دنیایی بدون ابزار سئو برای دیجیتال مارکترها غیرقابل تصور است. ابزارها عصای دست متخصصان سئو هستند. به آن‌ها دیدی گسترده و عمیق از عملکردهای سایت می‌دهد. بنابراین فرصت برای بهبود سئو سایت فراهم می‌شود. در این مقاله بهترین ابزارهای سئو در سال 2021 را معرفی خواهیم کرد.

 

Ahrefs: بهترین ابزار برای تحقیق کلمات کلیدی

Ahrefs یکی از بهترین ابزارهای سئو سایت برای تجزیه و تحلیل اطلاعات است. این ابزار به ما نشان می‌دهد چه بخش‌هایی از سایت برای رتبه‌گیری بهتر در موتورهای جستجو نیاز به بهبود دارند.

 

همچنین Ahrefs بهترین ابزار برای تحلیل اطلاعات رقبا از جمله بک لینک‌های آن‌ها محسوب می‌شود. بسیار از سئوکارهای حرفه‌ای معتقدند آژانس دیجیتال مارکتینگ Ahrefs بهترین و کامل‌ترین ابزارها را برای تحقیق و تحلیل درباره‌ی کلمات کلیدی در اختیار ما می‌گذارد. همچنین شما می‌توانید از این ابزار برای بررسی خطاهای سایت‌تان استفاده کنید. نمایی کلی از بک‌لینک‌ها و وضعیت‌شان داشته باشید.

 

Google Search Console: بهترین ابزار سئو

گوگل سرچ کنسول نام آشنایی برای تمام دیجیتال مارکترهای جهان است. ابزاری رایگان که از ملزومات هر سایتی محسوب می‌شود. تنها کافی‌ست آدرس سایت را در گوگل کنسول ثبت کنید، و کد دریافتی را در جای مشخصی از وب سایت‌تان درج کنید. حالا می‌توانید وضعیت URLها مختلف را در Google SERP مشاهده کنید.

 

در واقع این ابزار برای سئو سایت در حکم یک ناظر کیفی را دارد که به شما نشان می‌دهد کدام بخش‌های سایت عملکرد مناسبی داشته‌اند یا کدام بخش‌ها به بهینه‌سازی نیاز دارند. حتی با کمک این ابزار می‌توانید وضعیت ایندکس صفحات خود را مشاهده کنید و در صورتی که صفحه‌ای ایندکس نشده باشد از گوگل بخواهید سریع‌تر این کار را انجام دهد.

 

SEMRush: ابزار سئویی مناسب برای مارکتینگ

آژانس دیجیتال مارکتینگ دیگری که بسیار محبوب و کاربردی‌ست، چیزی جز SEMRush نیست. یک ابزار سئو دقیق و حساب شده که دستیار مهمی برای دیجیتال مارکترها محسوب می‌شود. مهم‌ترین ویژگی SEMRush، امکان مقایسه سایت شما با رقبا است. این مقایسه شامل دامنه‌ها، کلمات کلیدی و ترافیک وب‌سایت می‌شود. پس دیدی تحلیلی و قدرتمند برای بهبود به شما خواهد داد.

 

علاوه بر این امکان، گزارش‌های تحلیلی SEMRush تنها در حد نظارت نیست، بلکه توصیه‌های مهمی هم برای بهبود وضعیت سایت در اختیارتان می‌گذارد که کمک بزرگی برای رتبه‌بندی در موتورهای جستجو محسوب می‌شود.

 

KWFinder: پرکاربردترین ابزار برای جستجوی کلمات کلیدی

همه از اهمیت کلمه‌ی کلیدی اصلی به اندازه‌ی کافی شنیده‌ایم. برای بهبود وضعیت سایت در موتورهای جستجو باید وقت کافی برای کلمات کلیدی دم دراز هم بگذاریم. این همان خدمتی است که KWFinder به متخصصان سئو می‌کند.

 

KWFinder به شما کمک می‌کند، کلمات کلیدی طولانی‌تر که رقابت کمتری هم دارند را پیدا کنید. شما می‌توانید از این کلمات کلیدی طولانی در بک‌لینک‌هایتان به درستی استفاده کنید. به علاوه گزارش‌های تحلیلی نیز در اختیارتان می‌گذارد که خود به تنهایی ابزار مهمی برای بهبود رتبه‌بندی سایت‌ها محسوب می‌شود.

 

 

Moz Pro: کاربردی‌ترین ابزار سئو

Moz یک آژانس دیجیتال مارکتینگ تمام عیار است. ابزاری همه فن حریف که کارش تنها تحلیل داده‌های سایت نیست و می‌تواند استراتژی سئوی شما را تعیین کند.

