امروزه نمای ساختمان درست مثل لباس برای انسان است، در گذشته تقریبا تمامی نماها در یک سبک بودند اما رفته رفته با بالا رفتن دانش و مهارت مهندسین معماری نماها را با توجه به کاربردی که ساختمان ها دارند یا محله ای که در آن قرار گرفته اند طراحی می شوند. اگر دوست دارید راجع به چگونگی انجام نمای ساختمان بیشتر بدانید پس ادامه ی مطالب را از دست ندهید چرا که خالی از لطف نیست.

 

چند نوع طراحی نمای ساختمان وجود دارد؟

به طور کلی طراحی نمای ساختمان به دو دسته تقسیم می شود که هر یک ویژگی های خاص خود را دارند، توضیح آن ها به شرح زیر است:

  • نمای مدرن ساختمان

همانطور که از نام آن پیداست سبکی جدید است که محبوبیت بسیار زیادی در بین مردم پیدا کرده البته باید توجه داشته باشید که پیش از هر چیز به کاربری ساختمان دقت کنید سپس بر اساس آن اقدام به طراحی نما کنید. فاکتورهای بسیار مهم در این زمینه سلیقه و بودجه کارفرما می باشد. بیشترین متریالی که برای انجام این نوع نما مورد استفاده قرار می گیرد کامپوزیت نام دارد.

  • نمای کلاسیک ساختمان

منظور از نمای کلاسیک ساختمان در واقع همان نماهای رومی است که در یک زمان کوتاه به شدت مورد استقبال قرار گرفت اما پس از گذشت مدتی به دلایلی مثل ایجاد اختلاف فرهنگی، دیگر مانند قبل اجازه ی انجام آن ها داده نشد. لازم به ذکر است که در هر منطقه یا محله ای از ایران نمی توان برای انجام این نما اقدام کرد. اگر به شکل ساختمان های کلاسیک دقت کنید می بینید که جزئیات بسیار زیادی روی آن ها کار شده است. البته لازم به ذکر است که هزینه ی این نوع نماها بسیار بالاست.

 

 

در طراحی و انجام نمای ساختمان از چه نماهایی بیشتر استفاده می شود؟

بسته به سلیقه کارفرما، کاربری ساختمان، میزان بودجه کارفرما، محیطی که ساختمان در آن قرار دارد و... می توان از نماهای مختلفی استفاده کرد، از جمله نماهای مورد استفاده در ساختمان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نمای آجری

برای انجام این نوع نما از نوع خاصی آجر استفاده می کنند، آجرهای مخصوص نما دچار ترک خوردگی و شوره زدگی نمی شوند علاوه بر آن در برابر شرایط محیطی مقاومت خوبی از خود نشان می دهند. توصیه می کنیم در دماهای پائین از انجام دادن این نما خودداری کنید. اگر می خواهید نتیجه ی کار بهتر باشد آجرها را زنجاب کنید به بیان دیگر این که آن ها را به مدت نیم ساعت در آب قرار دهید.

  • نمای بتنی

سیمانی که در نماهای بتنی مورد استفاده قرار می گیرد با سایر سیمان ها تفاوت دارد از این نظر که در برابر تغییرات شیمیایی، تغییر درجه حرارت و حتی رطوبت از مقاومت خاصی برخوردار است. به فصلی که در آن نمای بتنی انجام می شود دقت کنید در زمستان ها بایستی از سیمان زودگیر و در فصول گرم سال از سیمان دیرگیر استفاده شود.

  • نمای سنگی

بیشتر مردم برای نمای ساختمان خود از سنگ استفاده می کنند، تنوع سنگ نیز بسیار زیاد است این تنوع نه تنها در ظاهر بلکه در بافت، مرغوبیت و مقاومت آن ها نیز به وفور دیده می شود. در صورتی که می خواهید از نمای سنگی استفاده کنید بهتر است سنگ هایی که مقاومت بیشتر همراه با ظاهر و بافت بهتر دارند استفاده کنید، برخی از سنگ هایی که مرغوبیت بالایی دارند بسیار گران قیمت نیز هستند اما این برای تمامی سنگ های مرغوب صدق نمی کند بلکه می توان موارد باکیفیت و مقرون به صرفه ای را نیز پیدا کرد. توصیه می شود در هوای بسیار سرد سنگ کاری نکنید چرا که امکام یخ زدگی و شکستگی آن ها وجود دارد. پس از این که سنگ کاری هر قسمت تمام می شود باید به مدت دو تا سه روز آن را آب پاشی کرد تا سیمان پشت سنگ سفت شود.

  • نمای کامپوزیت

کامپوزیت یکی از متریال های بسیار جدیدی است که در نمای ساختمان به کار برده می شود، پیش از این که کامپوزیت به کار برده شود بایستی زیر سازی آن صورت گیرد که شامل شاسی کشی شیت بندی و مونتاژ است. ورق های کامپوزیتی برای این که به کار برده شوند نیاز به برش کاری شیت خام، شیارزنی، خم کاری و... دارند.

  • نمای سیمانی

در صورتی که بخواهید نمای سیمانی برای نمای ساختمان به کار ببرید پیش از هر چیز بایستی دیوارها را کروم بندی و شمشه گیری کنید، به فاصله ی میان شمشه ها توجه داشته باشید آن ها نباید بیش از یک متر از هم دور باشند. ماسه و سیمان برای این نما از اهمیت ویژه ای برخوردارند پس باید به نسبت آن ها توجه کنید، نسبت استاندارد آن ها باید 1 به 3 باشد.

 

همانطور که نمای ساختمان اهمیت دارد، قسمت های داخلی آن از اهمیت بیشتری برخوردارند پس باید از وسایل متناسب و پرکاربردی استفاده کرد، یکی از این وسایل که نقش بسیار مهمی در امنیت یک ساختمان دارند درب ضد سرقت است، این درها در سایزها و رنگ های مختلف ساخته می شوند که شما می توانید با جست و جوی درب ضد سرقت در اینترنت یا مراجعه حضوری به فروشگاه های مربوطه آن را خریداری کنید، همچنین می توانید با مراجعه به سایت نیازمندیهای ایران تجارت و جستجو صنف یا محصول مورد نظر خود با کسانی که در این صنف مشغول فعالیت هستند و یا در زمینه مورد نظر شما حرفه ای هستند آشنا شوید و بهترین و باکیفیت ترین خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنید بدیهی است که سایت ایران تجارت برای شما همیشه بهترین های اصناف را گرد هم می آورد تا شما بتوانید خدمات مورد نیاز خود را در اسرع وقت دریافت نمایید، فقط کافیست یکبار از این سایت استفاده نمایید تا مرجع همیشگی جستجو های شما باشد. سایت نیازمندیها ایران تجارت یار همیشگی شماست در پیدا کردن خدمات در تمامی اصناف و ارائه انواع محصولات.

 

از همراهی همیشگی شما سپاسگزاریم، هدف ما از ارائه مطالب فوق آشنایی هر چه بیشتر شما با موضوع مربوطه بود، امیدواریم که رضایت کافی از این مقاله داشته باشید.