در ویندوز 11، فونت‌ها با سبک‌های جدید تایپ‌فیس، شخصیت را در نوشته‌های شما قرار می‌دهند. علاوه بر فونت‌های پیش‌فرض، می‌توانید به‌راحتی فونت‌های جدید نصب کنید و فونت‌هایی که نیاز ندارید را حذف کنید. در اینجا نحوه حذف و نصب فونت‌ها را در Windows 11 بررسی خواهیم کرد.

 

نحوه نصب کردن فونت در ویندوز 11

برای نصب کردن یک فونت جدید در ویندوز 11، به یک فایل فونت سازگار نیاز دارید. می‌توانید از فونت‌هایی که برخی از وب‌سایت‌ها به‌صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند استفاده کنید، یا آن‌ها را از سیستم دیگری کپی کنید، و یا به‌صورت آنلاین آن‌ها را خریداری کنید. ویندوز 11 از قالب‌های .ttf یا TrueType، .otf یا OpenType، .ttc یا TrueType Collection، .pfm و pfb یا PostScript Type 1 پشتیبانی می‌کند.

 

در مرحله بعد، File Explorer را باز کنید و فایل فونتی که می‌خواهید نصب کنید را پیدا کنید. سپس روی آن دوبار کلیک کنید تا باز شود.

 

 

ویندوز نمونه‌ای از فونت را در یک پنجره خاص به‌صورت پیش‌نمایش باز می‌کند. برای نصب فونت روی دکمه Install کلیک کنید. سپس به‌طور خودکار فایل فونت مورد نظر به پوشه Fonts منتقل می‌شود. پوشه Fonts به‌صورت پیش‌فرض در داخل پوشه Windows در درایو C قرار دارد.

 

 

کار تمام است. فونت شما اکنون نصب شده و به‌عنوان یک گزینه در میان فونت‌های نصب شده در Microsoft Word و سایر اپلیکیشن‌ها در دسترس است. برای نصب هر فونت جدید کافی‌ست پس از در اختیار داشتن فایل آن مراحل بالا را تکرار کنید.

 

همچنین برای نصب کردن یک فونت می‌توانید روی فایل آن کلیک راست کرده و گزینه Show More Options را انتخاب کنید، سپس روی گزینه Install کلیک کنید.

 

نحوه حذف کردن فونت در ویندوز 11

حذف کردن یک فونت در ویندوز 11 کار بسیار آسانی است. ابتدا اپ تنظیمات را با فشار دادن دکمه‌های ترکیبی Windows+i از صفحه کلید باز کنید. یا می‌توانید روی دکمه Start کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده گزینه Settings را انتخاب کنید.

 

 

در پنجره تنظیمات، گزینه Personalization را از نوار کناری انتخاب کنید، سپس روی گزینه Fonts کلیک کنید.

 

 

در صفحه تنظیمات Fonts، لیستی از تمام فونت‌های نصب شده را در بخش Available fonts مشاهده خواهید کرد. برای پیدا کردن سریع فونتی که می‌خواهید حذف کنید، روی کادر Type here to search کلیک کرده و نام آن را تایپ کنید. وقتی که در نتایج جستجو ظاهر شد، روی آن کلیک کنید.

 

 

در مرحله بعد، رو دکمه Uninstall کلیک کنید.

 

 

ویندوز فونت مورد نظر را از سیستم شما حذف می‌کند. اگر می‌خواهید فونت‌های بیشتری را حذف کنید، اپلیکیشن Settings را باز کرده و روی گزینه Personalization از نوار کناری کلیک کنید، سپس گزینه Fonts را انتخاب کرده و روند بالا را تکرار کنید. وقتی کارتان تمام شد، پنجره تنظیمات را ببندید.

 

ویدیو از vahidheshmati