به طور پیش‌فرض، سیستم‌عامل اندروید تمام اسکرین‌شات‌های شما را با استفاده از فرمت فایل PNG ذخیره می‌کند. اما اگر بخواهید فرمت اسکرین‌شات را از PNG به JPG تغییر دهید چه؟

یا اگر سازنده گوشی شما این فرمت پیش‌فرض را تغییر دهد و دستگاه اندرویدی جدید شما اسکرین‌شات‌ها را به‌صورت فایل‌های JPG ذخیره کند چه؟

در این آموزش نحوه تغییر فرمت اسکرین‌شات را در گوشی هوشمند یا تبلت اندرویدی خود، صرف نظر از اینکه برای تصاویر خود JPG یا PNG می‌خواهید، با هم مرور خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

لازم به ذکر است که این راهنما با استفاده از Samsung Galaxy S20 FE و Google Pixel 4a نوشته شده است. هر دو گوشی هوشمند از اندروید 13 استفاده می‌کردند. اگر دستگاه شما توسط سازنده دیگری ساخته شده است یا نسخه دیگری از اندروید را اجرا می‌کند، ممکن است برخی موارد متفاوت باشد، اما روش‌ها همچنان باید نسبتاً مشابه باشند.

 

نحوه تغییر فرمت اسکرین‌شات در تنظیمات Samsung Galaxy

اپلیکیشن settings یا همان تنظیمات را اجرا کنید و برای دسترسی به جستجو، دکمه ذره‌بین را لمس کنید. در برخی از گوشی‌ها، ممکن است به جای آن یک کادر جستجو دریافت کنید. در این مورد، به سادگی قسمت جستجو را لمس کنید.

 

 

تایپ کنید screenshot یا screenshot format پس از نمایش نتایج، گزینه Screenshots and screen recorder را لمس کنید. در نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید که توسط دستگاه‌های سامسونگ استفاده می‌شود، ویژگی جستجو ممکن است نتیجه‌ای به نام Screenshot format را نشان دهد. اگر این مورد برای شماست، آن نتیجه را لمس کنید.

 

 

به خاطر داشته باشید که اگر در حین جستجو چیزی مشابه نتایج بالا را نشان نداد، نسخه Android شما اجازه تغییر قالب اسکرین‌شات را نمی‌دهد. پس به مرحله بعدی بروید.

گزینه Screenshots and screen recorder را لمس کنید تا به صفحه تنظیمات با همین نام بروید. فرمت فایل فعلی که توسط گوشی Android شما استفاده می‌شود، در زیر ورودی فرمت عکس صفحه نمایش داده می‌شود. اگر می‌خواهید آن را تغییر دهید، آن را لمس کنید.

 

 

سپس، در لیست کشویی نمایش داده شده، فرمت اسکرین‌شات مورد نظر برای استفاده در اندروید را انتخاب کنید. می‌توانید انتخاب کنید که اسکرین‌شات PNG یا اسکرین‌شات JPG باشد. فقط قالب اسکرین‌شات مورد نظر خود را لمس کنید.

 

 

اندروید بلافاصله تنظیمات را اعمال می‌کند و باید فرمت اسکرین‌شات جدید را در زیر ورودی مربوطه مشاهده کنید.

 

 

اگر نظر خود را تغییر دادید و می‌خواهید از PNG به JPG یا برعکس برگردید، دوباره به تنظیمات فرمت اسکرین‌شات بروید و آن را تغییر دهید.

 

نحوه تغییر فرمت اسکرین‌شات با یک اپلیکیشن، مانند Screen Master در هر اندروید، از جمله Google Pixel

اگر نمی‌توانید قالب اسکرین‌شات را در دستگاه اندرویدی خود از تنظیمات تغییر دهید، تنها راه حل یک برنامه شخص ثالث برای گرفتن اسکرین‌شات است. این امر در مورد گوشی‌های هوشمند Google Pixel نیز صدق می‌کند، زیرا آن‌ها فقط می‌توانند از صفحه‌نمایش به PNG عکس بگیرند و هیچ گزینه داخلی برای تغییر فرمت اسکرین‌شات به JPG ندارند.

 google play را باز کنید و برنامه Screen Master را دانلود، نصب و باز کنید.

 

 

پس از باز کردن برنامه Screen Master، مجوزهای آن را تنظیم کنید و صفحه اصلی آن را به پایین اسکرول کنید تا ورودی به نام Image file format را پیدا کنید. در کنار آن، باید قالب فعلی اسکرین‌شات مورد استفاده اپلیکیشن را مشاهده کنید. در حالی که Screen Master به‌طور پیش‌فرض اسکرین‌شات‌ها را به JPG می‌گیرد، می‌توانید این تنظیم را انتخاب کنید تا فرمت تصویر فعلی را به PNG تغییر دهید.

اسکرول کنید و فرمت فایل Image را لس کنید.

 

 

وقتی ورودی فرمت فایل Image را لمس می‌کنید، اپلیکیشن از شما می‌خواهد فرمت اسکرین‌شات را انتخاب کنید. موردی که ترجیح می‌دهید را انتخاب کنید، JPG یا PNG.

 

 

به صفحه اصلی اپلیکیشن برگردید، دکمه Turn on Screen Capture را در بالا لمس کنید تا Screen Master بتواند اسکرین‌شات بگیرد.

 

برای انجام این کار، اپلیکیشن باید روی اپ‌های دیگر نمایش داده شود، بنابراین، در این مرحله، باید آن مجوز را نیز بخواهد. اجازه نمایش روی سایر اپلیکیشن‌ها را بدهید و ادامه دهید.

در مرحله بعد، یک آموزش مختصر در مورد نحوه استفاده از Screen Master دریافت خواهید کرد. برای داشتن یک تجربه کاربری خوب، باید خود را با تمام تنظیمات آن آشنا کنید و آن را آزمایش کنید تا آن‌طور که دوست دارید کار کند. نماد شناور Screen Master قابل مشاهده می‌شود و برای استفاده آسان می‌توانید آن را در هر جایی که می‌خواهید روی صفحه‌نمایش بکشید و رها کنید.

 

 

اکنون تنها کاری که باید انجام دهید این است که دکمه شناور Screen Master را لمس کنید تا هر زمان که بخواهید یک اسکرین‌شات بگیرید. بسته به نحوه تنظیم آن، اسکرین‌شات‌هایی که از این پس می‌گیرید به عنوان فایل‌های PNG یا JPG ذخیره می‌شوند.