اگر به هر دلیلی می‌خواهید موقعیت مکانی خود را در اختیار خانواده، دوستان و یا شخص دیگری قرار دهید، به راحتی می‌توانید این کار را از طریق اپ Google Maps در گوشی اندروید خود انجام دهید. این اپلیکیشن به شما امکان می‌دهد موقعیت مکانی خود را هم با دارندگان حساب Google و هم با دارندگان حساب‌هایی غیر از Google به اشتراک بگذارید. همچنین، می‌توانید در این اپ اشتراک‌گذاری دائمی موقعیت مکانی را فعال کنید و یا به‌طور موقت موقعیت مکانی خود را برای مدت‌زمانی مشخص بین یک ساعت تا یک روز به اشتراک بگذارید. در اینجا نحوه انجام این کار را بررسی خواهیم کرد.

 

همان‌گونه که گفته شد، زمانی که موقعیت مکانی خود را به اشتراک می‌گذارید، می‌توانید انتخاب کنید که برای چه مدت می‌خواهید این کار را انجام دهید. همچنین پس از انتخاب مدت‌زمان مشخص و ارسال موقعیت مکانی می‌توانید با لمس کردن یک گزینه در اپ Google Maps، سریعاً اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی را به صورت دستی متوقف کنید.

 

آیا Google Maps اطلاعات دیگری را به همراه موقعیت مکانی به اشتراک می‌گذارد؟

وقتی اقدام به اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی خود می‌کنید، Google Maps نام و عکس‌تان را نیز به همراه موقعیت مکانی شما به اشتراک می‌گذارد. همچنین، جزئیات به اشتراک‌ گذاشته ‌شده ممکن است شامل اطلاعات گوشی مانند شارژ باتری و یا لوکیشنی باشد که اخیراً در آنجا بوده‌اید.

 

قبل از به اشتراک گذاشتن موقعیت مکانی خود با دیگران لازم است که از این جزئیات آگاه باشید.

 

اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی با استفاده از Google Maps در اندروید

برای اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی یا لوکیشن فعلی خود، اپ Google Maps را در گوشی Android خود باز کنید. سپس در گوشه سمت راست بالای صفحه، نماد پروفایل خود را لمس کنید.

 

 

از منوی باز شده، گزینه Location sharing را لمس کنید.

 

 

پس از انتخاب گزینه Location sharing، صفحه اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی را مشاهده خواهید کرد. در اینجا، گزینه Share Location را لمس کنید.

 

لازم به ذکر است که اگر از قبل موقعیت مکانی خود را با شخصی به اشتراک گذاشته‌اید، به جای گزینه Share Location بایستی گزینه New Share instead را لمس کنید.

 

 

اکنون، بخش Share your real-time location را مشاهده خواهید کرد. در اینجا، یک بازه زمانی برای به اشتراک گذاشتن موقعیت مکانی خود انتخاب کنید.

 

اگر می‌خواهید فقط برای مدت کوتاهی لوکیشن خود را به اشتراک بگذارید، گزینه For 1 hour را انتخاب کنید.

 

و اگر می‌خواهید اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی خود را تا زمانی که به صورت دستی آن را متوقف کنید ادامه دهید، گزینه Until you turn this off انتخاب کنید.

 

 

برای به اشتراک گذاشتن موقعیت مکانی خود با یک مخاطب Google، به راحتی می‌توانید آن را از میان مخاطب‌هایی که در صفحه Share your real-time location به شما نمایش داده می‌شوند انتخاب کنید. اگر مخاطبی که در نظر دارید را مشاهده نکردید، انگشت خود را روی فهرست مخاطبین قرار داده و به سمت چپ بکشید تا گزینه More را مشاهده کنید. سپس برای دیدن مخاطب‌های بیشتر آن را لمس کنید.

 

 

پس از انتخاب مخاطب مورد نظر، گزینه Share را لمس کنید تا به اشتراک گذاشتن موقعیت مکانی شروع شود.

 

به خاطر داشته باشید که گیرنده نیز باید اپ Google Maps را روی گوشی خود نصب و راه‌اندازی کرده باشد تا موقعیت مکانی شما را مشاهده کند.

 

 

برای متوقف کردن اشتراک‌گذاری، نام مخاطبی که موقعیت مکانی خود را با آن به اشتراک گذاشته‌اید را لمس کرده و گزینه Stop را انتخاب کنید.

 

 

اگر می‌خواهید موقعیت مکانی خود را با فردی که در میان مخاطب‌های شما نیست به اشتراک بگذارید، می‌توانید یکی از اپ‌های نمایش داده شده برای اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی را انتخاب کرده و از طریق آن لوکیشن خود را با هر فردی که می‌خواهید به اشتراک بگذارید.

 

همچنین می‌توانید لینک یا پیوند اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی خود را کپی کرده و از طریق هر یک از رسانه‌های اجتماعی که ترجیح می‌دهید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. به عنوان مثال، می‌توانید لینک اشتراک‌گذاری را از طریق یک پیام متنی یا یک اپلیکیشن چت دیگر به اشتراک بگذارید.

 

برای دریافت لینک اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی خود، کافی‌است گزینه Copy To را لمس کنید.

 

 

کار تمام است. اکنون خانواده، دوستان و یا هر فرد دیگری که موقعیت مکانی خود را با آن به اشتراک گذاشته‌اید به راحتی می‌تواند موقعیت مکانی دقیق شما را روی نقشه ببینند. حتی اگر شما اپ Google Maps را در گوشی خود ببندید، آن‌ها می‌توانند لوکیشن یا موقعیت مکانی زنده شما را مشاهده کنند.