از کار افتادن صفحه‌کلید درست در میانه کار می‌تواند ساعات کار شما را مختل کند. بر اساس تنظیمات فعلی و رایانه‌ای که روی آن ویندوز 11 نصب کرده‌اید، عوامل زیادی می‌توانند منجر به از کار افتادن صفحه‌کلید شما شوند. در اینجا به ۹ روش کارآمد برای رفع این مشکل پرداخته‌ایم که با استفاده ار آن‌ها می‌توانید به‌راحتی مشکل از کار افتادن صفحه‌کلید خود را برطرف کنید.

 

برای شروع، می‌توانید از طریق روش‌های اصلی برای برطرف کردن این مشکل در ویندوز 11 اقدام کنید. سپس، در صورت برطرف نشدن مشکل پیش‌آمده می‌توانید سراغ روش‌های پیشرفته بروید. با ما همراه باشید.

 

1. اتصال کابل را بررسی کنید

اگر از کیبورد سیمی در رایانه شخصی خود استفاده می‌کنید، ابتدا اتصال کابل را بررسی کنید. یک ضربه ناگهانی یا کشیده شدن کابل ممکن است باعث قطع شدن اتصال آن با رایانه شود.

 

مطمئن شوید که کیبورد را به‌درستی به رایانه وصل کرده‌اید. اگر مشکل برطرف نشد، از روش‌های دیگر که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم استفاده کنید.

 

2. اتصال بلوتوث را بررسی کنید

اگر رایانه شما در حفظ طولانی مدت اتصال بلوتوث مشکل داشته باشد، می‌تواند دلیل قطع شدن اتصال صفحه‌کلید با رایانه باشد.

 

برای رفع این مشکل، می‌توانید اتصال بلوتوث صفحه‌کلید خود را قطع کرده و از نو اقدام به وصل کردن آن به رایانه خود کنید.

 

برای انجام این کار، اپ تنظیمات را با فشار دادن دکمه‌های ترکیبی Windows + I از صفحه‌کلید باز کنید. یا می‌توانید روی دکمه Start کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده گزینه Settings را انتخاب کنید.

 

سپس، از نوار کناری روی گزینه Bluetooth & devices کلیک کنید

 

 

در اینجا، اگر صفحه‌کلید بی‌سیم شما به‌طور فعال متصل نباشد، وضعیت Paired را مشاهده خواهید کرد. برای ادامه، روی دکمه سه نقطه کلیک کرده و کیبورد را از لیست حذف کنید.

 

 

سپس، روی گزینه Add device کلیک کنید و صفحه‌کلید بلوتوثی خود را دوباره وصل کنید.

 

 

3. باتری صفحه‌کلید را بررسی کنید

اکثر کیبوردهای بلوتوثی دارای یک نشانگر برای هشدار دادن هنگام پایین بودن میزان شارژ باتری هستند. همچنین می‌توانید از نرم‌افزار صفحه‌کلید برای بررسی مقدار باقی ماندهٔ عمر باتری کیبورد خود نیز استفاده کنید.

 

به‌عنوان مثال، صفحه‌کلید بلوتوثی Keychron K2 دارای نشانگر میزان شارژ باتری در سمت راست و کنار رابط شارژ است. اگر این نشانگر در حالت چشمک زن به رنگ قرمز باشد یعنی زمان شارژ کردن صفحه‌کلید فرا رسیده است.

 

4. سوئیچ کردن صفحه‌کلید از مک به ویندوز

اکثر صفحه‌کلیدهای بی‌سیم با سیستم‌عامل‌های مک و ویندوز سازگار هستند. اگر دائماً بین این دو سیستمعامل جابه‌جا می‌شوید، باید با استفاده از دکمه کناری کیبورد خود از مک به ویندوز سوئیچ کنید.

 

 

در غیر این صورت، همچنان با برخی از دکمه‌ها در ویندوز 11 مشکل خواهید داشت.

 

5. Filter keys را غیرفعال کنید

اگر به‌طور تصادفی گزینه Filter keys را فعال کرده باشید، در حین استفاده از صفحه‌کلید با مشکل مواجه خواهد شد. برای رفع مشکل پیش آمده ویژگی Filter keys را غیرفعال کنید.

