یکی از دلایل مهم افزایش ماندگاری تخته وایت برد شیشه ای، پاک کردن به موقع خطوط روی آن می باشد. پاک کردن تخته وایت برد شیشه ای کار راحتی است و با تخته پاک کن خشک می توانید گلس بردتان را به آسانی تمیز کنید. یکی از مزیت هایی که این مدل تخته وایت برد داراست، این است که نیازی به پاک کردن خطوط بلافاصله بعد از نوشتن روی وایت برد نیست. چرا که جوهر ماژیک اثر ماندگاری روی این تخته های شیشه‌ ای ندارد و با یک تخته پاک‌ کن خشک و مناسب می‌ توان به راحتی گلس برد را بعد از استفاده تمیز کرد.

 البته اگر تمیز کردن وایت برد شیشه‌ ای با تخته پاک‌کن خشک به صورت منظم و بعد از هربار استفاده انجام شود، قطعا راحت‌ تر می‌ باشد؛ جوهر باقی مانده و گرد و غبار را از بین می‌ برد و می‌ تواند به جلوگیری از لکه شدن وایت برد شیشه‌ ای کمک کند.

تخته وایت برد شیشه‌ ای صفحه ای است که از شیشه‌ های سکوریت نازک و مقاوم و در رنگ‌ های متنوع ساخته می‌ شود که می‌ توان با ماژیک‌ های رنگی و یا ماژیک سفید بر روی آن نوشت.

تخته وایت برد شیشه ای بهتر است حتما، با تخته پاک کن یا دستمال خشک پاک شود. چرا که این تخته پاک کن ها به دلیل دارا بودن سطح کاملا صاف و لطافت خود، اثرات جوهر ماژیک را از تخته پاک کرده و خط و خشی بر روی آن نمی افتد.

پایه نگه دارنده مخصوص تخته وایت برد شیشه ای

وایت بردهای شیشه‌ ای قابلیت نصب بر روی دیوار یا پایه‌ های مخصوص را دارند. پایه‌ هایی از جنس آهن سبک، آلومینیوم و چوب برای نگه داشتن وایت برد شیشه‌ ای جدا از دیوار طراحی و تولید شده‌ اند که در ابعاد و اندازه‌ های متناسب با وایت برد شما و همچنین با طرح‌ های مختلف در بازار موجود می‌ باشند. همچنین پایه‌ هایی برای نصب گلس برد بر روی دیوار نیز تعبیه شده است.

ماژیک مخصوص وایت برد شیشه‌ ای

به دلیل ضخامت بیشتر شیشه سکوریت نسبت به شیشه معمولی، برای نوشتن بر روی وایت برد شیشه‌ ای نیاز به ماژیک مخصوص می‌ باشد. این ماژیک‌ ها دارای رنگدانه‌ های قوی‌ تری می‌ باشند و در هنگام نوشتن می‌ توانند جوهر پررنگ‌ تری نسبت به ماژیک‌ های معمولی ارائه دهند. همچنین پاک شدن ماژیک‌ های مخصوص گلس برد به دلیل خشک نشدن سریع جوهر آنها، نسبت به سایر ماژیک‌ ها راحت‌ تر است.

تخته پاک‌کن مخصوص وایت برد شیشه‌ ای

تخته پاک‌ کن‌ های معمولی دارای لبه‌ های سخت و تیزی هستند که اگر برای تمیز کردن گلس برد از آنها استفاده شود، باعث ایجاد خط و خش بر روی شیشه تخته وایت برد می‌ شوند و به مرور زمان کیفیت سطح شیشه‌ ای تخته وایت برد کاهش می‌ یابد. اما تخته پاک‌کن مخصوص وایت برد شیشه‌ ای لبه‌ های نرم و مناسبی دارد که هنگام پاک کردن اثرات ماژیک و کشیدن آن بر روی شیشه سکوریت تخته وایت برد، باعث بروز خط و خش نمی‌ گردد.

نگهدارنده لوازم جانبی مخصوص وایت برد شیشه‌ ای

برای رعایت نظم و جلوگیری از شلوغ شدن صفحه تخته وایت برد شیشه‌ ای می‌ توانید از یک نگهدارنده یا پایه برای قرار دادن انواع لوازم جانبی مانند ماژیک، تخته پاک‌کن، مگنت‌ های مغناطیسی و … در کنار وایت برد شیشه‌ ای استفاده نمایید.

