Fast Pair یا جفت سریع اندروید به اتصال سریع‌تر لوازم جانبی بلوتوث جدید کمک می‌کند. به‌طور مستقیم یک اعلان پاپ‌آپ را برای شروع فرآیند راه‌اندازی نمایش می‌دهد.

 

اما Fast Pair یا جفت سریع چیست؟

Fast Pair یک ویژگی بومی اندروید است که به شما کمک می‌کند لوازم جانبی مانند هدفون بی‌سیم، ساعت، وسایل خانه هوشمند و غیره را با گوشی هوشمند خود جفت کنید. به‌طوری که لازم نیست آن‌ها را به‌صورت دستی در تنظیمات بلوتوث جفت کنید یا برنامه مورد نیاز را پیدا و دانلود کنید.

جفت سریع فرآیند را با دستورالعمل‌های روی صفحه آسان‌تر می‌کند. به‌طور خودکار با استفاده از بلوتوث به دستگاه متصل می‌شود و همچنین برنامه‌ای را که ممکن است نیاز به نصب داشته باشید را پیشنهاد می‌کند.

 

نحوه فعال و غیرفعال کردن جفت سریع در اندروید

به‌طور پیش‌فرض، همه گوشی‌های دارای اندروید 10 و بالاتر دارای Fast Pair هستند که به‌طور پیش‌فرض فعال است. با این حال، می‌توانید آن را فقط در اندروید 14 یا بالاتر فعال یا غیرفعال کنید. در اینجا به نحوه انجام این کار خواهیم پرداخت.


 برای اینکه مطمئن شوید از اندروید 14 یا بالاتر استفاده می‌کنید، Settings app > Software update را باز کنید تا نسخه اندروید را مشاهده کنید. در برخی از گوشی‌ها، ممکن است لازم باشد Settings app > System را باز کنید و سپس System update را انتخاب کنید.

 

 

اگر از اندروید 14 استفاده نمی‌کنید، روی گزینه Download and install ضربه بزنید تا بررسی کنید آیا به‌روزرسانی در دسترس است یا خیر.

حالا برای فعال یا غیرفعال کردن گزینه Fast Pair، در Settings، گزینه Connected devices را باز کنید. سپس گزینه Connection preferences را در پایین لمس کنید.

 

 

در اینجا گزینه Fast Pair را انتخاب کنید. در صفحه بعد، سوئیچ کنار گزینه Scan for nearby devices را خاموش کنید تا غیرفعال شود. اگر می‌خواهید Fast Pair را فعال کنید، آن را روشن کنید.

 

 

نحوه حذف دستگاه‌های ذخیره شده در Fast Pair

با جفت سریع، دستگاه بلوتوث شما به تلفن شما متصل می‌شود و جزئیات دستگاه در حساب Google شما ذخیره می‌شود. بنابراین می‌توانید گوشی‌های هوشمند را بدون نیاز به راه‌اندازی مجدد هر دستگاه تغییر دهید. اما اگر دیگر نمی‌خواهید آن دستگاه را متصل کنید یا جزئیات دستگاه خود را خصوصی نگه دارید، می‌توانید همه دستگاه‌های ذخیره‌شده را از Fast Pair حذف کنید. می‌توانید همه دستگاه‌های ذخیره‌شده در تلفن‌های دارای Android 10 و بالاتر را حذف کنید.

برای این کار اپ Settings را باز کرده و Google را انتخاب کنید.

 

 

در اینجا گزینه Device & sharing را انتخاب کرده و سپس Devices را انتخاب کنید.

 

 

در صفحه بعد، saved devices را باز کنید تا لیستی از تمام دستگاه‌های ذخیره شده را مشاهده کنید.

 

 

اگر چندین حساب Google در دستگاه خود دارید، شناسه ایمیل در بالا را لمس کنید تا بین حساب‌های Google خود جابه‌جا شوید و دستگاه‌های ذخیره‌شده مرتبط با آن حساب را مشاهده کنید.حالا دستگاهی که می‌خواهید از حساب Google خود حذف کنید را لمس کنید. در صفحه بعد، دکمه Forget را لمس کنید تا دستگاه ذخیره شده حذف شود.

 

 

اگر از اندروید 14 استفاده می‌کنید، می‌توانید دستگاه‌های ذخیره شده را نیز از آن حذف کنید.

Settings app > Connected devices > Connection preferences > Fast Pair > Saved devices

در اینجا می‌توانید بین حساب‌های Google سوئیچ کنید، دستگاه را انتخاب کنید و گزینه Forget را لمس کنید.

دیگر خبری از پاپ‌آپ‌های جفت سریع در اندروید نیست. Fast Pair بدون شک اتصال به دستگاه‌های بلوتوث را سریع‌تر می‌کند. همچنین ویژگی‌های مفیدی مانند مکان‌یابی دستگاه‌های گم شده، اعلان‌های باتری و غیره را روی میز می‌آورد. با این حال، ممکن است هنگامی که دستگاه‌های جفت‌سازی را که ممکن است متعلق به دوستان یا همکاران شما باشد، شناسایی کند و به اعلان‌های غیرضروری منجر شود. خوشبختانه، گوگل راهی برای غیرفعال کردن جفت سریع اندروید اضافه کرده است تا بتوانید هر زمان که بخواهید آن را فعال یا غیرفعال کنید.