هر دو مرورگر گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس دارای نوارهای اسکرول افقی و عمودی هستند تا بتوانید محتویات این مرورگرها را به راحتی پیدا و مشاهده کنید. با این حال، اگر از عرض پیش‌فرض نوارهای اسکرول کروم و فایرفاکس راضی نیستید یا راحت نیستید، می‌توانید طبق نیاز خود نوارهای اسکرول را پهن‌تر یا نازک‌تر کنید.

موزیلا فایرفاکس گزینه‌های داخلی برای تغییر عرض نوارهای اسکرول دارد. با این حال، برای تغییر عرض نوارهای اسکرول در Google Chrome، باید از یک افزونه رایگان استفاده کنید.

در این ترفند شما را برای این کار راهنمایی می‌کنیم.

 

تغییر عرض نوار اسکرول در Google Chrome

Scrollbar Customizer یک افزونه رایگان برای مرورگر کروم است که به شما امکان می‌دهد اندازه نوار اسکرول را به سرعت تغییر دهید. جدا از آن، با استفاده از این افزونه، می‌توانید رنگ حاشیه را نیز تغییر دهید، سایه‌ای با رنگ دلخواه به دسته لغزنده اضافه کنید، گوشه‌های گرد را به اسکرول‌بارها اضافه کنید و غیره.

با این حال، این برنامه افزودنی در صفحه تنظیمات کروم، فروشگاه وب کروم، صفحه برنامه‌های افزودنی و غیره کار نمی‌کند.

برای دریافت برنامه افزودنی Scrollbar Customizer، به صفحه chrome.google.com در مرورگر کروم بروید و روی دکمه Add to Chrome کلیک کنید.

 

 

سپس روی Add extension در پنجره پاپ‌آپ کلیک کنید. با این کار، Scrollbar Customizer بر روی کامپیوتر شما دانلود و نصب می‌شود.

 

 

پس از نصب این افزونه بر روی مرورگر کروم، روی نماد افزونه موجود در گوشه سمت راست بالای مرورگر کروم کلیک کنید.

 

 

سپس، روی منوی سه نقطه‌ای عمودی در کنار Scrollbar Customizer کلیک کنید و Options را انتخاب کنید.

 

 

در صفحه گزینه‌ها، با استفاده از منوی کشویی Preset Scrollbars می‌توانید نوارهای پیمایش از پیش تعریف شده را انتخاب کنید. اگر از هیچ نوار پیمایشی راضی نیستید، روی سفارشی کردن کلیک کنید.

 

 

اکنون چندین گزینه سفارشی سازی از جمله Scrollbar Style ،Button Style و Thumb Style را خواهید دید. هنگامی که تغییرات مورد نظر را انجام دادید، می‌توانید پیش‌نمایش زنده نوارهای اسکرول را در بالای صفحه مشاهده کنید. وقتی از تغییرات راضی بودید، روی دکمه Save کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود.

 

 

تغییر عرض نوار اسکرول در Firefox

برخلاف گوگل کروم، برای تغییر عرض نوار اسکرول در فایرفاکس نیازی به دانلود و نصب هیچ افزونه یا افزونه‌ای ندارید، زیرا یک گزینه بومی برای انجام این کار وجود دارد.

ابتدا مرورگر فایرفاکس را باز و سپس عبارت about:config را در نوار آدرس تایپ کنید.

سپس کلید Enter را روی صفحه‌کلید فشار دهید. هنگامی که پیام هشدار Accept the Risk and Continue را مشاهده کردید، روی دکمه Accept the Risk and Continue کلیک کنید تا صفحه Advanced Preferences باز شود.

 

 

در صفحه Advanced Preferences موارد زیر را در کادر جستجو تایپ کنید:

widget.non-native-theme.scrollbar.style

در نتایج جستجو، روی widget.non-native-theme.scrollbar.style دوبار کلیک کنید یا روی نماد مداد در کنار آن کلیک کنید.

 

 

اکنون شماره زیر را وارد کرده و کلید Enter را فشار دهید یا بر روی تیک تایید کلیک کنید:

0: عرض پیش‌فرض، نوارهای پیمایش سبک سیستم‌عامل ویندوز فعلی
1: نوارهای پیمایش سبک MacOS
2: نوارهای اسکرول به سبک GTK
3: اسکرول به سبک اندروید
4: نوارهای اسکرول به سبک ویندوز 10
5: اسکرول به سبک ویندوز 11

 

 

پس از تکمیل مراحل بالا، نوارهای اسکرول مایکروسافت فایرفاکس بلافاصله تغییر می‌کند.