هاست دانلود چیست؟ میزبانی فایل یا هاست دانلود یک سرویس مبتنی بر اینترنت است که در آن کاربران می‌توانند به طور ایمن میزبان ( آپلود، دانلود و اشتراک‌گذاری) فایل‌هایی مانند اسناد، عکس‌ها، ویدیوها یا هر نوع فایل دیگری باشند. برای آنکه بدانید میزبانی دانلود (file hosting) چیست می‌توان به بیان ساده گفت سرویس میزبانی فایل یا ذخیره‌سازی، یک پلت فرم‌آنلاین است که در آن کاربران می‌توانند فایل‌های مهم را به صورت امن ذخیره و میزبانی کنند. در این مقاله به شما خواهیم گفت هاست دانلود چیست و با انواع آن آشنا خواهیم شد.

 میزبانی دانلود چیست؟

 

 

هاست دانلود که عموماً به عنوان میزانی فایل  نیز شناخته می‌شود، فرآیند ذخیره و ارائه فایل‌ها از طریق اینترنت است. این فایل‌ها می‌توانند هر چیزی باشند، از عکس گرفته تا موسیقی و ویدیو.

 انواع مختلفی از خدمات میزبانی فایل وجود دارد، و انتخاب یکی که برای شما بهترین کارایی را دارد ممکن است دشوار باشد.

سرویس هاست دانلود سروری است که فابل‌ها را ذخیره می‌کند، سرویس می‌دهد و دسترسی به فایل‌های داده دیجیتالی مانند تصاویر، اسناد متنی یا فایل‌های رسانه‌ای را فراهم می‌کند. با خرید هاست و خدمات میزبانی فایل به کاربران این امکان را می‌دهد که فایل‌های خود را آپلود کرده و با دیگران به اشتراک بگذارند.

 تفاوت‌ هاست دانلود و‌ هاست معمولی

 

 

تفاوت اصلی میزبانی ابری و میزبانی اشتراکی در این است که در هاست دانلود، یک وب سایت منابع را از سرور با فضای بیشتر و منابع بیشتری دریافت می‌کند در حالی که در هاست اشتراکی، یک سرور واحد منابع را برای چندین وب سایت فراهم می‌کند.

هاست دانلود مناسب آن دسته از وب سایت‌هایی می‌باشد که دارای تصاویر ، ویدئوها و اسناد ختلفی هستند و قابلیت دانلود آن‌ها  را نیز به کاربران میدهد. شما میتوانید در هاست معمولی نیز ویدئو و تصاویر خود را داشته باشبد اما در صورت یاد بودن تعداد مدیا شما به فضای بیشتی نیاز داشته و این برای شما مقرون به صرفه نیست.

انواع میزبانی دانلود

 

۱. براساس سیستم عامل

ویندوز

میزبانی دانلود می‌تواند بر روی سرور با سیستم عامل ویندوز پیاده سازی گردد. برخی اوقات شما نیاز  به سروری دارید که روی آن asp.net و sql نصب شده باشد و در کنار آن فایلهای حجیم و با فضای زیاد نیاز داشته باشید. در این حال میتوانید از هاست دانلود ویندوز استفاده نمایید.

 لینوکس

میزبانی دانلود می‌تواند بر روی سرور با سیستم عامل لینوکس پیاده سازی گردد. برخی اوقات شما نیاز  به سروری دارید که روی آن php و mysql نصب شده باشد و در کنار آن فایلهای حجیم و با فضای زیاد نیاز داشته باشید. در این حال میتوانید از هاست دانلود لینوکس استفاده نمایید.

 ۲. براساس کارکرد

اشتراکی

هاست دانلود اشتراکی با میزبانی چندین وب سایت در یک سرور کار می‌کند. برخی هاست اشتراکی را با یک سیستم اتوبوس عمومی‌مقایسه کرده اند، زیرا استفاده از آن ارزان است و شامل به اشتراک گذاری منابع با سایر کاربران است. صدها یا حتی هزاران وب سایت را می‌توان روی یک سرور واحد میزبانی کرد که مزایا و معایبی را ایجاد می‌کند.

