تاریخ موسیقی پر از اعجوبه‌های کوچکی است که بابت استعداد خیره کننده‌شان در نواختن موسیقی منجر به شگفتی جهان شده اند. یک مثال تاریخی مشهور، ولفگانگ آمادئوس موتزارت می‌باشد. داستان‌های فراوانی در مورد نحوه‌ی شهرت یافتن او در کشورهای اروپایی در حین سفرش به همراه خواهرش ماریا آنا ( یک استعداد جوان دیگر در موسیقی) وجود دارند. موتزارت 6 ساله در یکی از توقف‌هایش در سفر، ملکه‌ی اتریش را تحت تاثیر قرار داد و سپس در آغوش ملکه رفت و بوسه‌ای از او دریافت کرد. موتسارت تا سن 10 سالگی موفق به اجرای انواع سمفونی‌ها، کنسرت‌ها و اپرا‌ها گردید. داستان‌های متعددی در مورد کودکان نابغه در موسیقی وجود دارند که منجر به شگفتی همگان می‌گردند. چه سنی برای یادگیری نواختن آلات موسیقی مناسب است؟

در واقع هیچ توافقی بر سر بهترین سن آغاز یادگیری موسیقی وجود ندارد. در آموزشگاه موسیقی در عظیمیه توسط آموزشگاه موسیقی ویولا معمولا کودکان در رنج سنی 3 تا 8 سال بسته به استعدادشان یادگیری موسیقی را آغاز می‌کنند. مزایای بسیاری از یادگیری موسیقی در سنین پایین عاید کودکان می‌گردد اما معایبی نیز وجود دارند که در این مقاله در مورد آن‌ها بحث خواهد شد.

با توجه به اینکه استعداد و توانمندی هر سنی متفاوت از سن دیگر است، در آموزشگاه برای تمامی بازه های سنی شیوه آموزشی متفاوتی در نظر گرفته شده است. همین امر موجب شده است که تمامی سنین در این آموزشگاه بازده بالایی داشته باشند. یادگیری نیازمند تلاش و پشتکار بسیار زیادی است. به همین دلیل اگر محیط آموزشگاه پرنشاط و دوستانه نباشد بسیاری از ادامه یادگیری ساز انصراف می دهند. با توجه به نکته ذکر شده این آموزشگاه به ایجاد یک محیط دوستانه و اخلاقی تاکید بسیاری دارد. همین امر موجب پایبندی هنرجویان به این آموزشگاه و افزایش اشتیاق آنها شده است.

 

مزایای یادگیری نواختن در سنین پایین در آموزشگاه موسیقی

مزایای فراگیری نواختن آلات موسیقی در سنین پایین در آموزشگاه موسیقی در کرج بیشمار هستند. موسیقی می‌تواند به کودکان در ابراز خود و عواطفشان، افزایش خلاقیت و توانایی برقراری ارتباط با دیگران کمک کند. همچنین حل مشکلات از راه‌های گوناگون و نوین،  همکاری با دیگران در راستای یک هدف مشترک و داشتن چیزی برای لذت بردن از دیگر مزایای موسیقی محسوب می‌شوند. یادگیری موسیقی مانند یادگیری یک زبان خارجی است؛ بنابراین هر چه کودک شما زودتر یادگیری را آغاز کند، بهره‌ی بیشتری می‌برد. با آغاز یادگیری موسیقی در سنین پایین‌تر، فرصت بیشتری برای تمرین و یادگیری وجود خواهد  داشت. همچنین برای کودکان کوچکتر یادگیری کنترل و شنیدن زیر و بم موسیقی راحتتر است.

