اگر اغلب در ویندوز 11 یا 10 با استفاده از یک میانبر داخلی استاندارد اسکرین‌شات می‌گیرید، مایکروسافت به شما اجازه می‌دهد پوشه Screenshots خود را به مکان جدیدی منتقل کنید. می‌توانید با استفاده از Windows + Print Screen روی یک دستگاه ویندوز اسکرین‌شات بگیرید. هنگامی که این کار را انجام می‌دهید، ویندوز آن‌ها را به طور خودکار در یک پوشه ویژه به نام Screenshots که در مسیر C:\\Users[User Name]\\Pictures\\Screenshots قرار دارد، ذخیره می‌کند.

 اگر بنا به دلایلی، می‌خواهید مکان پیش‌فرض را در ویندوز 11 یا 10 تغییر دهید. در اینجا به نحوه انجام این کار خواهیم پرداخت.

File Explorer را با استفاده از کلیدهای میانبر Windows + E باز کنید، یا روی دکمه Start کلیک‌راست کرده و File Explorer را انتخاب کنید.

 

 

بعد از باز شدن پنجره File Explorer  روی Pictures در نوار کناری سمت چپ کلیک کنید.

در سمت راست، روی پوشه Screenshots کلیک‌راست کرده و گزینه Properties را  انتخاب کنید.

 

 

در پنجره Screenshots Properties  تب Location را انتخاب و سپس روی Move کلیک کنید.

 

 

در پنجره Select a Destination، مکان جایی که می‌خواهید اسکرین‌شات‌ها را ذخیره کنید، انتخاب کنید.

سپس، روی دکمه Select Folder کلیک کنید.

 

 

بعد از انتخاب مسیر، روی Apply کلیک کنید.

 

 

وقتی کار تمام شد، ویندوز از شما سوال می‌کند که آیا می‌خواهید فایل‌های اسکرین‌شات موجود را به مکان جدید منتقل کنید، بر اساس انتخاب خود بر روی Yes یا No کلیک کنید.

 

 

در آخر روی OK کلیک کنید.

 

 

پس از تکمیل مراحل بالا، زمانی که با استفاده از Windows + Print Screen اسکرین‌شات می‌گیرید، به طور خودکار در مکان جدید ذخیره می‌شود.

اگر می‌خواهید مکان پیش‌فرض پوشه اسکرین‌شات‌ها را تنظیم کنید، به پوشه اسکرین‌شات جدید در File Explorer بروید و روی آن کلیک‌راست کنید. گزینه Properties را انتخاب کرده و تب Location را انتخاب کنید. سپس روی دکمه Restore Default کلیک کنید.