اگر به دنبال ضبط صفحه‌نمایش خود در رایانه‌های ویندوز 11 یا 10 هستید، جستجوی شما در اینجا به پایان می‌رسد.

خوشبختانه، اگر دوست ندارید از برنامه‌های شخص‌ثالث استفاده کنید، ویندوز 11 و 10 راه‌حل داخلی برای ضبط صفحه‌نمایش دارند. می‌توانید از برنامه داخلی Xbox Game Bar برای ضبط صفحه‌نمایش خود استفاده کنید.

در اینجا به نحوه انجام این کار خواهیم پرداخت.

 

استفاده از Xbox Game Bar برای ضبط صفحه‌نمایش

Xbox Game Bar به طور پیش‌فرض در ویندوز 11 و 10 تعبیه شده است. در میان چندین ویژگی، ضبط صفحه‌نمایش را نیز ارائه می‌دهد. این ویژگی در درجه اول برای گیمرها در نظر گرفته شده است تا کلیپ‌هایی از گیم‌پلی خود را ضبط کنند، اما هر کسی می‌تواند به خوبی از آن برای ضبط صفحه‌نمایش کامپیوتر استفاده کند.

به خاطر داشته باشید که Game Bar دسک‌تاپ ویندوز یا File Explorer را ضبط نمی‌کند. با این حال، به شما امکان می‌دهد تا برنامه‌های دیگر را ضبط کنید.

 ابتدا برنامه‌ای را که می‌خواهید ضبط کنید باز کنید. سپس، نوار بازی Xbox را با فشار دادن کلیدهای Windows + G راه‌اندازی کنید. همچنین می‌توانید، Xbox Game Bar را در منوی Start جستجو کنید و آن را از آنجا اجرا کنید.

 وقتی کارتان تمام شد، نوار بازی Xbox در بالای صفحه‌نمایش شما ظاهر می‌شود. روی نماد دوربین کلیک کنید تا پنجره ضبط باز شود.

 

 

از پنجره Capture می‌توانید گزینه ضبط صفحه خود را انتخاب کنید. در اینجا، در صورت تمایل، می‌توانید قبل از ضبط صفحه، میکروفون خود را فعال یا غیرفعال کنید. اگر می‌خواهید هنگام ضبط صفحه‌نمایش صحبت کنید، مطمئن شوید که نماد میکروفون خط کشیده نشده باشد یعنی فعال باشد.

 

 

هنگامی که برای ضبط صفحه آماده شدید، روی دکمه شروع ضبط کلیک کنید.

 

 

اکنون ضبط صفحه شروع می‌شود و یک پنجره شناور جدید روی مانیتور شما ظاهر می‌شود که وضعیت ضبط را نشان می‌دهد. پس از پایان کار، روی دکمه توقف ضبط کلیک کنید.

 

 

برای یافتن ضبط خود، روی See my captures در پایین پنجره ضبط کلیک کنید.

 

 

استفاده از PowerPoint برای ضبط صفحه‌نمایش

 اگر از مایکروسافت آفیس استفاده می‌کنید، می‌توانید از برنامه PowerPoint برای ضبط صفحه‌نمایش خود استفاده کنید. اگرچه این یک روش داخلی نیست، با این حال، پاورپوینت توسط مایکروسافت توسعه داده شده است، بنابراین می‌توانید با خیال راحت از این برنامه بدون نگرانی در مورد نرم افزارهای مخربی که اغلب با دانلودهای شخص ثالث همراه است، استفاده کنید.
 

ابتدا Microsoft PowerPoint Presentation را باز کنید. سپس، در هر نقطه از سمت راست کلیک کنید تا یک اسلاید جدید اضافه کنید.

 

 

پس از آن، روی تب Insert کلیک کنید و سپس Screen Recording را از گروه Media انتخاب کنید.

 

 

پس از اتمام کار، پاورپوینت ناپدید می‌شود و نوار کوچکی در بالای صفحه‌نمایش شما ظاهر می‌شود. در اینجا، می‌توانید انتخاب کنید که آیا می‌خواهید صدا و یا مکان‌نما را ضبط کنید. اگر گزینه هایلایت شده باشد، فعال می‌شود و بالعکس.

 

 

در مرحله بعد، باید ناحیه صفحه‌ای را که می‌خواهید ضبط کنید انتخاب کنید. با کلیک بر روی دکمه Select Area، مکان‌نمای شما به طور پیش‌فرض به علامت مثبت + تبدیل می‌شود. بنابراین کلیک کنید و ماوس خود را روی صفحه بکشید تا ناحیه‌ای را که می‌خواهید ضبط کنید انتخاب کنید. محل مشخص شده در یک کادر قرمز رنگ قرار می‌گیرد.

 

 

هنگامی که آماده ضبط هستید، روی دکمه Record در نوار منو کلیک کنید.

 

 

اکنون ضبط صفحه شروع می‌شود. در صورت نیاز، می‌توانید ضبط خود را با کلیک کردن بر روی گزینه Pause در نوار منو متوقف کنید و با کلیک کردن بر روی Play از سر بگیرید، که تنها در صورت توقف صفحه‌نمایش ظاهر می‌شود. یا اگر می‌خواهید ضبط را تمام کنید، روی Stop کلیک کنید.

 

 

لازم به ذکر است، هنگام ضبط صفحه اطمینان حاصل کنید که نوار منو ناپدید می‌شود. برای اینکه دوباره ظاهر شود، ماوس خود را به بالای صفحه ببرید.

پس از اتمام ضبط، ضبط در اسلاید پاورپوینت شما ظاهر می‌شود. برای دانلود آن، روی ضبط شده کلیک‌راست کرده و سپس گزینه Save Media As را از منوی زمینه انتخاب کنید.

 

 

سپس، در کادر Save Media As مکانی را که می‌خواهید ضبط را ذخیره کنید، انتخاب کنید، یک نام برای فایل انتخاب و روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

 

 

ویدئوی ضبط شده در قالب MP4 ذخیره می‌شود. می‌توانید این ویدیو را با استفاده از هر پخش‌کننده ویدیویی پشتیبانی شده پخش کنید.

 

استفاده از ShareX برای ضبط صفحه‌نمایش

ShareX یک برنامه رایگان ضبط از صفحه است که فایل ضبط شده را با فرمت MP4 یا GIF ذخیره می‌کند.

ابتدا برنامه را از سایت برنامه دانلود کنید.

 

 

ShareX را روی رایانه خود نصب و اجرا کنید و روی گزینه Capture کلیک کنید. لیستی از گزینه‌ها را مشاهده خواهید کرد که می‌توانید آن را برای ضبط صفحه به صورت MP4 یا GIF انتخاب کنید. 

 

 

همان‌طور که با پاورپوینت انجام دادید، ناحیه‌ای را که می‌خواهید ضبط کنید، انتخاب کنید. برای گرفتن یک پنجره خاص، ماوس را روی آن ببرید و سپس روی آن کلیک کنید. ضبط آغاز خواهد شد.

بر روی Stop کلیک کنید تا ضبط متوقف شود.