گاهی بعد از اجرای برنامه در ویندوز خارج شدن از آن کمی مشکل است، دلیل آن فریز شدن برنامه می‌باشد و شما نمی‌توانید به راحتی از برنامه خارج شوید و این می‌تواند یک اتفاق خسته کننده برای کاربر باشد.

اما روش‌هایی برای خروج اجباری از برنامه‌ها در ویندو 10 و 11 وجود دارد، در اینجا به نحوه انجام کار خواهیم پرداخت.

 

استفاده از Task Manager

می‌توانید Task Manager را با فشار دادن کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + Esc باز کنید. این بلافاصله Task Manager را باز می‌کند.

همچنین می‌توانید Task Manager را از صفحه GINA با فشار دادن و نگه داشتن Ctrl + Alt + Del باز کنید. 

در Task Manger، برنامه‌ای را که می‌خواهید ببندید انتخاب کنید و سپس با کلیک بر روی End task در گوشه پایین سمت راست از آن خارج شوید.

همچنین می‌توانید روی برنامه مورد نظر کلیک راست و End Task رو انتخاب کنید.

 

 

برنامه فریز شده فوراً بسته می‌شود.

 

استفاده از کلیدهای ترکیبی Alt + F4

ویندوز دارای تعداد زیادی کلیدهای میانبر است که به شما کمک می‌کند کارها را در عرض چند ثانیه انجام دهید. یکی از این میانبرها Alt + F4 است. با استفاده از این، می‌توانید برنامه‌های فریز شده ویندوز را بدون هیچ دردسری ببندید.

موس را روی برنامه مورد نظر نگه دارید و کلید‌های ترکیبی Alt + F4 رو فشار بدید.

 

 

همچنین زمانی که کلیدهای Alt + F4 را با هم فشار دهید، یک کادر محاوره‌ای جدید باز می‌شود که از شما می‌خواهد گزینه‌ای را انتخاب کنید:

Shut down , Restart و Sleep.

 

استفاده از Command prompt

یکی دیگر از راه‌ها برای بستن برنامه از طریق Command Prompt ویندوز است.

Command prompt که cmd.exe نیز نامیده می‌شود، یک مفسر خط فرمان است که به شما کمک می‌کند تا از طریق ورودی‌های صفحه‌کلید با رایانه شخصی خود تعامل داشته باشید. جالب اینجاست که می‌توانید از آن برای خروج اجباری برنامه‌های فریز شده در ویندوز خود نیز استفاده کنید. به این صورت است:

به نوار جستجوی منوی Start بروید، cmd را تایپ کنید و نتیجه بالا را انتخاب کنید.

بعد از باز شدن Command prompt عبارت Tasklist را تایپ کرده و Enter را بزنید. 

به محض انجام این کار، Command prompt لیستی از برنامه‌ها و وظایفی را که در رایانه شما در حال اجرا هستند به شما ارائه می‌دهد. حالا برنامه‌ای را که می‌خواهید به اجبار از آن خارج شوید را انتخاب کنید و دستور زیر را در cmd تایپ کنید:

taskkill /im .exe

program را با نام برنامه‌ای که می‌خواهید بسته شود جایگزین کنید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید برنامه Notepad را در ویندوز ببندید، دستور به صورت زیر خواهد بود:

taskkill /im notepad.exe

 

 

یک پیام موفقیت آمیز به شما نشان داده می‌شود و برنامه به اجبار بسته می‌شود.