جفت کردن اپل واچ باید یک امر نسبتاً ساده باشد، اما همه چیز همیشه طبق برنامه پیش نمی‌رود.

در اینجا نحوه جفت کردن اپل واچ را بررسی می‌کنیم، و اگر همه چیز آن‌طور که باید کار نمی‌کرد، چه باید کرد.

 

اطمینان حاصل کنید که ساعت و آیفون شما سازگار هستند

 watchOS 8 آخرین نسخه نرم‌افزار Apple Watch در زمان نگارش این مقاله در تاریخ 21 مرداد ماه 1401 است. برای استفاده از اپل واچ با سیستم عامل watchOS 8، به آیفون 6s یا نسخه جدیدتر با iOS 15 یا جدیدتر از آن نیاز دارید.

می‌توانید watchOS 8 را روی Apple Watch Series 3 یا نسخه جدیدتر و Apple Watch SE نصب کنید. تمام مدل‌های جدید اپل واچ خریداری شده اپل با آخرین نسخه نصب شده watchOS عرضه می‌شوند، به این معنی که شما نباید اپل واچ بخرید مگر اینکه حداقل الزامات آیفون را داشته باشید.

 

 

مدل‌های قبلی ساعت با آخرین نسخه watchOS سازگار نیستند، اما این بدان معنا نیست که هنوز از ابزار کاربردی برخوردار نیستند. مدل‌هایی مانند اپل واچ سری 2 باید با آیفون 5 یا بالاتر با iOS 11 و بالاتر سازگار باشند. همچنین می‌توانید کارهایی مانند تمرینات ورود به سیستم و دریافت اعلان‌ها را انجام دهید، اما آخرین به‌ روزرسانی‌ها و ویژگی‌های نرم‌افزار را از دست خواهید داد.

watchOS 9 که در پاییز 2022 برای اپل واچ سری 4 به بعد منتشر می‌شود. به iOS 16 نیاز دارد که روی iPhone X، iPhone 8 یا جدیدتر اجرا شود.

 

اپل واچ خود را به صورت خودکار جفت کنید

جفت کردن Apple Watch ساده است، با این فرض که همه چیز طبق برنامه پیش برود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که با فشار دادن و نگه داشتن دکمه کناری، wearable را روشن کنید، سپس آن را به آیفون خود نزدیک کنید.

صفحه جفت شدن ساعت باید در آیفون شما ظاهر شود. Set Up for Myself یا Set Up for a Family Member را انتخاب کنید و سپس از دوربین آیفون خود برای اسکن صفحه‌نمایش ساعت استفاده کنید.

 

 

از شما سوال می‌شود که آیا ساعت را به عنوان یک اپل واچ جدید تنظیم می‌کنید یا آن را از یک نسخه پشتیبان بازیابی کنید.

اگر مدل قدیمی‌تری را جایگزین می‌کنید، گزینه backup یا همان پشتیبان‌گیری را انتخاب کنید که تنظیمات قبلی، پیکربندی‌های Watch face و سایر تنظیمات برگزیده را بازیابی می‌کند. ممکن است لازم باشد Apple ID و رمز عبور خود را وارد کنید که در صورت درخواست باید این کار را انجام دهید.

در پایان فرآیند راه‌اندازی، می‌توانید ویژگی‌هایی مانند Find My و  Wi-Fi calling را روشن کنید، یک رمز عبور ایجاد کنید و تصمیم بگیرید کدام برنامه‌ها را در ساعت خود نصب کنید.

اگر اپل واچ تلفن همراه دارید، می‌توانید آن را فعال کنید یا بعداً آن را فعال کنید. برای این کار به یک اپ تلفن همراه سازگار نیاز دارید.

اکنون منتظر بمانید تا iPhone و Watch شما همگام شوند. پس از اتمام کار، می‌توانید آن را با استفاده از برنامه Watch در آیفون خود سفارشی کنید.

 

 

این فرآیند راه‌اندازی برای مدل‌های کاملاً جدید اپل واچ و هر مدل ساعتی که جفت نشده و پاک شده و برای استفاده با آیفون دیگری آماده است، اعمال می‌شود. اگر وقتی ساعت را روشن می‌کنید، یک صفحه ساعت مشاهده می‌کنید، ساعت قبلاً با آیفون دیگری جفت شده است و قبل از استفاده از آن باید پاک شود.

 

درخواستی وجود ندارد؟ ساعت خود را به صورت دستی جفت کنید یا آن را پاک کنید

گاهی اوقات، هنگامی که ساعت خود را برای اولین بار روشن می‌کنید، درخواست جفت کردن ساعت خود با آیفون نمایش داده نمی‌شود. خوشبختانه، می‌توانید ساعت خود را به صورت دستی جفت کنید، اما اگر از قبل آن را ندارید، ابتدا باید اپلیکیشن رایگان Watch را برای آیفون دانلود کنید. 

مطمئن شوید که ساعت اپل که می‌خواهید جفت کنید روشن باشد، سپس برنامه Watch را اجرا کنید و گزینه All Watches را در گوشه بالا سمت چپ لمس کنید. گزینه Add Watch یعنی افزودن ساعت را لمس کنید و مراحل نصب را دنبال کنید.

اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید از دوربین برای جفت‌سازی استفاده کنید، می‌توانید از گزینه Pair Manually برای انتخاب اپل واچ خود از لیست دستگاه‌های اطراف استفاده کنید.

اگر نمی‌توانید ساعت خود را جفت کنید یا وقتی آن را روشن می‌کنید یک صفحه ساعت مشاهده می‌کنید، احتمالاً ساعت قبلاً جفت شده است. می‌توانید قسمت All Watches آیفون خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که قبلاً با دستگاه شما جفت نشده است.

برای جفت کردن دوباره ساعت، باید آن را پاک کنید. اگر Find My در ساعت فعال باشد، باید از مالک اصلی بخواهید ساعت را پاک کند. آن‌ها می‌توانند این کار را از راه دور از طریق Find My در iCloud.com یا با استفاده از اپلیکیشن Find My برای iPhone انجام دهند. سپس آن‌ها می‌توانند از گزینه Remove from Account به معنی حذف از حساب برای حذف ساعت استفاده کنند.

 

 

ساعت را می‌توان با استفاده از اپلیکیشن Watch در آیفونی که با آن جفت شده است حذف کرد. در قسمت All Watches روی ساعت مورد نظر و سپس نماد i را لمس کنید و گزینه Unpair Apple Watch را انتخاب کنید.

 

یک آیفون را با بیش از یک ساعت اپل جفت کنید

می‌توانید با استفاده از همان مراحلی که در بالا توضیح داده شد، از آیفون خود با بیش از یک ساعت اپل استفاده کنید. اگر پنجره جفت‌سازی را نمی‌بینید، اپ Watch را اجرا کنید، گزینه All Watches را لمس کنید و گزینه Pair New Watch را انتخاب کنید.

اگر بیش از یک ساعت با روکش‌های مختلف دارید، اگر یک ساعت یدکی قرض می‌گیرید و نمی‌خواهید ساعت قدیمی خود را پاک کنید، یا اگر در حال امتحان یک مدل جدید هستید، مفید است.

 

 

در حالی که استفاده از چندین مدل واچ با یک آیفون امکان‌پذیر است، نمی‌توانید از چندین آیفون با یک ساعت استفاده کنید. برای استفاده از ساعت با آیفون دیگری حتی آیفونی که با Apple ID شما جفت شده است، باید آن را unpair یعنی لغو جفت و دوباره جفت کنید. اپل واچ را به عنوان یک افزونه آیفون خود در نظر بگیرید نه یک دستگاه مستقل.

 

اپل واچ جفت نمی‌شود؟ مواردی که می‌توانید امتحان کنید

اگر آیفون شما با اپل واچ شما صحبت نمی‌کند، فهرست طولانی‌ای از چیزهایی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید، اما اکثر آن‌ها فرض می‌کنند که این دو دستگاه قبلاً جفت شده‌اند. اگر در برقراری ارتباط اپل واچ با آیفون در حالت جفت نشده مشکل دارید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید قبلاً جفت نشده است.

اگر وقتی آن را روشن می‌کنید چیزی غیر از صفحه خوش‌آمدگویی یا مرتبط‌سازی ببینید، جفت می‌شود. اگر صفحه ساعت یا دعوت نامه‌ای برای وارد کردن رمز عبور می‌بینید، یک ساعت جفت شده دارید. آن را به مالک قبلی برگردانید و از او بخواهید با استفاده از برنامه Watch آن را unpair کنید یعنی جفت آن را لغو کند یا از راه دور پاک کند و سپس آن را از طریق iCloud.com یا اپلیکیشن Find my از حساب خود حذف کند. 

 

 

اگر مطمئن هستید که ساعت در حالت جدید است، کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید که Wi-Fi و بلوتوث در آیفون شما فعال هستند. می‌توانید این کار را در بخش تنظیمات بلوتوث یا تنظیمات وای‌فای یا با کشیدن انگشت از گوشه سمت راست بالای صفحه به پایین انجام دهید تا مرکز کنترل نمایان شود. همچنین باید مطمئن شوید که حالت هواپیما نیز غیرفعال است.

 

 

همچنین می‌توانید آیفون خود را به آخرین نسخه iOS در بخش Settings > General > Software Update به‌روزرسانی کنید. برای دستگاه watchOS 8 به iOS 15 یا برای watchOS 9 به iOS 16 نیاز دارید.

 

 

اگر همه چیز فعال و به‌روز باشد، راه‌اندازی مجدد آیفون شما نیز ارزش یک عکس را دارد. در صورت عدم موفقیت، همیشه می‌توانید آیفون و اپل واچ خود را برای دریافت راهنمایی به فروشگاه اپل ببرید.

 

فریز شدن اپل واچ در حین جفت شدن؟

اگر اپل واچ در حین راه‌اندازی فریز شد، می‌توانید با پایین نگه داشتن دکمه Digital Crown، و سپس با لمس کردن گزینه Reset آن را ریست کنید.

پس از راه‌اندازی مجدد اپل واچ، فرآیند جفت شدن را دوباره آغاز کنید.