 

برای انجام این کار، ابتدا اپ Settings را با استفاده از کلیدهای میانبر Windows + I باز کنید. همچنین می‌توانید روی دکمه Start کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده گزینه Settings را انتخاب کنید.

 

در پنجره تنظیمات، گزینه Accessibility را از نوار کناری انتخاب کنید، سپس روی گزینه Keyboard کلیک کنید.

 

 

در مرحله بعد، دکمه موجود در مقابل گزینه Filter keys را روی حالت Off قرار دهید.

 

 

6. عیب‌یاب صفحه‌کلید را اجرا کنید

مایکروسافت یک عیب‌یاب پیش‌فرض صفحه‌کلید برای رفع مشکلات مربوط به آن ارائه می‌دهد، که در اینجا به نحوه استفاده از آن خواهیم پرداخت.

 

برای شروع، اپ تنظیمات را با فشار دادن دکمه‌های میانبر Windows + I از صفحه‌کلید باز کنید. یا می‌توانید روی دکمه Start کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده گزینه Settings را انتخاب کنید.

 

در اپ تنظیمات، گزینه System را از نوار کناری انتخاب کرده و سپس روی گزینه troubleshoot کلیک کنید.

 

 

در مرحله بعد، گزینه Keyboard را از منوی باز شده پیدا کرده و روی دکمه Run در مقابل آن کلیک کنید تا عیب‌یاب فعال شود.

 

 

7. درایورهای صفحه کلید را به‌روزرسانی کنید

درایورهای قدیمی صفحه‌کلید نیز ممکن است باعث از کار افتادن صفحه‌کلید شما در ویندوز 11 شوند. مطمئن شوید که درایورهای صفحه‌کلید خود را به‌روزرسانی کرده‌اید.

 

برای انجام این کار، روی منوی Start کلیک راست کرده و گزینه Device Manager را از منو انتخاب کنید.

 

در پنجره Device Manager، روی گزینه Keyboards کلیک کنید تا باز شود. سپس، روی اسم صفحه‌کلید مورد نظر کلیک راست کرده و  گزینه Update driver را انتخاب کنید. پس از آن، ویندوز آخرین نسخه درایور‌ها را از وب نصب می‌کند.

 

 

8. Fast Startup را غیرفعال کنید

عملکرد Fast Startup برای کاهش زمان بوت کامپیوتر شما مفید است. اما گاهی اوقات، ممکن است صفحه‌کلید یا ترک‌پد را در دریافت انرژی کافی با مشکل روبه‌رو کند، شما می‌توانید این گزینه را از منوی کنترل پنل غیرفعال کنید. در اینجا نحوه انجام این کار را بررسی خواهیم کرد.

 

ابتدا، پنجره کنترل پنل را در رایانه شخصی خود باز کنید. سپس، روی گزینه Power Options کلیک کنید.

 

 

در اینجا، از منوی کناری گزینه Choose what buttons power do را انتخاب کنید.

 

 

در مرحله بعد، گزینه Turn on fast startup (recommended) را غیرفعال کنید.

 

 

پس از آن، سعی کنید چند کلمه تایپ کنید و ببینید که آیا صفحه‌کلیدتان کار می‌کند یا خیر.

 

9. ویندوز 11 را به‌روزرسانی کنید

ویندوز 11 مدام در حال پیشرفت است، زیرا مایکروسافت همواره در حال کشف و برطرف کردن اشکالات اولیه آن است. برای اینکه بتوانید همه چیز را بدون مشکل اجرا کنید، باید Windows 11 خود را به آخرین نسخه به‌روزرسانی کنید.

 

برای به‌روزرسانی کردن ویندوز 11، ابتدا دکمه‌های میانبر Windows + I را از صفحه‌کلید فشار دهید تا اپ تنظیمات باز شود. سپس، روی گزینه Windows Update از نوار کناری کلیک کرده و آخرین نسخه ویندوز 11 را نصب کنید.

 

کار تمام است. با استفاده از روش‌های گفته شده در بالا مشکل کیبورد شما در ویندوز 11 حل شده و می‌توانید دوباره مثل قبل از آن استفاده کنید. همچنین باید صفحه‌کلید خود را تمیز نگه دارید تا گرد و غبار لابه‌لای دکمه‌های آن جمع نشود. اگر هیچ‌یک از ترفندهای گفته شده جواب نداد، وقت آن است که یک صفحه‌کلید جدید تهیه کنید.