روش‌های تمیز کردن تخته وایت برد شیشه‌ ای خشک

 

پراکسید یا ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل که اغلب به عنوان پراکسید هیدروژن شناخته می شود، یکی از محلول های عالی برای تمیز کردن تخته نوشتاری سفید است. این محلول به خوبی لکه و آثار به جا مانده از جوهر ماژیک‌ های وایت برد را از بین می‌ برد.

الکل ایزوپروپیل ۹۰ یا ۹۹ درصد بهترین اثربخشی را دارد. اما محلول‌ های ۷۰% تقریبا کارایی لازم را ندارند. برای تمیز کردن ابتدا پراکسید را آب مخلوط کنید. سپس مقداری از محلول را روی پارچه بریزید. بهتر است از پارچه میکروفیبر یا پارچه‌ های نرم برای این منظور استفاده کنید. سپس پارچه را روی سطح تخته بکشید و آن را تمیز کنید. برای لکه‌ های مقاوم‌ تر، پراکسید را مستقیما روی محل موردنظر بکشید. مقدار محلول به اندازه‌ ای باشد که یک لایه نازک از آن روی لکه باقی بماند. سپس چند ثانیه صبر کنید. .آنگاه محل موردنظر را با دستمال پاک نمایید. پراکسید هیدروژن به راحتی در دسترس هست و قیمت مقرون به صرفه‌تری دارد.

 

ضدعفونی کننده دست

اکثر محلول‌ های ضدعفونی کننده دست موجود در بازار حاوی حداقل ۶۰ درصد الکل ایزوپروپیل هستند. این میزان الکل برای از بین بردن ویروس‌ هایی نظیر ویروس کرونا مناسب است. اما یک محلول ضدعفونی کننده دست برای اینکه بتواند به‌ خوبی لکه‌ های جوهر روی تخته وایت برد را تمیز کند، به غلظت بیشتری از الکل نیاز دارد. غلظت ۹۰ تا ۹۹ درصد برای این منظور عالی است. محلول ضدعفونی‌ کننده دست را مستقیما روی تخته گلس برد بمالید. ۳۰ ثانیه صبر کنید. سپس با استفاده از یک پارچه نرم تمیز یا دستمال کاغذی تمام سطح تخته را پاک نمایید.

 

اسپری مو

اسپری‌ های مو اغلب حاوی الکل ایزوپروپیل است. همین موضوع موجب شده تا ما آن را در دسته‌ محلول های پاک کننده وایت برد شیشه‌ ای قرار دهیم. البته تمیز کردن گلس برد با اسپری مو به اندازه محلول‌ های پاک کننده‌ ای که در بالا معرفی کردیم، راحت نیست. برای تمیز کردن تخته وایت برد کافی است اسپری مو را روی تخته اسپری کنید.
سپس بگذارید محلول چند دقیقه روی سطح بماند. به کمک یک پارچه نرم و تمیز که به محلول مواد شوینده ملایم و آب گرم آغشته شده است، مواد چسبناک اسپری مو را از روی تخته نوشتاری تمیز کنید.

 

محلول WD-40

اگر یک قوطی WD-40 در منزل یا محیط کار خود دارید، می‌ توانید از آن برای تمیز کردن تخته نوشتاری سفید خود استفاده کنید. محلول را روی تخته و قسمت‌ هایی که اثر جوهر مانده است اسپری کنید. سپس آن را با پارچه تمیز کنید. این محلول نه تنها صفحه وایت برد شما را تمیز می کند بلکه آن را مثل روز اول براق و درخشان نیز می کند. اما در هنگام استفاده از محلول مراقب باشید. اسپری WD-40 ممکن است لباس شما را لکه دار کند.

پاکیزه نگه داشتن تخته وایت برد شیشه ای  باعث بالا رفتن طول عمر آن ها می شود. از مزایای تخته وایت برد شیشه ای این است که هر چند بر خلاف تخته سیاه ها و وایت برد های قدیمی، که نیاز به تمیز کردن های پی در پی و سختی داشتند، این نوع وایت برد ها بعد از هر بار استفاده به راحتی با استفاده از دستمال و یا تخته پاک کن تمیز می شوند. علاوه بر این دیگر نیازی نیست نگران مدت طولانی که آثار ماژیک بر سطح تخته میماند باشید، زیرا هر چقدر هم که طول بکشد تخته به راحتی تمیز می شود.

برای آشنایی بیشتر با انواع تخته وایت برد های شیشه ای می توانید از سایت اینکو گروپ دیدن کنید.