ویندوز 11 دارای قابلیتی به نام Archive apps است که به شما امکان می‌دهد برنامه‌ها را مدیریت کنید و به‌طور خودکار فضای درایو و پهنای باند را ذخیره کنید.

این ویژگی به‌طور خودکار هر برنامه مایکروسافت استور را که اغلب استفاده نمی‌کنید پنهان می‌کند. ویژگی Archive apps این تصور را ایجاد می‌کند که برنامه بدون حذف کامل از سیستم شما حذف نصب شده است.

فرآیند تخلیه برنامه فضای درایو را آزاد می‌کند و سرویس‌های آن از پهنای باند شبکه استفاده نمی‌کنند. اگر می‌خواهید فضای درایو و پهنای باند را ذخیره کنید، باید برنامه‌های بایگانی را در ویندوز 11 فعال کنید. در اینجا به نحوه انجام این کار خواهیم پرداخت.

این ویژگی باید به‌طور پیش‌فرض فعال باشد، اما در صورت خاموش بودن ارزش آن را دارد که دوباره آن را بررسی کنید.

برای شروع، روی دکمه Start کلیک کنید و از منوی Start گزینه Settings را انتخاب کنید.

 

 

وقتی Settings باز شد، روی Apps از ستون سمت چپ کلیک کنید.

سپس، روی Apps & features در سمت راست کلیک کنید.

 

 

از زیر مجموعه More settings گزینه Archive apps را انتخاب کنید.

 

 

در اینجا می‌توانید ویژگی Archive apps را با سوئیچ کلید آن روشن یا خاموش کنید.

 

 

هنگامی که این ویژگی را فعال کردید، ویندوز به‌طور خودکار برنامه‌هایی را که اغلب استفاده نمی‌کنید بایگانی می‌کند. اگر ویژگی برنامه‌های آرشیو را خاموش کنید، ویندوز دیگر سعی نمی‌کند برنامه‌های فروشگاه مایکروسافت را که به ندرت استفاده می‌کنید حذف کند.

اگر تصمیم دارید دوباره از برنامه استفاده کنید، می‌توانید. همچنان میان‌برهای برنامه‌ها را در منوی استارت و جاهای دیگر ببینید و برای استفاده از آن، کافیست روی آن کلیک کنید. هنگامی که روی یک برنامه بایگانی شده کلیک می‌کنید، ویندوز به سرورهای فروشگاه مایکروسافت متصل می‌شود تا برنامه را در صورت تقاضا بارگیری و نصب کند.

به خاطر داشته باشید که این ویژگی فقط با برنامه‌های فروشگاه مایکروسافت کار می‌کند. هنگام بازیابی آن از وضعیت آرشیو شده، برنامه همچنان باید در فروشگاه باشد و همچنین برای بازیابی آن به اتصال اینترنت نیاز دارید.

اگر برنامه‌هایی دارید که نمی‌خواهید فرصتی برای آن‌ها داشته باشید، ممکن است عاقلانه باشد که ویژگی برنامه‌های بایگانی را برای محافظت از آن‌ها غیرفعال کنید.