 

 

بهترین دوربین متعلق به کدام گوشی شیائومی است؟

با توجه به گستردگی برند ها و زیاد بودن تعداد گوشی ها در بازه های قیمتی مختلف، انتخاب گوشی مناسب از نظر دوربین کار سختی است. اگر بازهم در خرید گوشی خود شک داشتید میتوانید به کمک رسانه هایی که کار بررسی گوشی انجام میدهند، گوشی موبایل مورد نظر خود را انتخاب کنید. 

 

این رسانه ها گوشی های مختلف را از طرف کمپانی ها، نمایندگی ها، فروشگاه ها دریافت و در یک بازه زمانی مشخص تست میکنند. این تست ها شامل تست های نرم افزاری و سخت افزاری است و عیب و ایرادات و معایب گوشی های مختلف در این تست ها به صورت کامل مشخص میشود. در نهایت، رسانه های ذکر شده تجربیات استفاده خود از موبایل های مختلف را به صورت ویدیو یا متن منتشر میکنند تا به کاربران خود در امر خرید گوشی کمک شایانی کرده باشند. رسانه های زیادی در داخل کشور در این زمینه فعالیت دارند که یکی از معتبر ترین و پربازدید ترین آن ها رسانه موبونیوز به آدرس: موبونیوز است. وب سایت موبونیوز با بررسی گوشی های مختلف در برند ها و بازه های زمانی مختلف، همواره همراه کسانی بوده که قصد خرید گوشی موبایل را داشته اند.