با استفاده از ویژگی تقسیم صفحه‌نمایش در ویندوز 10 و 11، می‌توانید از چندین برنامه به طور همزمان بر روی صفحه‌نمایش خود استفاده کنید. و به صورت دلخواه آن‌ها را به کناره‌ها و گوشه‌های صفحه‌نمایش خود پین کنید. در اینجا نحوه استفاده از این ویژگی کاربردی را به شما خواهیم گفت.

 

به طور کلی دو روش برای تقسیم صفحه‌نمایش در ویندوز 10 و 11 وجود دارد، که یکی از آن‌ها کشیدن و رها کردن پنجره برنامه‌ها در محل مورد نظر و روش دیگر استفاده از میانبر صفحه‌کلید است.

 

نحوه تقسیم صفحه‌نمایش در ویندوز 10

برای استفاده همزمان از دو برنامه متفاوت بر روی صفحه‌نمایش، ابتدا هر دو برنامه را باز کنید. سپس، نوار عنوان یا Title Bar اولین برنامه خود را گرفته و به لبه سمتی که می‌خواهید پین شود بکشید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید برنامه خود را به سمت چپ صفحه سنجاق کنید. نوار عنوان، همان نواری که شامل گزینه‌های Minimize و Close است را گرفته و به سمت چپ بکشید.

 

سپس، ویندوز به شما نشان خواهد داد که برنامه شما در صورت پین شدن به چه صورت خواهد بود. در این مرحله، برنامه را رها کنید تا در مکانی که انتخاب کرده‌اید پین شود.

 

 

در طرف مقابل برنامه‌ای که پین کرده‌اید، سایر برنامه‌های باز خود را مشاهده خواهید کرد. برای ادامه، روی برنامه‌ای که می‌خواهید در نیمه خالی صفحه‌نمایش پین شود کلیک کنید تا انتخاب شود.

 

 

با انتخاب برنامه دوم، ویندوز آن را در نیمه خالی صفحه‌نمایش پین می‌کند.

 

 

اگر می‌خواهید از چهار برنامه به طور همزمان در صفحه‌نمایش رایانه شخصی خود استفاده کنید، اولین برنامه را به سمت یکی از گوشه‌های صفحه‌نمایش بکشید. سپس، سایر برنامه‌ها را به گوشه‌های خالی دیگر بکشید تا ویندوز آن‌ها را در آنجا پین کند.

 

 

برای تقسیم صفحه‌نمایش از طریق میانبر صفحه‌کلید، هنگامی که در پنجره برنامه اول هستید، دکمه‌های ترکیبی ویندوز + فلش چپ را از صفحه‌کلید فشار دهید تا برنامه به سمت چپ صفحه‌نمایش سنجاق یا پین شود، همچنین برای پین کردن برنامه در سمت راست صفحه‌نمایش باید دکمه‌های ترکیبی ویندوز + فلش راست را از صفحه‌کلید فشار دهید.

 

برای پین کردن برنامه‌ها در گوشه‌های صفحه‌نمایش از طریق میانبر صفحه‌کلید، می‌توانید دکمه‌های ترکیبی ویندوز + فلش چپ یا فلش راست را فشار دهید. سپس، بسته به اینکه در کدام گوشه می‌خواهید برنامه خود را پین کنید، در حالی که دکمه ویندوز را گرفته‌اید فلش بالا و یا فلش پایین را فشار دهید.

 

در آخر، برای خروج از حالت تقسیم صفحه، روی گزینه Restore Down در نوار عنوان برنامه خود کلیک کنید. این گزینه پنجره برنامه را تمام‌صفحه کرده و آن را از حالت تقسیم صفحه خارج می‌کند.

 

 

کار تمام است. این یک ویژگی داخلی ویندوز است که از طریق آن می‌توانید از چندین برنامه به طور هم‌زمان در یک صفحه‌نمایش استفاده کنید.

 

تقسیم صفحه‌نمایش در ویندوز 11

اگر از ویندوز 11 استفاده می‌کنید، می‌توانید از همان روش بالا برای دسترسی به نمای تقسیم صفحه استفاده کنید. علاوه بر این، می‌توانید از ویژگی داخلی Snap windows برای پین کردن سریع برنامه‌ها به گوشه‌های مختلف صفحه‌نمایش استفاده کنید.

 

برای استفاده از ویژگی Snap windows، ابتدا باید آن را از طریق اپ Settings فعال کنید. برای انجام این کار، اپلیکیشن Settings را با فشار دادن دکمه‌های ترکیبی Windows + i از صفحه‌کلید باز کنید. سپس روی گزینه System در نوار سمت چپ کلیک کرده و گزینه Multitasking را انتخاب کنید. در مرحله بعد، دکمه موجود در مقابل گزینه Snap windows را روی حالت On قرار دهید.

 

 

هنگامی که ویژگی Snap windows را فعال کرده و برای تقسیم صفحه‌نمایش آماده شدید، دکمه‌های ترکیبی Windows + Z را از صفحه‌کلید فشار دهید. سپس، در گوشه سمت راست بالای صفحه طرح‌بندی‌های مختلف تقسیم صفحه را مشاهده خواهید کرد. در اینجا، روی یکی از طرح‌بندی‌ها که می‌خواهید برنامه‌های باز خود را در آن پین کنید، کلیک کنید.

 

 

ویندوز 11 برنامه فعلی شما را در طرح‌بندی انتخاب شده پین می‌کند. سپس، همه برنامه‌های باز را نمایش داده و از شما می‌خواهد که برای پر کردن قسمت‌های باقی مانده در طرح انتخابی از آن‌ها استفاده کنید.

 

 

سپس می‌توانید با همه برنامه‌های باز خود بر روی یک صفحه‌نمایش طوری کار کنید که گویی به صورت جداگانه در رایانه شخصی شما اجرا می‌شوند.