 

نرم‌افزار سئو سایت Moz Pro همواره بر اساس الگوریتم‌های گوگل به‌روزرسانی می‌شود. امکانات این ابزار از توصیه‌های خوب برای کلمات کلیدی گرفته تا بررسی عملکرد روبات‌های موتورهای جستجو همیشه پیش روی شماست.

 

پورتال ویژه‌ی چت Moz مکانی مناسب برای پاسخ به پرسش‌های‌تان است. همچنین افزونه‌ی رایگان MozBar گزارش‌های تحلیلی کوتاه شده‌ای را در یک نگاه در اختیارتان می‌گذارد. اگر هم دنبال آموزش و یادگیری هستید، باز هم Moz گزینه‌ی مناسبی برای شماست.

 

Ubersuggest: ابزاری برای تحلیل کلمات کلیدی

انتخاب مناسب‌ترین کلمات کلیدی مهم‌ترین بخش برای سئو سایت است. کدام کلمه‌ای ارزش رقابت و هدف‌گذاری را دارد؟ این همان سوالی است که Ubersuggest جوابش را خواهد داد. گزارش‎هایی که Ubersuggest ارائه می‌کند، شامل چگالی کلمات کلیدی، وضعیت رقابتی، CPC و روندهای فصلی می‌شود. در عین حال که ابزار مناسبی برای تحلیل سئو ارگانیک است اما برای PPC هم به کار می‌آید.

 

Answer The Public: ابزار سئو رایگان

برای پیدا کردن موضوعات مناسب برای تولید محتوا اگر به مشکل برخوردید Answer The Public با امکانات رایگان به کمک شما خواهد آمد. فرقی هم ندارد که به دنبال مطالب تخصصی برای آژانس دیجیتال مارکتینگ‌تان دنبال محتوا می‌گردید یا یک فروشگاه آنلاین کفش دارد.

 

تنها لازم است کلمه‌ی کلیدی اصلی خود را بدانید و از Answer The Public کمک بگیرید. ظرف کمتر از 5 دقیقه لیست بلندی از موضوعات به شما نمایش داده خواهد شد.

 

SpyFu: رایگان و کاربردی

این ابزار سئو سایت نسخه‌ی رایگان و پولی دارد. امکانات نسخه‌ی رایگان SpyFu به اندازه‌ی کافی شگفت‌انگیز است. شما می‌توانید تعداد دفعات جستجوی کلمات کلیدی در ماه را مشاهده کنید. ضمن آنکه SpyFu از سطح سختی یک کلمه به شما اطلاعات جالبی می‌دهد.

 

همچنین می‌توانید رقبایان را تحلیل کنید. کدام کلمه‌ی کلیدی را استفاده می‌کنند؟ یا چند کلمه کلیدی ارگانیک دارند؟ در SpyFu حتی می‌توانید میزان کلیک ماهیانه‌تان را مشاهده کنید و تحلیل کنید کمپین‌های پولی‌تان نظیر Google Ads چقدر این نرخ را افزایش داده‌اند.

 

Woorank: ابزاری برای رتبه‌بندی

Woorank نیز از آن ابزارهایی‌ست که دید تحلیل خوبی به شما می‌دهد. هم به صورت رایگان عرضه شده و هم پولی. Woorank به شما کمک می‌کند بهترین کلمه‌ی کلیدی رقبا را کشف کنید و بر اساس آن استراتژی سئو را برنامه‌ریزی کنید.

 

همچنین Woorank  به شما کمک می‌کند محتواهای تکراری، خرابی‌ها، خطاها و مشکلات امنیتی سایت را شناسایی و رفع کنید. حتی توصیه‌هایی برای هر کدام از موارد ذکر شده به شما می‌دهد.

 

 

Majestic: ابزاری برای مارکتینگ

نمایش رتبه‌بندی میلیون‌ها سایت برتر، نمایش نمای کلی از عملکرد وب‌سایت، بک‌لینک‌ها، جستجوی کلمات کلیدی و هدف‌گذاری تنها بخشی از خدماتی است که آژانس دیجیتال مارکتینگ Majestic در اختیارتان می‌گذارد.

 

همچنین Majestic به شما امکان مقایسه نیز می‌دهد. به راحتی می‌توانید عملکردهای خود را با رقبا از نظر المان‌ها مختلف مانند تعداد بک‌لینک‌ها و قدرت‌شان با هم مقایسه کنید.

 

جمع‌بندی

در این مقاله 10 ابزار کاربردی برای سئو را معرفی کردیم که به کار هر آژانس دیجیتال مارکتینگ می‌آید. ابزارهای تحلیلی که می‌توانند به بهینه‌سازی وب‌سایت شما کمک زیادی کنند. اگر مایلید با سئو سایت فروشتان را چند برابر کنید حتما برای به کارگیری اصولی سئو وقت و هزینه بگذارید. آژانس دیجیتال مارکتینگ منتوریکس می‌تواند به شما در این راه کمک کند.