 

سنین پیشنهادی برای یادگیری سازهای مختلف

 

سن مناسب

آلت موسیقی

4+

پیانو

4+

ویولن

6+

تنبک

7+

فلوت

7+

ترومپت

7+

گیتار

7+

درامز

7+

سه تار

7+

سنتور

9+

تار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سنین پیشنهادی برای یادگیری سازهای مختلف

 

مسائلی که باید پیش از آغاز یادگیری موسیقی در نظر بگیرید

در حالی که مزایای بسیاری برای کودکانی که یادگیری در آموزشگاه موسیقی در کرج را در سنین پایین آغاز می‌کنند وجود دارد، مسائلی نیز هستند که باید آن‌ها را در نظر بگیرید: جثه‌ی کودک و تناسب آن با ساز انتخابی، دامنه‌ی تمرکز کودکان، نوع برنامه‌ای که کودک در آن ثبت نام می‌شود، میزان علاقه‌ی کودک به موسیقی و غیره. از آنجا که کودکان همچنان در  حال رشد هستند، بسیاری از آلات موسیقی برای آن‌ها بزرگ هستند. پیانو معمولا یکی از بهترین سازها برای کودکان است و با جثه و توانایی‌های آن‌ها سازگار می‌باشد. به علاوه بسیاری از سازهای زهی نظیر ویولن در اندازه‌های کوچکتر نیز تولید می‌شوند. در کل از آنجا که ریه‌ی کودکان در سنین پایین هنوز به طور کامل تکوین نیافته است، آغاز یادگیری سازهای بادی در سنین پایین توصیه نمی‌شود. نکته‌ی دیگری که باید در نظر داشت این است که ماهیچه‌ها و مغز کودکان نیز هنوز در حال رشد است و بنابراین تمرین‌های فراوان و طولانی مدت با بدن و دامنه‌ی توجه آن‌ها سازگار نیست.

 

برنامه‌های آموزشی مناسب آموزشگاه موسیقی را پیدا کنید

بهترین راه برای وارد کردن کودکتان در برنامه‌های آموزشی مناسب آموزشگاه موسیقی در کرج، شرکت دادن او در برنامه‌ها و آزمون‌های استعدادیابی است. برنامه‌ها و گزینه‌های بسیاری در دسترس شما قرار دارند تا  به صورت فعالانه کودک خود را با موسیقی آشنا کنید. این برنامه‌ها شامل گوش دادن فعالانه به موسیقی، حرکت و موسیقی یا بازی موزیکال هستند. برای کودکان در سنین پایین برنامه‌هایی نظیر مهدکودک موسیقی، کلاس‌های مادر و کودک با هدف افزایش آشنایی کودک با موسیقی و توانایی‌های ابتدایی و دانش کودک در مورد آن توصیه می‌گردد.

 

کلاس‌های مادر و کودک با هدف افزایش آشنایی کودک با موسیقی

 

استعداد و علاقه‌ی کودک خود را دریابید

از همان برخوردهای ابتدایی می‌توانید تشخیص دهید که کودک شما جذب چه نوع موسیقی و سازی می‌شود. در صورتی که یک آلت موسیقی یا یک سبک مشخص از موسیقی را به کودک خود تحمیل کنید، او از آن لذت نخواهد برد و به زودی از یادگیری آن دست خواهد کشید. چون سایر والدین کودکان خود را در کلاس چنگ‌نوازی ثبت نام کرده‌اند، این اجبار را برای خود حس نکنید که فرزند خود را در این نوع کلاس ثبت نام کنید. به عنوان یک والد باید حمایتگر باشید و به علایق فرزند خود احترام بگذارید. فرزند خود را به تمرین کردن تشویق کنید، او را به طور مثبت مورد انتقاد قرار دهید، به او انگیزه بدهید و ریشه‌ی عشق به موسیقی را در او پرورش دهید.

 

هیچوقت برای یادگیری نواختن ساز در آموزشگاه موسیقی دیر نیست

با وجود اینکه امکان فراگیری سازهای خاص در سنین پایین در در آموزشگاه موسیقی در کرج وجود دارد، هیچگاه برای یادگیری دیر نیست. بسیاری از اساتید مبتدیان با سن بالا را می‌پذیرند و برنامه‌های آموزشی مشخصی به طور خاص برای آن‌ها تدوین شده اند. همچون کودکان، یادگیری موسیقی در بزرگسالی فرصت‌هایی برای افزایش خلاقیت، حل مشکلات، ابراز عواطف خود، تفریح و سرگرمی، یادگیری توانایی‌های جدید و شرکت در اجتماع‌ عاشقان موسیقی تامین می‌کند.

 

فراگیری سازهای خاص در سنین پایین در در آموزشگاه موسیقی