اگر دوست دارید کامپیوتر و لپ‌تاپ شما همیشه در اوج کار کند، باید قطعات سیستم را از نظر سلامت بررسی کنید.

یکی از این قطعات و مهم‌ترین قطعه به دلیل داشتن اطلاعات شما هارد سیستم می‌باشد، در اینجا به نحوه بررسی سلامت هارد SSD در ویندوز 10 و 11 خواهیم پرداخت.

اگر سیستم شما کند کار می‌کند و اپلیکیشن‌ها با تاخیر اجرا می‌شوند یا هارد به صورت read-only نمایش داده می‌شود و صفحه آبی مرگ را مشاهده می‌کنید پس بهتر هست بعد از خواندن این مقاله سریعاََ هارد سیستم‌تان را چک کنید.

 

تست سلامت با استفاده از CMD

در منوی استارت تایپ کنید CMD و از نتایج جستجو روی آن کلیک کنید تا اجرا شود. تایپ کنید WMIC و کلید Enter را بزنید، سپس تایپ کنید diskdrive get status و کلید Enter را بزنید.

 

 

دو نتیجه ممکن است در خط فرمان نمایش داده شود. اگر OK را مشاهده کردید، SSD شما به صورت اسمی کار می‌کند. اگر Pred Fail را مشاهده کنید، به احتمال زیاد SSD شما خراب است و عاقلانه است که در اسرع وقت از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

 

تست سلامت با استفاده از CrystalDiskInfo

در زمان نوشتن این مقاله جدیدترین نسخه 8.17.14 می‌باشد، برای دانلود از سرور قدرتمند ترفندستان اینجا کلیک کنید.

دقت کنید همیشه جدیدترین نسخه را از اینترنت می‌توانید دانلود کنید.

 

 

CrystalDiskInfo را باز کنید، که بلافاصله تمام اطلاعات مربوط به SSDها و HDDها را به شما ارائه می‌دهد.
در این حالت، می‌بینید که SSD در این سیستم دارای مقدار Power On Hours 18857 ساعت است و در طول عمر خود 7654 گیگابایت writes را جمع‌آوری کرده است. همچنین جزئیاتی مانند دمای فعلی SSD و سلامت کلی را خواهید دید. SSD نصب شده دارای 95 درصد عمر باقی‌مانده است و رنگ آبی آن نشان دهنده سلامت هارد شما می‌باشد.

آموزش کامل این برنامه در آرشیو انجمن‌های ترفندستان موجود است. برای مشاهده اینجا کلیک کنید.

 

تست سلامت با استفاده از ابزارهای خاص سازنده

 همچنین برای تست می‌توانید از ابزارهای شرکت‌های سازنده هارد استفاده کنید.

به عنوان مثال اگر از هارد Seagate استفاده می‌کنید، روی درایوهای غیر سیگیت نیز کار می‌کند.

برای دانلود از سرورهای majorgeeks اینجا کلیک کنید.

 

 

Self Test را اجرا کنید، اگر مشکلی باشد برای شما نمایش داده می‌شود.

SeaTools حتی می‌تواند با استفاده از دستورات Fix All Short و Fix All Long خطاها را در صورتی که در آزمایش‌های قبلی ظاهر شوند برطرف کند.

Fix All می‌تواند بلوک‌های بد را تعمیر و جایگزین کند، بنابراین اپلیکیشن به شما هشدار می‌دهد که قبل از ادامه، از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

برای سامسونگ می‌توانید از برنامه samsung magician software و برای وسترن دیجیتال از برنامه Western Digital Dashboard استفاده کنید.