اگر صاحب یک گوشی هوشمند سامسونگ مانند گلکسی A73 5G یا گلکسی S22 هستید؟ یا شاید تبلت سامسونگ؟ در حین استفاده از دستگاه‌تان، ممکن است لازم باشد هر از گاهی اسکرین‌شات بگیرید.

در این ترفند شش راه برای گرفتن اسکرین‌شات در گوشی‌ها و تبلت‌های Samsung Galaxy، را به شما نشان خواهیم داد.

به یاد داشته باشید که این ترفند فقط برای گوشی‌ها و تبلت‌های سامسونگ ساخته شده است.

 

نحوه گرفتن اسکرین‌شات در گلکسی سامسونگ با دکمه‌های کناری

این روش برای همه دستگاه‌های اندرویدی از جمله گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های گلکسی سامسونگ است. برای عکس گرفتن از آنچه روی صفحه است، دکمه کاهش صدا را با دکمه روشن و خاموش به طور همزمان فشار دهید. ابتدا باید آن‌ها را در دستگاه خود پیدا کنید. به عنوان مثال، در Samsung Galaxy S22 Ultra آن‌ها در سمت راست قرار دارند.

 

 

به محض گرفتن اسکرین‌شات، صدای کلیک می‌شنوید و دستگاه Samsung Galaxy شما یک تصویر کوچک از اسکرین‌شات و یک منوی ضبط هوشمند در پایین صفحه به شما نمایش می‌دهد. این منو دارای گزینه‌هایی برای ویرایش، نوشتن تگ یا اشتراک‌گذاری اسکرین‌شاتی است که به تازگی گرفته‌اید.

 

 

اگر thumbnail یا همان تصویر کوچک اسکرین‌شات در منوی ضبط هوشمند را لمس کنید، تصویر در برنامه گالری سامسونگ باز می‌شود تا بتوانید آن را مشاهده کنید، ویرایش کنید یا با دیگران به اشتراک بگذارید.

 

نحوه گرفتن اسکرین‌شات با کشیدن کف دست در دستگاه سامسونگ

به‌طور پیش‌فرض، اکثر گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های سامسونگ گلکسی دارای قابلیتی به نام کف دست کشیدن برای عکس‌برداری از صفحه هستند. این نام توضیح می‌دهد که چگونه کار می‌کند. دست خود را به صورت عمود بر روی صفحه قرار دهید. سپس، با حفظ این موقعیت، دست خود را بلغزانید و به آرامی از یک لبه به لبه دیگر یعنی از چپ به راست یا بالعکس بکشید تا اسکرین‌شات بگیرید.

 

 

در جهت مخالف نیز کار می‌کند.

 

 

مهم نیست که از کدام جهت کف دست خود را  بکشید، وقتی اسکرین‌شات گرفته می‌شود، باید صدای یک کلیک بشنوید و منوی ضبط هوشمند را در پایین صفحه ببینید، درست مانند زمانی که از روش قبلی استفاده می‌کنید.

اگر به نظر می‌رسد که کشیدن کف دست روی Samsung Galaxy شما کار نمی‌کند، به مسیر زیر بروید.

Settings > Advanced features > Motions and gestures

و با لمس کردن سوئیچ موجود در مفابل گزینه Palm swipe to capture آن رافعال کنید.

 

 

لازم به ذکر است که به دلیل محدودیت‌های سخت‌افزاری، همه دستگاه‌های سامسونگ ویژگی کشیدن کف دست را ارائه نمی‌دهند. به عنوان مثال، Samsung Galaxy Tab S6 Lite از قابلیت کشیدن انگشت برای گرفتن اسکرین‌شات پشتیبانی نمی‌کند.

 

نحوه گرفتن اسکرین‌شات اسکرول در Samsung Galaxy

ممکن است در حال خواندن یک مقاله طولانی باشید و بخواهید آن را به عنوان یک اسکرین‌شات اسکرول ذخیره کنید. برای انجام این کار، از هر یک از روش‌هایی که قبلا به اشتراک گذاشته شده بود برای گرفتن اسکرین‌شات استفاده کنید. برای مثال می‌توانید دکمه‌های پاور و کاهش صدا را فشار دهید. سپس منتظر بمانید تا صدای کلیک را بشنوید و منوی ضبط هوشمند را در پایین صفحه ببینید. سپس، نماد اسکرول که شبیه یک فلش رو به پایین است را از منو لمس کنید، این گزینه فقط زمانی نشان داده می‌شود که در برنامه‌هایی هستید که امکان اسکرول اسکرین‌شات را دارند.

 

 

یک بار این نماد را لمس کنید و متوجه شوید که Samsung Galaxy شما چگونه به پایین اسکرول می‌شود و اسکرین‌شات شما را گسترش می‌دهد. سپس، مکرراً نماد اسکرول را لمس کنید تا زمانی که هر چیزی که می‌خواهید را ببینید.

