اگر در حال نوشتن مقاله علمی باشید احتمالا عبارت سرقت علمی به گوشتان خورده است! سرقت ادبی، می‌تواند تمام زحمات یک نویسنده، محقق، فیلم‌نامه‌نویس و حتی آهنگ‌ساز را به خطر بیندازد.

اما در این مطلب به طور خاص به سرقت ادبی در موارد علمی می‌پردازیم، تعریف دقیق سرقت علمی را می‌خوانید، با تنها راهکار آن آشنا شده و بعد از آن ابزارهای بررسی سرقت علمی را بررسی می‌کنیم.

تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 

سرقت علمی یا ادبی چیست؟

نام دیگر آن، پلیجیریسم (Plagiarism) است، این کلمه از یک واژه یونانی به معنی آدم‌ربایی گرفته شده است.

دزدی ادبی یعنی، استفاده از ایده‌ها و کلمات یک فرد دیگر به‌عنوان ایده و کلمات خود. اگر در این استفاده، هیچ اشاره‌ای نکنید و ارجاعی به منابع خود ندهید، مرتکب سرقت علمی شده‌اید.

فرقی نمی‌کند این کار شما عمدی بوده باشد و یا کاملا سهوی و ناآگاهانه! در هر صورت مقاله علمی شما، کتاب شما و حتی پایان‌نامه شما به این دلیل رد می‌شود.

مجازات‌ها هم چندان آسان نخواهد بود، حداقل مجازات شما، رد اثر آلوده به دزدی است! تعلیق و اخراج و از دست دادن اعتبار از دیگر موراد است.

فکر کنید یک مقاله نوشته‌اید، آن را ترجمه کرده‌اید و از آنجایی که عجله داشتید کار را با ترجمه فوری جلو برده‌اید و برای ژورنال موردنظر خود فرستاده‌اید، نه تنها مقاله شما رد می‌شود، بلکه ممکن است هرگز نتوانید در آن مجله چیزی منتشر کنید.

 

چطور درگیر سرقت ادبی نشویم؟

اگر از سخنان و یا ایده‌های دیگران استفاده کرده‌اید، حتما منبع آن را ذکر کنید؛ دقت کنید که این کار اصولی دارد و باید درباره اصول رفرنس دهی در رشته‌ها و انواع مقالات و کتاب‌ها خوب مطالعه کنید.

مورد بعدی پارفریز تخصصی متن است. با پارافریز متن را تا جایی که ایده اصلی پشت آن تغییر نکند و مفهوم عوض نشود، کلمات و جملات را تغییر می‌دهند. در متون علمی این کار بسیار حساس است و باید آن را به متخصصین این حوزه بسپارید؛ برای مثال ترنسیس یک نمونه عالی برای این کار است، خیالتان از کیفیت کارشان راحت خواهد بود.

در متن خود از علامت نقل‌قول استفاده کنید؛ هر جا که دارید یک نقل‌قول مستقیم می‌آورید، این علامت ناجی شماست. حتی به خودتان هم کمک می‌کند و با دیدن آن ارجاع‌دهی به آن را فراموش نمی‌کنید.

استفاده برنامه‌ها و ابزارهای ویژه برای بررسی سرقت ادبی گام بعدی شماست. این روزها سایت‌ها و ابزارهای مختلف زیادی برای بررسی سرقت علمی وجود دارد که در ادامه قصد داریم چند مورد به شما معرفی کنیم.

 

معرفی ابزار بررسی سرقت علمی

حتی اگر موارد بالا را هم رعایت کرده باشید، کار از محکم کاری عیب نمی‌کند؛ ریسک را پایین آورده و نسخه نهایی مقاله خود را در برنامه‌های بررسی سرقت علمی چک کنید.

 

iThenticate

یک ابزار تخصصی برای بررسی سرقت علمی مقالات شما.

پایگاه داده فوق‌العاده قدرتمند این برنامه وجه تمایز آن با سایر ابزارهای مشابه است؛ سازمان‌ها و دانشگاه‌های معتبر سراسر دنیا از این برنامه استفاده می‌کنند.

برای استفاده از این برنامه باید نسخه پریمیوم آن را تهیه کنید و بعد از آن با امکانات زیر می‌توانید جلو بروید:

  • می‌توانید هر چقدر که می‌خواهید فایل بفرستید و بررسی کنید.
  • از فرمت‌های مختلف پشتبانی می‌کند

 

Copyleaks

یک سایت رایگان کاربردی برای شما، با نسخه رایگان آن می‌توانید تا 100 مقاله را بررسی کنید.

از نکات مثبت آن پشتیبانی از زبان‌های مختلف بوده و پایگاه داده وسیع آن، به دقیق بودن نتیجه کمک می‌کند.

شاید تنها نقطع ضعف آن محدودی 2500 کلمه‌ای باشد که به صورت ماهانه خواهید داشت. کار با آن بسیار ساده است و یک ابزار یوزر فرندلی است.

 

Grammarly

گرامرلی یک آچار فرانسه به تمام معناست. این ابزار علاوه بر بررسی متن شما از نظر علائم نگارشی، اصول گرامری و صحت املای کلمات، سرقت علمی در متن شما را هم بررسی می‌کند.

 

 

سرعت پردازش بالای گرامرلی از نکات مثبت آن است و با خیال راحت می‌توانید به امنیت و حریم خصوصی در ان اعتماد کنید.

برای استفاده از تمام امکانات آن باید نسخه پریمیوم آن را تهیه کنید.

 

SmallSEOTools

یک ابزار ساده برای بررسی اصالت متن شما! نه تنها مقاله علمی، بلکه اگر یک مطلب بلاگی هم داشته باشید، با این ابزار به سادگی می‌توانید آن را چک کنید.

این برنامه هم دارای یک نسخه پریمیوم قوی‌تر است؛ نسخه رایگان آن به پای گرمرلی نمی‌رسد. (به نظر من حتی نسخه پریمیوم گرمرلی هم بهتر است!)

 

سخن نهایی

امیدوارم از این مطلب استفاده کامل را برده باشید.

اگر در مسیر نوشتن یک مقاله علمی هستید، قطعا به خدمات ترجمه نیاز خواهید داشت. ترنسیس در این مسیر در کنار شماست. از خدمات ترجمه مقاله، پایان نامه و رزومه تحصیلی بگیرید تا پارافریز تخصصی متون شما!

شما چه برنامه‌هایی برای بررسی سرقت علمی می‌شناسید؟ در کامنت‌ها بنویسید، مشتاقانه منتظر نظرات شما هستیم.