ویژگی Windows Sandbox در ویندوز 11 به شما امکان می‌دهد برنامه‌ها و فایل‌ها را در یک فضا و تجربه مجازی که از سیستم‌عامل اصلی جدا شده است آزمایش کنید.

به طور معمول، شما می‌توانید این کار را با ایجاد یک ماشین مجازی کامل یعنی VM انجام دهید که زمان و منابع نیاز دارد. به جای ایجاد یک VM در Hyper-V، می‌توانید به راحتی Windows Sandbox را در ویندوز 11 راه‌اندازی کنید تا در عوض فایل‌ها و برنامه‌های مشکوک را آزمایش کنید.

به یاد داشته باشید که برای استفاده از ویژگی Windows Sandbox، باید از Windows 11 Pro, Education, Enterprise استفاده کنید.

همچنین باید مطمئن شوید که Virtualization فعال است.

آموزش‌های مربوط به فعال‌سازی Virtualization در اینترنت هست و ما در اینجا فقط به موضوع اصلی یعنی نحوه فعال کردن Windows Sandbox خواهیم پرداخت. پس مطمئن شوید سیستم شما از Virtualization پشتیبانی می‌کند و این گزینه فعال است.

 

نحوه راه‌اندازی Sandbox در ویندوز 11

 

 

Run را با استفاده از فشار دادن کلیدهای ترکیبی Windows + R از روی صفحه‌کلید باز کنید.

سپس تایپ کنید optionalfeatures.exe، روی OK کلیک کنید یا کلید Enter را بزنید.

 

 

هنگامی که منوی Windows Features باز شد، به پایین بروید و گزینه Windows Sandbox را علامت بزنید، سپس روی OK کلیک کنید.

 

 

برای تکمیل فرآیند نصب، یک راه‌اندازی مجدد ویندوز 11 مورد نیاز است، در صورت دستور روی دکمه Restart now کلیک کنید.

 

 

نحوه استفاده از Windows Sandbox در ویندوز 11

 هنگامی که Sandbox در ویندوز 11 فعال می‌شود، یک کپی از نصب ویندوز 11 شما در یک محیط مجازی ایجاد می‌کند. با این حال، دسترسی به پوشه‌های شخصی را حذف می‌کند و یک دسک‌تاپ ویندوز تمیز با دسترسی به اینترنت برای استفاده در اختیار شما قرار می‌دهد.

کلید Windows را فشار دهید یا روی دکمه Start کلیک کنید تا منوی Start باز شود. در قسمت Search ویندوز تایپ کنید Windows Sandbox و آن را انتخاب و اجرا کنید.

 

 

اگر پیام UAC ظاهر شد روی Yes کلیک کنید.

Windows Sandbox راه‌اندازی می‌شود و نسخه سبک وزن و ایمن ویندوز 11 را نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد یک ماشین مجازی است که ویندوز 11 را روی آن نصب کرده‌اید، اما بدون هیچ زحمتی برای راه‌اندازی یک ماشین مجازی واقعی.

 

 

در مرحله بعد، فایلی نصب کننده یا اجرایی را که می‌خواهید در محیط محافظت شده اجرا کنید، پیدا کنید و آن را از ماشین میزبان کپی کنید.

در مرحله بعد، فایل که نصب شده یا می‌خواهید نصب کنید را اگر بخواهید در محیط محافظت شده اجرا کنید، پیدا کنید و آن را از ماشین میزبان کپی کنید.

 

 

به Windows Sandbox بروید و فایل را Paste کنید. مهم است که توجه داشته باشید که می‌توانید فایل‌ها را مستقیماً از اینترنت با استفاده از مرورگر Edge در Sandbox دانلود کنید.

 

 

فایل اجرایی را اجرا کنید و منتظر بمانید تا فایل نصب یا بارگذاری شود.

 

 

پس از بررسی و تست برنامه، پنجره Sandbox را ببندید. هر گونه داده اضافی حذف می‌شود، بنابراین هر بار که از آن استفاده می‌کنید یک شروع جدید خواهید داشت.
روی دکمه تأیید در پیام تأییدی که برای خروج ظاهر می‌شود کلیک کنید.

 

 

نحوه غیرفعال کردن Sandbox ویندوز 11

اگر دیگر به Windows Sandbox در ویندوز 11 خود نیاز ندارید، می‌توانید آن را غیرفعال کنید.

برای این کار مجدداََ Run را با استفاده از فشار دادن کلیدهای ترکیبی Windows + R از روی صفحه کلید باز کنید.

سپس تایپ کنید optionalfeatures.exe روی OK کلیک کنید یا کلید Enter رو بزنید.

 

 

هنگامی که منوی Windows Features ظاهر شد، تیک Windows Sandbox را بردارید و روی OK کلیک کنید.

 

 

برای تکمیل فرآیند روی دکمه Restart now کلیک کنید.

 

 

پس از راه‌اندازی مجدد سیستم، دیگر ویژگی Windows Sandbox را نخواهید دید. اگر می‌خواهید در آینده آن را دوباره فعال کنید، مراحل بالا را دنبال کنید.

با فعال بودن Windows Sandbox در ویندوز 11، می‌توانید برنامه‌های جدید را آزمایش کنید یا فایل‌ها را بدون خطر نصب در ویندوز اصلی خود بررسی کنید. اگر فایلی به بدافزار آلوده شده باشد، می‌توانید Sandbox را خاموش کنید، فایل پاک می‌شود و رایانه شما ایمن می‌ماند.