حساب Administrator در رایانه شخصی ویندوز به شما یک محیط کاربری امن برای انجام کارهای تعمیر و نگهداری در رایانه شخصی خود می‌دهد. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید به شخصی اجازه دهید مشکلی را در رایانه شخصی شما برطرف کند، می‌توانید حساب Administrator را در ویندوز 11 فعال کنید. این به آن‌ها اجازه می‌دهد بدون باز کردن قفل نمایه کاربری شما روی رایانه شخصی شما کار کنند.

حساب Administrator به‌صورت پیش‌فرض غیرفعال است، در حالی که شبیه به حساب‌های دیگر استاعلان کنترل حساب کاربری UAC را نشان نمی‌دهد. و اطمینان حاصل می‌کند که همه برنامه‌ها با مجوزهای بالا اجرا می‌شوند.

با استفاده از PowerShell یا Computer Management می‌توانید اکانت Administrator را در ویندوز فعال کنید. در اینجا به نحوه انجام این کار خواهیم پرداخت.

 

نحوه فعال یا غیرفعال کردن اکانت Administrator در ویندوز 11 با PowerShell

شما باید مطمئن شوید که این دستورات را از یک حساب کاربری که قبلاً دارای امتیازاتAdministrator است، اجرا می‌کنید. اگر از یک حساب کاربری استاندارد استفاده می‌کنید، برای اجرای این ابزار باید به حساب کاربری دیگری بروید.

منوی Start را با کلیک بر روی دکمه Start یا فشردن کلید Windows باز کنید. تایپ کنید powershell و روی نتیجه بالا کلیک راست کرده و Run as administraor را انتخاب کنید.

 

 

بعد از باز شدن Powershell دستور زیر ‌را تایپ و کلید Enter را بزنید:

net user administrator /active:yes

 

 

جابجایی به حساب Administrator در ویندوز 11

اجرای دستور net user حساب کاربری Administrator را بلافاصله فعال می‌کند. می‌توانید فوراً با فشار دادن Alt + F4 روی صفحه‌کلید خود، این مورد را بررسی کنید، سپس Switch user را از منوی shutdown Windows انتخاب کنید.

 

 

 

غیرفعال کردن حساب Administrator با استفاده از PowerShell

در این روش توصیه می‌کنیم حساب پیش‌فرض مدیر را غیرفعال کنید.

در منوی Start تایپ کنید Powershell و روی نتیجه بالا کلیک راست و Run As Administrator را انتخاب کنید.

سپس دستور زیر را تایپ و کلید Enter را بزنید:

net user administrator /active:no

 

 

با اجرای این دستور بلافاصله حساب کاربری Administrator را غیرفعال می‌کند. و دیگر در صفحه ورود به سیستم برای استفاده شما ظاهر نمی‌شود.

 

نحوه فعال یا غیرفعال کردن حساب Administrator در ویندوز 11 با استفاده از Computer Management

سریع‌ترین راه برای فعال کردن حساب Administrator در ویندوز 11 استفاده از دستور net user از طریق PowerShell یا CMD است. اگر ترجیح می‌دهید از یک ابزار رابط کاربری گرافیکی برای فعال کردن آن استفاده کنید، می‌توانید از Computer Management استفاده کنید. این یک ابزار پیکربندی داخلی و تا حدودی پنهان است که به شما امکان می‌دهد تنظیمات مختلف ویندوز را تغییر دهید.

روی دکمه Start کلید کنید یا کلید Windows را بزنید تا منوی Start باز شود، سپس تایپ کنید computer management و روی نتیجه اول کلیک کنید.

 

 

در Computer Management گزینه Local Users and Groups را در سمت چپ باز کنید و پوشه Users را انتخاب کنید.

 

 

روی حساب Administrator کلیک راست و Properties رو انتخاب کنید.

 

 

وقتی پنجره Administrator Properties باز شد، تیک گزینه Account is disabled را بردارید.

روی Apply و OK کلیک کنید.

 

 

اگر مراحل بالا را دنبال کرده باشید، حساب Administrator فعال است و از صفحه ورود به سیستم قابل دسترس خواهد بود.

در صورتی که بخواهید حساب Administrator را غیرفعال کنید باید گزینه Account is disabled را تیک بزنید و روی Apply و OK کلیک کنید.