قطعا در زمینه‌ی کاشت درختان میوه در ایران با توجه به مطلوب بودن شرایط آب و هوایی هر شهر را می­توان به عنوان قطب تولید یک میوه­ی خاص معرفی کرد، شاید کمتر به گوش شما خورده باشد که قطب تولید به کدام شهر کشور ما است، در این خبرنامه یکی از مناسب­ترین شهرهای ایران را در زمینه­ی تولید به معرفی کرده و با معرفی معیارهای مطلوب برای کاشت درختان به در این شهر راه تولید به در سایر شهرهای ایران را روشن خواهیم کرد.

 

گیوی بهشت تولید به در ایران:

استان­های آذربایجان غربی و شرقی در زمینه­ی تولید سیب در کل کشور شهرت بسیار دارند، دلیل این شهرت مناسب بودن شرایط آب و هوایی و پیشینه‌ی تاریخی این دو استان در زمینه­ی تولید سیب در کشور است، به که به عنوان سیب طلایی نیز شناخته می­شود با داشتن نیاز­های آب و هوایی تقریبا مشابه در شهر­هایی که برای کاشت سیب مناسب باشند قابلیت کاشت دارند، در استان آذربایجان غربی، شهرستان کوثر و شهر گیوی را به عنوان بهشتی در زمینه­ی کاشت درختان به می­شناسند.

شهر گیوی با وجود وسعت کمی که دارد به واسطه­ی کاشت بیش از 16 رقم به تبدیل به یک باغ شهر شده است که بخش بزرگی از تولید میوه­ی به در کشور را به خود اختصاص داده است تا حدی که به این شهر نام شهر یوا یا شهر به نیز داده اند، باغداران این شهر از دیر باز در زمینه­ی احداث باغ به و بهره برداری از این باغات برای خود ایجاد اشتغال کرده­اند و جوانان این شهر اکثرا در زمینه­ی مشاغل مربوط به باغداری به مشغول به کار هستند.

قطعا خرید نهال به برای احدث باغات جدید در این شهر رواج بیشتری دارد چرا که نسل جدید این شهر نیز به دلیل تبهری که در باغداری از پدران خود دریافت کرده­اند تمایل به احداث باغات جدید اما مدرن به دارند، نسل جوان هیچ گاه نمی­تواند ذهن خود را به باغداری سنتی محدود کند و دوست دارد با خرید انواع بهترین نژاد نهال به در ارقام تاری باردهی باغات خود را بیشتر کند، بهترین نهال به که به صورت سنتی در این شهر کاشته می­شده است نهال به قرمز است که بیشتر در تولید مربا مورد استفاده قرار می­گیرد.

میوه­هایی که طعم ترش و شیرین داشته باشند در تهیه­ی مربا نتیجه‌ی بهتری ایجاد می­کنند، چرا که در ترکیب شدن طعم شکر با گوشت میوه طعم ملس و بهتری ایجاد می­شود که طرفداران بیشتری خواهد داشت، بنابراین عمده مشتریان این رقم به در بازار کارخانه­های صنایع غذایی مرتبط با تولید مربای به است.

لازم به ذکر است که زنان روستایی و بسیاری از جوانان این شهر نیز به صورت سنتی دست به تولید محصولات غذایی مرتبط با به از جمله تولید مربای به زده­اند و تولید این محصولات علاوه بر ایجاد اشتغال برای مردم این شهر سبب جلب گردشگران دوست دار مواد غذایی ارگانیک و سالم به این شهر شده است.

 

شرایط آب و هوای گیوی:

قطعا شرایط آب و هوای مناسب در پرورش درختان به تاثیر زیادی دارد، با دانستن شرایط آب و هوای گیوی می­توانید دریابید که آیا شهر شما نیز می­تواند به عنوان یک قطب در تولید میوه­ی به مطرح شود یا خیر؟

 

 

این شهر در استان آذربایجان غربی دارای آب و هوای سرد در زمستان و آب و هوای خنک و معتدل در تابستان است، اما به واسطه‌ی نداشتن محدودیت در منابع آبی در کاشت درخت به موفق عمل کرده است، لازم به ذکر است که درخت به را در بسیاری از مناطق ایران می­توانید بکارید به شرط اینکه نیاز سرمایی این درختان در زمستان تامین شده و نیاز آبی این درختان به خوبی مرتفع شود.