 

 

پس از اتمام، به سادگی قسمتی از صفحه‌نمایش و خارج از منوی ضبط هوشمند را لمس کنید و اسکرین‌شات اسکرول به طور خودکار در دستگاه Samsung Galaxy شما ذخیره می‌شود.

 

نحوه گرفتن اسکرین‌شات در گوشی یا تبلت سامسونگ با استفاده از پنل‌های Edge

پنل‌های Edge یا لبه ویژگی منحصربه‌فرد سامسونگ در دنیای اندروید هستند. آن‌ها را می‌توان برای بسیاری از موارد، از جمله گرفتن اسکرین‌شات استفاده کرد. در حالی که قفل گوشی هوشمند یا تبلت باز است، به صفحه‌نمایش نگاه کنید. یک نوار شفاف کوچک در جایی در امتداد لبه سمت راست بالا مشاهده می‌کنید. انگشت خود را روی نوار شفاف قرار داده و از سمت راست صفحه به سمت چپ بکشید.
 

 

پنل‌های Edge را در سمت راست صفحه خواهید دید. با این حال، می‌توان آن‌ها را طوری پیکربندی کرد که فقط اپ‌ها را نمایش دهند، بنابراین ممکن است گزینه‌های Smart Select را در تصویر زیر مشاهده نکنید. اما اگر این کار را کردید، بسته به نوع اسکرین‌شات مورد نظرتان، روی Rectangle یا Oval ضربه بزنید.

 

 

اندازه شبکه را تغییر دهید و آن را در اطراف صفحه حرکت دهید تا متناسب با آنچه می‌خواهید عکس بگیرید باشد. در نهایت با لمس کردن گزینه Done گرفتن اسکرین‌شات را تمام کنید.

 

 

فراموش نکنید که برای ذخیره کردن اسکرین‌شات در گوشی یا تبلت سامسونگ خود، فلش ذخیره را از منوی Smart Capture در پایین صفحه لمس کنید.

 

 

پنل‌های لبه را می‌توان برای نمایش وظایف نیز تنظیم کرد، مشابه تصویر زیر. وقتی آن‌ها به این ترتیب تنظیم شوند، می‌توانید دکمه‌ای برای گرفتن اسکرین‌شات پیدا کنید.

 

 

آن را لمس کنید و بلافاصله اسکرین‌شات گرفته می‌شود.

 

نحوه گرفتن اسکرین‌شات در Samsung Galaxy با استفاده از Bixby یا Google Assistant

اگر دستیار صوتی Bixby را روی دستگاه Samsung Galaxy خود راه‌اندازی کرده‌اید، می‌توانید با یک فرمان صوتی ساده از صفحه‌نمایش عکس بگیرید. به عنوان مثال، بگویید Hey Bixby, take a screenshot و Bixby فوراً از آنچه روی صفحه شما است عکس می‌گیرد. در بسیاری از دستگاه‌های سامسونگ، با فشار دادن و نگه داشتن دکمه روشن و خاموش، Bixby راه‌اندازی می‌شود. در مرحله بعد، شما به سادگی از Bixby می‌خواهید که یک اسکرین شات بگیرد.

 

 

اگر ترجیح می‌دهید از Google Assistant استفاده کنید و آن را روی Samsung Galaxy باز کنید و بگویید Hey Google, screenshot یا OK Google, screenshot همچنین می‌توانید نماد میکروفون در ویجت گوگل را لمس کنید و سپس از دستیار گوگل بخواهید اسکرین‌شات بگیرد.

 

 

نحوه گرفتن اسکرین‌شات با S Pen

اگر یک گوشی هوشمند یا تبلت سامسونگ با قلم S مانند Samsung Galaxy S22 Ultra یا Samsung Galaxy Tab S8 Ultra دارید، می‌توانید از آن برای گرفتن اسکرین‌شات استفاده کنید. قلم S خود را از محفظه بیرون بیاورید یا آن را روی صفحه نگه دارید و دکمه Pen را فشار دهید. سپس گزینه Smart Select را لمس کنید و نوع ابزار انتخابی مانند مستطیل، بیضی و غیره را که می‌خواهید استفاده کنید انتخاب کنید.

 

 

با قلم S، قسمتی از صفحه‌نمایش را که می‌خواهید عکس بگیرید، مشخص کنید. سپس، می‌توانید با لمس کردن نماد ذخیره، ناحیه برجسته شده را ذخیره کنید یا با لمس کردن نماد Draw به ویرایش آن ادامه دهید. فراموش نکنید که پس از اتمام ویرایش، نماد ذخیره را لمس کنید.