CPU یا پردازنده مرکزی یکی از مهمترین بخشهای کامپیوترهای خانگی و لپ‌تاپ‌ها است. سرعت پردازش برنامهها و قدرت یک سیستم، مستقیماً به قدرت پردازنده آن بستگی دارد. یکی از راهکارهای متداولی که برای ارتقا سختافزاری سیستمها پیشنهاد می‌شود، تعویض سی پی یو است.

اگر می‌خواهید پردازنده سیستم خود را تعویض کنید یا به دنبال یک لپتاپ با پردازنده قوی هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

با انواع پردازندهها آشنا شوید

پردازندهها براساس مشخصات فنی و شرکت سازنده آنها متفاوت هستند. در ادامه میخواهیم شما را با انواع سی پی یو و پردازندههای قدرتمند بازار که توسط بزرگترین و معتبرین شرکتهای جهان یعنی Intel و AMD تولید شده‌اند، آشنا کنیم.

  • پردازندهCeleron

Celeron نام گروهی از پردازندههای شرکت Intel است که سرعت و قیمت پایین‌تری نسبت به سایر پردازندهها دارند. نمونهای از این پردازنده، Celeron n4020 است که دارای 2 هسته، فرکانس پردازنده 1.1 گیگاهرتز، حافظه کش 4 مگابایت و پردازنده گرافیکی Intel UHD Graphics 600 است. از این پردازنده در لپتاپ ۱۵ اینچی ایسوس مدل ASUS Vivo Book X543MA-BD استفاده شده است.

  • پردازنده Pentium

پردازندههای Pentium نیز ساخت شرکت اینتل هستند. این پردازندههای دو هستهای در دو سری Gold و Silver ساخته شدهاند و برای لپتاپهای رده پایین یا سیستمهای با کاربری عمومی مناسب هستند. نمونه‌ای از این پردازنده، Pentium 3050e دارای 2 هسته، فرکانس پردازنده 1.4 گیگاهرتز، حافظه کش 4 مگابایت و رم DDR4 است. از این پردازنده در لپتاپ ۱۴ اینچی لنوو مدل Lenovo ideapad 3-ip3-J استفاده شده است.

  • پردازندههای intel Core

Coreها پردازنده‌های دسکتاپ یا خانگی اینتل هستند. پردازندههای Core در انواع Core i3، Core i5،Core i7 و Core i9 طراحی شدهاند. هر چه قدر عدد کنار core i بزرگتر باشد، یعنی سری پردازنده بالاتر است و قدرت بیشتری دارد.

پردازنده‌های Core i3

پردازنده‌های Core i3 برای کارهای عمومی و رده پایین مناسب هستند، قیمت ارزانی دارند و در مقایسه با پردازنده‌های سری‌های بالاتر، ضعیفتر هستند. مثلاً در لپتاپ ۱۵ اینچی لمسی ایسوس ASUS Vivo Book R565EA-D از پردازنده core i3 1115g7 با 2 هسته، فرکانس پردازنده 4.1 گیگاهرتز و پردازنده گرافیکی Intel UHD 4G استفاده شده است.

پردازنده‌های Core i5

پردازنده‌های Core i5 در مجموع کارایی خوبی دارند و برای سیستمهای مناسب برای کارهای گرافیکی یا پردازش‌های چندکاره پیشنهاد می‌شوند. نمونهای از این پردازنده core i5 1135g7، دارای 4 هسته، فرکانس پردازنده 2.4 تا 4.2 گیگاهرتز و پردازنده گرافیکی Intel Iris Xe Graphics 80 است که لپتاپ ۱۵ اینچی ایسوس مدل ASUS VivoBook K513EQ-Z از آن استفاده می‌کند.

پردازنده‌های Core i7

پردازنده‌های Core i7 حرفهای هستند و قدرت پردازش بالایی برای اجرای بازی‌های سنگین و ادیت حرفه‌ای ویدئو و تصاویر دارند. نمونهای از این پردازنده core i7 1165g7 با 4 هسته، فرکانس پردازنده 2.8 تا 4.7 گیگا هرتز و حافظه کش 12 مگابایت است که از آن در لپتاپ ۱۵ اینچی ایسوس مدل ASUS VivoBook K513EQ F استفاده شده است.

پردازنده core i7 12700h نیز یکی دیگر از سری پردازندههای Core i7 است. در لپ تاپ ۱۶ اینچی ایسوس ROG Zephyrus M16-GU603ZM-A از این پردازنده استفاده شده که دارای 6 هسته، 24 مگابایت حافظه کش و فرکانس پردازنده 2.7 تا 4.5 گیگاهرتز است.

پردازنده‌های Core i9

پردازنده‌های Core i9 بدون شک جزو حرفهایترین و قدرتمندترین‌های بازار هستند که برای پردازشهای سنگین ویدئویی، بازی و تولید محتوای انیمیشنی استفاده می‌شوند. پردازنده قدرتمند core i9 12900h با 6 هسته، 24 مگابایت حافظه کش و فرکانس پردازنده 2.5 تا 5 گیگاهرتز یکی از قویترین محصولات این سری است که لپتاپ ۱۶ اینچی ایسوس (۲۰۲۲) GU603ZM-C از آن بهره‌مند است.

