شما به تازگی یک فایل آفیس را بسته‌اید و به طور تصادفی روی Don't Save کلیک کرده‌اید. یا شاید Word از کار افتاده یا لپ‌تاپ و سیستم شما برق خود را از دست داده است.

همه ما این درد را احساس کرده‌ایم، اما همه چیز لزوما از دست رفته نیست. به طور پیش‌فرض، برنامه‌های آفیس به طور خودکار نسخه‌های پشتیبان موقت اسناد شما را در حین کار ذخیره می‌کنند و شانس خوبی برای بازیابی آن‌ها وجود دارد.

به خاطر داشته باشید که ما در اینجا در مورد زمانی که واقعاً یک فایل را در ویندوز حذف کرده‌اید صحبت نمی‌کنیم، اگر با یک فایل آفیس ذخیره نشده به مشکل برخوردید، در اینجا نحوه بازیابی آن را با هم مرور می‌کنیم.

 

چگونه یک فایل آفیس ذخیره نشده را بازیابی کنیم؟

برای این دستورالعمل‌ها، ما با نسخه Microsoft Word موجود در Microsoft 365 کار می‌کنیم، اما مراحل در سایر برنامه‌های Microsoft 365 مانند Excel و PowerPoint تقریباً یکسان است. در آفیس 2021 نیز همینطور خواهد بود.

 

همچنین، ویژگی بازیابی مدت‌هاست که وجود داشته است، بنابراین اگر از نسخه قدیمی‌تر یک برنامه آفیس مانند Word 2016 یا حتی Word 2007 استفاده می‌کنید، همچنان می‌توانید بازیابی را انجام دهید. فقط ممکن است مجبور شوید کمی متفاوت عمل کنید.

لازم به ذکر است که بین نسخه‌های مختلف برنامه‌های Microsoft Office تفاوت‌هایی وجود دارد. رابط کاربری ممکن است بین نسخه‌ها کمی متفاوت باشد.

 دو راه آسان برای بازیابی یک فایل ذخیره نشده وجود دارد، و ما هر دو را شرح می‌دهیم.
 

راه اول: با استفاده از Recover Unused Documents

اما سریع‌ترین راه: Word یا هر برنامه آفیس دیگری را باز کنید، سپس روی برگه Open کلیک کنید.

روی دکمه Recover Unused Documents در سمت راست پایین پنجره کلیک کنید.

 

 

سپس تنها کاری که باید انجام دهید این است که فایل ذخیره نشده مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 

راه دوم: با استفاده از Manage Document button

همچنین می‌توانید از دکمه Manage Document استفاده کنید. با باز کردن هر برنامه آفیس که در آن کار می‌کردید، جایی که فایل شما ذخیره نشد شروع کنید. روی منوی File کلیک کنید. 

 

 

در منوی File روی Info کلیک کنید.

به یاد داشته باشید که ممکن است مجبور شوید New یا Open ​​را بزنید تا دکمه Info قابل کلیک باشد.

 

 

در صفحه Info، روی Manage Document کلیک کنید و سپس از منوی کشویی، Recover Unsaved Document را انتخاب کنید. همچنین توجه داشته باشید که اگر بخواهید این کار را انجام دهید، گزینه‌ای برای حذف تمام اسناد ذخیره نشده دارید.

 

 

پوشه UnsavedFiles شامل تمام فایل‌های ذخیره‌نشده است که آفیس پشتیبان‌گیری موقتی برای آن‌ها ایجاد کرده است. فایل مورد نیاز خود را انتخاب کنید و سپس روی Open کلیک کنید.

 

 

برنامه‌های آفیس به‌طور خودکار پشتیبان‌گیری موقت از فایل‌ها را در فواصل زمانی متناوب به‌طور پیش‌فرض هر 10 دقیقه ذخیره می‌کنند، بنابراین فایل شما باید حاوی بیشتر کارهایی باشد که از دست داده‌اید.

 

نحوه ذخیره خودکار فایل‌ها توسط برنامه‌های آفیس را تغییر دهید.

همچنین می‌توانید نحوه ذخیره این فایل‌های موقت را در هر برنامه Office تغییر دهید، از جمله اینکه فایل‌ها کجا ذخیره می‌شوند، هر چند وقت یک‌بار ذخیره می‌شوند، و اگر سندی را بدون ذخیره کردن ببندید، آیا یک فایل موقت نگهداری می‌شود یا خیر.


به منوی File برگردید، روی Options کلیک کنید.

 

 

در صفحه Options، روی Save کلیک کنید و سپس به دنبال بخش Save Documents بگردید. در اینجا می‌توانید آنچه می‌خواهید را تغییر دهید.

 

 

اگر ذخیره خودکار هر 5 یا 10 دقیقه یک بازه زمانی بسیار طولانی به نظر می‌رسد برای ما این کار را می کند، آن را به هر چیزی که می‌خواهید کاهش دهید. می‌توانید آن را به صورت خودکار از هر یک دقیقه تا هر 120 دقیقه تنظیم کنید.

ما متوجه شدیم که background saving یا همان ذخیره پس‌زمینه واقعاً چیزی را قطع نمی‌کند، بنابراین معمولاً آن را روی دو دقیقه تنظیم کنید. توصیه می‌کنیم دو گزینه دیگر را در تنظیمات پیش‌فرض خود نگه دارید، مگر اینکه دلیل خوبی برای تغییر آن‌ها داشته باشید.

 ویژگی بازیابی آفیس شما را از هر نوع اشتباهی که ممکن است با فایل‌های خود مواجه شوید نجات نمی‌دهد، اما مطمئناً می‌تواند در آن لحظات وحشتناک مفید باشد.