 

هاست اشتراکی برای صاحبان وب سایت هایی که به دنبال گزینه ای مبتدی دوستانه و مقرون به صرفه هستند ایده آل است. پروژه های شخصی، کسب و کارهای کوچک و حتی مشاغل متوسط می توانند از مزایای هاست اشتراکی بهره مند شوند. تا زمانی که ترافیک وب سایت خیلی سنگین نباشد و سرور توسط پروتکل های امنیتی قابل اعتماد محافظت شود، معایب آن بی اهمیت است.

 

هنگامی که وب سایت ها از منابع اختصاص داده شده در موقعیت های میزبانی مشترک بیشتر می شوند، برنامه های میزبانی دیگری نیز وجود دارد که آماده پذیرش هستند. مهاجرت یک وب سایت از یک محیط میزبانی به محیط دیگر یک فرآیند آسان است و از کارایی سایت شما کم نمی کند.

 

اختصاصی

میزبانی دانلود اختصاصی به این معنی است که وب سایت شما بر روی یک سرور واحد میزبانی می‌شود که به طور خاص به وب سایت شما اختصاص داده شده است. این امر رقابت منابع مرتبط با میزبانی مشترک را کاهش می‌دهد و منجر به عملکرد قوی تر وب سایت می‌شود.

 

اگر هاست اشتراکی مانند یک اتوبوس عمومی‌است، میزبانی اختصاصی مانند اجاره ماشین شخصی شماست. شما کنترل بیشتری دارید که ماشین خود را کجا می‌برید، سرعت آن چقدر است و ایستگاه رادیویی چه پخش می‌کند. با این حال، هزینه بسیار بالاتری نیز دارد و برای حفظ آن به دانش بیشتری نیاز دارد.

هاست اختصاصی برای مشاغلی با نیازهای پهنای باند بسیار بالا و نیازهای بسیار تخصصی بهترین است. برای مثال، شرکت‌های بزرگ با داده‌های باارزش زیاد می‌خواهند روی امنیت بالاتری سرمایه‌گذاری کنند که میزبانی اختصاصی فراهم می‌کند. همچنین بیشترین مزیت را برای کاربرانی فراهم می کند که به اندازه کافی از فناوری آگاه هستند تا از قابلیت سفارشی سازی استفاده کنند.

 

۳. براساس موقعیت جغرافیایی

 

 

ایران

سرور شما اعم از اشتراکی، سرور مجازی یا سرور اختصاصی میتواند داخل ایران قرار داشته باشد و لذا کاربران ایرانی به راحتی و با سرعت بیشتری امکان دانلود یا آپلود فایلها را خواهند داشت.

 

 خارج

در صورتی که نیاز دارید منایع و اسناد شما توسط کاربران در سراسر دنیا قابل دسترسی باشد، شما میتوانید از سرورهای خارج از کشور استفاده نمایید. این سرورها پهنای باند و منابع بیشتری را نیز ارائه میدهند.

 کلام آخر

هاست دانلود یک سرویس وب است که به کاربران اجازه می‌دهد فایل‌ها را آپلود کرده و در سرورهای راه دور ذخیره کنند. خدمات میزبانی فایل اغلب برای سهولت در اشتراک گذاری فایل‌ها یا نسخه‌های پشتیبان، مشاهده یا دانلود آنها از مکان‌های مختلف و اشتراک گذاری با دیگران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 خدمات میزبانی فایل به کاربران این امکان را می‌دهد که فایل‌ها را در سرورهای راه دور آپلود و ذخیره کنند. همچنین به کاربران امکان اشتراک گذاری با دیگران و تهیه نسخه پشتیبان را برای خود ارائه می‌دهد.

در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی و مشاوره با کارشناسان مجرب وب رمز تماس حاصل نمایید.