در گیوی ممکن است بسیاری از باغات که به صورت سنتی اداره می­شوند به صورت سطحی آبیاری شوند اما باغات جدیدی که احداث می­شوند به سمت استفاده از سیستم­های آبیاری قطره­ای روی آورده­اند تا علاوه بر کم دردسر بودن، بارده و راندمان بیشتری را نیز حاصل کنند.

بنابراین چنانچه در منطقه‌ی شما محدودیت منابع آبی وجود دارد توصیه می­شود در زمان احداث باغ به با دریافت مشاوره از کارشناسان مراکز فروش نهال به سیستم آبیاری مناسب را در باغ خود اجرا کنید تا از بابت تامین آب کافی برای باغ خود آسوده خاطر باشید.

بنابراین می­توانیم این مژده را به شما بدهیم که نیازی نیست شرایط آب و هوایی دقیقا مشابه با گیوی داشته باشید تا در تولید به موفق عمل کنید.

 

ارقام دیگر به که کاشت آن در به کاری­های کشور توصیه می­شود:

در شهر گیوی با وجود مساعد بودن شرایط آب و هوای مطبوب برای تولید به به دلیل وجود باغات قدیمی و ارقام قدیمی به از حداکثر ظرفیت این شهر در تولید به متاسفانه استفاده نمی­شود، قطعا اراقم جدید و مناسب­تری از به در سال­های اخیر وارد بازار شده­اند که می­تواند منجر به دریافت عملکرد حداکثری از باغات به در این شهر شود.

به عنوان مثال نهال به کوزه­ای، نهال به اصفهان و یا نهال به پا کوتاه آناناسی از دسته ارقامی هستند که علاوه بر تولید بالای میوه کیفیت بالایی نیز داشته و بسیاری از کارخانجات صنایع غذایی در تولید فرآورده­های بر پایه­ی به مانند مربای به در جستجوی میوه­ی به در این ارقام هستند.

نهال به پاکوتاه آناناسی که حتی رکورد تولید میوه در هکتار را به 50 تن افزایش داده و بسیار در بین باغداران محبوب است، این رقم را به دلیل وارداتی بودن باید تنها و تنها از نهالستان‌های معتبر کشور مانند برتر نهال تهیه کرد تا از سلامت و اصالت نهال اطمینان کامل داشت، در غیر این صورت ممکن است نهالی غیر اصیل و یا الوده به آفت و بیماری و یا پیوند خورده بر پایه­ی نامناسب را به شما فروخته و خطری جدی برای تولید میوه در باغ شما ایجاد کنند.

 

 

جمع بندی:

با توجه به ظرفیت خدادادی شهر گیوی در تولید به تنها باغداری به شیوه‌ی سنتی است که مانع از رسیدن این شهر به بالاترین ظرفیت تولید خود شده است،کاشت ارقام پربار و جدید به و همینطور داشتن دانش کافی در رابطه با شیوه­های باغداری نوین راهی برای رسیدن به حداکثر ظرفیت تولید چه در شهر گیوی و چه در شهرهای دیگر کشور خواهد بود.

فراموش نکنید که میوه­ی به به دلیل فواید دارویی و خواص شگفت انگیزی که دارد طرفداران زیادی حتی در دنیا داشته و جایگاه چهارم ایران در تولید و صادرات این محصول ارزشمند گواهی بر این مساله خواهد بود، برای دریافت اطلاعات بیش­تر در مورد انواع ارقم درخت به، قیمت نهال به و یا سایر اطلاعات ضروری در زمینه­ی احداث باغ به، به سایت bartarnahal.ir مراجعه کرده و یا با مشاوران ما از طریق شماره تماس­های اعلام شده در تماس باشید.

شماره­های تماس:

09144501003

09141832393