اسکرین‌شات به شما امکان می‌دهد بلافاصله از پنجره‌ها و نمادهای قابل مشاهده در صفحه رایانه شخصی یا مک خود عکس بگیرید.

سپس می‌توانید تصویر را با دیگران به اشتراک بگذارید یا آن را برای سوابق خود ذخیره کنید. به‌عنوان مثال، اگر می‌خواهید مشکلی را حل کنید ممکن است بخواهید این کار را انجام دهید. در اینجا به نحوه انجام این کار خواهیم پرداخت.

 

نحوه گرفتن اسکرین‌شات در مک به‌صورت تمام صفحه یا Full Screen

سریع‌ترین راه برای گرفتن اسکرین‌شات تمام‌صفحه در مک استفاده از کلیدهای ترکیبی صفحه‌کلید است.

برای مثال، می‌توانید با فشار دادن Shift + Command + 3 روی صفحه‌کلید، از صفحه همه برنامه‌های در حال اجرا مانند Dock، نوار منو و موارد دیگر اسکرین‌شات بگیرید.

 

 

macOS به‌طور خودکار یک اسکرین‌شات از دسک‌تاپ شما را به‌عنوان یک فایل PNG ذخیره می‌کند. تصویر دارای نام فایلی است که شامل زمان و تاریخ گرفتن تصویر می‌شود، برای مثال Screenshot 2022-01-25 at 21.33.18.png 

پس از ذخیره شدن، می‌توانید این تصویر را از طریق دسک‌تاپ یا با استفاده از Finder باز یا ویرایش کنید.

 

انتخاب یک قسمت از صفحه‌نمایش برای اسکرین‌شات سفارشی

اگر می‌خواهید اسکرین‌شاتی را که می‌گیرید سفارشی کنید، می‌توانید یک قسمت از صفحه‌نمایش را انتخاب کنید.

برای این کار Shift + Command + 4 را روی صفحه‌کلید خود فشار دهید. مکان‌نمای ماوس شما تغییر خواهد کرد، سپس می‌توانید از آن برای انتخاب ناحیه‌ای که می‌خواهید اسکرین‌شات بگیرید استفاده کنید.

 

 

از ماوس یا پد لمسی خود برای انتخاب ناحیه‌ای که می‌خواهید اسکرین‌شات بگیرید استفاده کنید. هنگامی که مکان‌نما را رها می‌کنید، اسکرین‌شات در مکان معمولی روی دسک‌تاپ شما ذخیره می‌شود.

 

گرفتن اسکرین شات با استفاده از نوار منوی پاپ آپ

یکی دیگر از روش‌های آسان برای گرفتن اسکرین‌شات در مک، استفاده از نوار منوی پاپ‌آپ اسکرین‌شات است.

هنگامی که کلیدهای ترکیبی Shift + Command + 5 را فشار دهید، در پایین صفحه‌نمایش شما ظاهر می‌شود. همچنین اگر نماد اسکرین‌شات را در نوار لمسی در مک‌بوک‌های خاصی انتخاب کنید، ظاهر می‌شود.

هنگامی که پاپ‌آپ را فعال کردید، گزینه‌های مختلفی را مشاهده خواهید کرد تا تعیین کنید که چگونه می‌خواهید اسکرین‌شات ظاهر شود.

که شامل اسکرین‌شات از کل صفحه، یک پنجره قابل مشاهده، یا انتخاب یک منطقه با استفاده از ماوس یا ترک‌پد است.

 

 

برای انجام این کار، یکی از گزینه‌های موجود در نوار را انتخاب کنید، سپس اسکرین‌شات را متناسب با آن فشار دهید یا بکشید. به‌عنوان مثال، اگر انتخاب می‌کنید که از یک پنجره قابل مشاهده اسکرین‌شات بگیرید، گزینه Capture Selected Window را انتخاب کنید، سپس با استفاده از ماوس، پنجره را انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید از این ناحیه برای ثبت کارهای خود روی صفحه به‌عنوان ضبط صفحه استفاده کنید. این فایل ضبط شده به‌عنوان ویدیو در دسک‌تاپ شما ذخیره می‌شود، اگرچه ضبط‌های صفحه‌ای که به این روش انجام می‌شوند فاقد هرگونه صدای داخلی هستند.

اگر می‌خواهید اسکرین‌شات یا ضبط صفحه خود را رها کنید، می‌توانید نماد لغو X را در سمت چپ نوار منو فشار دهید.

 

نحوه تغییر مکان ذخیره اسکرین‌شات‌ها در مک

به‌طور پیش‌فرض، macOS به‌طور خودکار اسکرین‌شات‌های شما را در دسک‌تاپ ذخیره می‌کند. با این حال، اگر می‌خواهید مکان ذخیره اسکرین‌شات‌های خود را تغییر دهید، می‌توانید این کار را با استفاده از نوار منوی پاپ‌آپ اسکرین‌شات انجام دهید.

ابتدا کلیدهای Shift + Command + 5 را فشار دهید تا نوار بارگذاری شود. هنگامی که نوار در پایین صفحه ظاهر شد، Options را انتخاب کنید.

 

 

در بالا، مکان از پیش تعیین شده دیگری برای ذخیره اسکرین‌شات‌های خود مانند Documents را انتخاب کنید، یا برای انتخاب موقعیت مکانی دیگر، مکان دیگر را انتخاب کنید. اگر Other Location را فشار دهید، باید با استفاده از پنجره پاپ‌آپ Finder یک پوشه جدید برای اسکرین‌شات‌های خود انتخاب کنید.