پردازنده core i9 11900h نیز با 8 هسته، 24 مگابایت کش و فرکانس پردازنده 2.5 تا 4.9 گیگاهرتز از سی پی یوهای قدرتمند سری i9 است که در ساختار لپ تاپ ۱۶ اینچی ایسوس ASUS ROG Zephyrus M16 GU603HM جای گرفته است. برای خرید این محصول میتوانید به فروشگاه پلازا دیجیتال مراجعه کنید.

  • پردازندههای AMD Ryzen

پردازندههای رایزن اصلیترین رقیب پردازندههای اینتل هستند. این شرکت سالهاست پا به پای Intel در زمینه تولید پردازندههایی با قابلیت پردازش چند رشتهای فعالیت میکند. خانواده این پردازندهها شامل مدلهای رایزن 3، 5، 7 و 9 است.

پردازندههای Ryzen 3

پردازنده‌های Ryzen 3 جزو CPUهای میان رده بازار و اقتصادی بازار هستند که با بهرهمندی از قابلیتهای پردازش چند تردی، کارایی قابل توجهی در حد پردازندههای Core i3 اینتل دارند. مدل AMD Ryzen 3 3250u با دو هسته، 4 مگابایت حافظه کش و فرکانس پردازنده 2.6 تا 3.5 گیگاهرتز نمونهای از پردازندههای رایزن 3 است که در لپ تاپ ۱۴ اینچی ایسوس مدل ASUS VivoBook 14 M413DA آن را میبینید.

پردازندههای Ryzen 5

پردازنده‌های Ryzen 5 از نظر کارایی و سرعت عملکرد به پردازندههای Core i5 شباهت دارند و در رقابت با آنها طراحی شدند. از پردازنده مدل AMD Ryzen 5 5500 این سری با 6 هسته، 8 مگابایت حافظه کش و سرعت 2.1 تا 4 گیگاهرتز در لپ تاپ ۱۴ اینچی ایسوس ASUS VivoBook S14 M433UA-A استفاده شده است.

پردازندههای Ryzen 7

پردازنده‌های رایزن 7 جزو محصولات رده بالا و حرفه‌ای AMD و برای پردازشهای سنگین مانند نرمافزارهای گرافیکی و طراحی و گیمینگ مناسب هستند. پردازنده AMD Ryzen 7 5800h 8 هستهای با 16 مگابایت حافظه کش و فرکانس پردازنده 2.8 تا 4.4 گیگابایت، در لپ تاپ حرفهای لپ تاپ ۱۳.۴ اینچی ایسوس ASUS ROG Flow X13 GV301QC-A جای گرفته است.

لپ تاپ قدرتمند ۱۵ اینچی ایسوس ASUS ROG Strix G513RM نیز از پردازنده AMD Ryzen 7 6800h با 4 هسته، حافظه کش 20 مگابایت و فرکانس پردازنده 3.2 تا 4.7 گیگاهرتز بهره برده است.

پردازندههای Ryzen 9

پردازنده‌های رایزن 9 در حال حاضر به عنوان قویترین و پیچیدهترین پردازندههای بازار و رقیب سرسخت Core i9 اینتل محسوب میشوند. این پردازنده با 12 هسته و 25 رشته، رکورد تمام پردازندههای بازار را جا به جا کرده است. لپتاپ ۱۳.۴ اینچی ایسوس مدل ASUS ROG Flow X13 GV301QE-A، پردازنده مدل AMD Ryzen 9 5900hx این سری را با 8 هسته، 16 مگابایت حافظه کش و سرعت 3 تا 4.6 در قلب خود جای داده است.

 

 

قدرت پردازش سی پی یو به چه عواملی بستگی دارد؟

قدرت پردازش، مهمترین فاکتور در عملکرد یک پردازنده است. کاری که سی پی یو به عنوان یکی از مهم‌ترین قطعات کامپیوتر انجام میدهد، این است که سرعت پردازشها و عملکرد سیستم را بالا ببرد. سرعت پردازنده تحت تأثیر 3 فاکتور مهم قرار دارد؛ فرکانس پردازنده، تعداد هستهها و حافظه کش.

به طور کلی پردازنده‌هایی که تعداد هسته و حافظه کش بیشتری دارند و فرکانس پردازنده آنها بالاست، در اجرای پردازشهای سنگین یا چند تسک هم زمان، سرعت پردازش و عملکرد بهتری دارند.

 

 

خرید سی پی یو و قطعات کامپیوتر با بهترین قیمت

در پایان می‌خواهیم فروشگاهی را به شما معرفی کنیم که جزو بهترین سایت‌های فروش آنلاین قطعات کامپیوتر و انواع سی پی یو است. فروشگاه پلازا دیجیتال یکی از معتبرترین فروشگاه‌های اینترنتی فروش انواع قطعات کامپیوتر اعم از CPU، مادربرد، رم، هارد و... و همچنین نماینده رسمی محصولات ایسوس در ایران است.

این فروشگاه (plazadigital.ir) کالاهای خود را با بهترین قیمت و خدمات پس از فروش شرکت‌های معتبری مانند سازگار ارقام، آواژنگ، حامی و گارانتی پلازا دیجیتال به مشتریان ارائه میکند. شعب حضوری پلازا دیجیتال نیز همه روزه (حتی روزهای تعطیل) از ساعت 10 الی 20 در خدمت مشتریان هستند.

 

برچسب‌ها: