ویندوز 11 به شما امکان می‌دهد ترتیب‌های سفارشی برنامه‌ها را در فضاهای کاری مختلف به نام دسک‌تاپ مجازی ایجاد کنید که می‌توانید با استفاده از دکمه Task View به سرعت بین آن‌ها جابه‌جا شوید. در اینجا به نحوه انجام این کار خواهیم پرداخت.

تا ویندوز 10، اکثر رایانه‌های شخصی ویندوزی بدون نمایشگرهای متعدد، یک دسک‌تاپ واحد داشتند. به لطف قابلیتی به نام Task View در ویندوز 11، می‌توانید چندین دسک‌تاپ مجازی روی یک رایانه داشته باشید و به راحتی بین آن‌ها جابه‌جا شوید. هر دسک‌تاپ دارای ترتیب خاص خود از پنجره‌ها و برنامه‌های باز است، اما نمادهای روی storage desktop دسک‌تاپ ذخیره‌سازی در تمام دسک‌تاپ‌های مجازی یکسان می‌مانند.

 

نحوه ایجاد و استفاده از دسک‌تاپ مجازی

در ویندوز 11، ایجاد دسک‌تاپ مجازی تنها با یک کلیک فاصله دارد. برای شروع کار، روی دکمه Task View در نوار وظیفه خود کلیک کنید، که به نظر می‌رسد مربعی با مربع دیگر هم‌پوشانی دارد. یا می‌توانید Windows+Tab را روی صفحه‌کلید خود فشار دهید.

 

 

اگر دکمه Task View را در نوار وظیفه خود نمی‌بینید، روی نوار وظیفه کلیک راست کرده و Taskbar Settings را انتخاب کنید، سپس سوئیچ کنار Task View را در حالت On قرار بدید.

هنگامی که Task View را باز کردید، یک صفحه ویژه خواهید دید که تمام پنجره‌های باز برنامه شما را در یک ناحیه نزدیک بالا اگر پنجره باز دارید نشان می‌دهد. همچنین ردیفی از تصاویر کوچک دسک‌تاپ مجازی را در نواری خواهید دید که در قسمت پایین صفحه‌نمایش کشیده شده است.

برای افزودن یک دسک‌تاپ مجازی جدید، روی دکمه New Desktop با علامت مثبت + کلیک کنید. یا می‌توانید Windows+Ctrl+D را روی صفحه‌کلید خود فشار دهید.

 

 

یک دسک‌تاپ جدید مانند Desktop 2 همانند تصویر در لیست ظاهر می‌شود. برای جابه‌جایی به آن، روی تصویر کوچک آن در Task View کلیک کنید.

 

 

دسک‌تاپ جدید نمای شما را روی صفحه‌نمایش می‌گیرد و درست مانند اولین دسک‌تاپ شما عمل می‌کند. می‌توانید برنامه‌ها را باز کنید و پنجره‌های آن‌ها را هرطور که می‌خواهید قرار دهید. برنامه‌هایی که باز می‌کنید در نوار وظیفه در دسک‌تاپ مجازی نیز ظاهر می‌شوند.

وقتی به دسک‌تاپ مجازی دیگری جابه‌جا می‌شوید، آرایش آن حفظ می‌شود و می‌توانید بعداً با کلیک کردن دوباره روی Task View و انتخاب تصویر کوچک دسک‌تاپ مجازی به آن برگردید.