بسیاری از داوطلبان در ارتباط با تغییرات مهم انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲ سؤال دارند. همانگونه که می دانید در سال جدید براساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزاری کنکور سراسری در دو مرحله تیر و دی ماه خواهد بود و به همین دلیل زمان برگزاری کنکور افزایش یافته است. اگر فردی نتواند در مرحله اول موفقیت برسد، به جای اینکه برای سال بعد خود را آماده کند، می‌تواند پس از شش ماه تلاش مجدد دوباره در آزمون سراسری شرکت کنند.

در سال ۱۴۰۲ در آزمون سراسری تغییرات بسیار اساسی در نحوه برگزاری کنکور تأثیر معدل و سوابق تحصیلی، حذف سؤالات عمومی و حذف زیر گروه‌های آزمایشی اعمال شده است که داوطلبان باید حتماً براساس تغییرات اعمال شده، برنامه‌ریزی مطالعاتی داشته باشند.

اما بسیاری در ارتباط با تغییرات انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 نیز سؤال دارند که در ادامه بیشتر در این خصوص صحبت خواهیم کرد.

 

فرایند انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲

همه داوطلبان پس از اینکه در هرکدام از نوبت‌های کنکور سراسری شرکت کردند، باید برای چینش و انتخاب رشته خود براساس فاکتورهایی از جمله موقعیت و مکان دانشگاه، سطح دانشگاه، میزان شهریه و علاقه‌ای که به رشته‌های ارائه شده دارند، مراحل انتخاب رشته خود را انجام دهند.

شروع زمان انتخاب رشته کنکور در مرحله اول در نیمه دوم مرداد ماه می‌باشد که داوطلبان باید از طریق سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراحل ثبت‌نام خود را انجام دهند.

همانگونه که می دانید انتخاب رشته به عنوان یکی از چالشی‌ترین مراحل آزمون سراسری است.

 در سال جدید ادغام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد فقط در مراحل برگزاری آزمون، مراحل ثبت‌نام و اعلام نتایج اعمال شده است و همچنان مانند سال‌های گذشته مرحله انتخاب رشته و اعلام نتایج آن به صورت مجزا و از طریق سایت‌های سنجش و دانشگاه آزاد انجام می‌شود.

آشنایی با هریک از مراحل انتخاب رشته سراسری و آزاد می‌تواند موفقیت شما را در آزمون سراسری تضمین کند. برای اینکه بتوانید انتخابی درست داشته باشید، بهتر است که با در نظر گرفتن معیارهای مربوط به اولویت بندی رشته‌ها، در این مسیر از مشاوره تحصیلی انتخاب رشته کنکور سراسری نیز بهره مند شوید، چرا که مشاوران خبره و با تجربه می‌توانند به بهترین شکل شما را در مسیر انتخاب رشته راهنمایی کنند.

اما در ادامه لازم است در ارتباط با میزان تأثیر سهمیه‌ها و بومی گزینی و نحوه چینش انتخاب رشته و تغییرات آن نسبت به سال‌های قبل توضیحاتی ارائه کنیم.

 

 

چگونگی چینش در فرایند انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲

به داوطلبانی که مایل هستند در ارتباط با مراحل انتخاب رشته و تغییرات آن نسبت به سال‌های قبل مطلع شوند، باید بگوییم همه افرادی که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، می‌توانند با مراجعه به سامانه سنجش بدون پرداخت هزینه برای فرایند انتخاب رشته محل‌های مورد علاقه خود دست به اقدام بزنند.

نحوه انتخاب رشته کنکور در سال 1402 به این صورت است که هر داوطلب مجاز به انتخابِ حداکثر ۱۵۰ رشته کد محل مربوط به گروه‌های آزمایشی ثبت‌نامی خود می‌باشد.

 البته داوطلبان گروه تجربی فقط می‌توانند برای چهار رشته پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و داروسازی از طریق سایت سنجش اقدام کنند.

متقاضیان دانشگاه آزاد نیز باید کد محل رشته‌های مذکور را در فرم انتخاب رشته سراسری وارد کنند. اما سایر کد رشته محل‌ها هنگام انتخاب رشته دانشگاه آزاد در سایت این دانشگاه انجام می‌شود.

 بنابراین همانطور که در سال‌های قبل افراد می‌توانستند از میان ۱۵۰ رشته انتخاب داشته باشند، امسال نیز تغییری در این خصوص صورت نگرفته است و داوطلبان می‌توانند مراحل ثبت رشته خود را پیگیری کنند. اما در ارتباط با تغییرات مهم در انتخاب رشته باید به تاثیرات سهمیه‌ها و تاثیرات بومی گزینی نیز توجه کنید که این امر می‌تواند در فرایند قبولی شما از میان رشته‌های متعدد تأثیر داشته باشد.

 

میزان تأثیر سهمیه‌ها در فرایند انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

همانگونه که می دانید سهمیه کنکور متشکل از سهمیه مناطق، سهمیه جانبازان، رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا می‌باشد. از این میان این سهمیه‌ها، سهمیه مناطق برای هر داوطلب در نظر گرفته می‌شود. در واقع همه داوطلبان دارای سهمیه مناطق هستند. علاوه بر این برای داوطلبانی که در دارای سهمیه غیر از مناطق هستند، سهمیه مجزا نیز لحاظ می‌شود.

در صورتی که برای داوطلبان دو سهمیه در کارنامه اولیه داوطلب وجود داشته باشد، یک سهمیه غیر منطقه و یک رتبه در سهمیه؛ در نتایج نهایی سهمیه‌ای برای داوطلب اعمال می‌شود که شانس قبولی در آن بالا باشد. بنابراین داوطلبان فقط می‌توانند از یک سهمیه استفاده کنند.

 باید بگوییم که تأثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری مانند سال‌های قبل می‌باشد و برای تمامی رشته‌های ریاضی، تجربی انسانی، هنر و زبان رتبه در سهمیه خیلی بالاتر از رتبه کشوری است. متقاضیانی که در آزمون سراسری شرکت می‌کنند، می‌توانند از سهمیه منطقه 1، 2 و 3 بهره‌مند شوند.

حد نصاب قبولی برای افرادی که دارای سهمیه رزمندگان هستند، ۷۵ درصد نمره آخرین نفر قبولی است. در حال حاضر در دفترچه انتخاب رشته 1402 اشاره‌ای به ظرفیت در نظر گرفته شده برای سهمیه رزمندگان نشده است.

از سوی دیگر برای ایثارگران سهمیه ۲۵ درصدی وجود دارد. در سال‌های گذشته حداکثر بین ۲ تا ۴ درصد داوطلبان را تشکیل می‌دهد. اما در سال جدید هنوز اطلاعاتی در مورد این سهمیه‌ها وجود ندارد.

تأثیر سهمیه خانواده شهدا در انتخاب رشته کنکور سراسری به این شکل است که اگر پدر، خواهر مادر و برادر جزو سهمیه خانواده شاهد باشند، طبق ضوابط می‌توانند از این سهمیه‌ها استفاده کنند.

 هر در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در ارتباط با این شرایط توضیحاتی ارائه می‌شود، اما تاکنون برای سال ۱۴۰۲ توضیحی در مورد سهمیه خانواده شهدا در ارتباط با حد نصاب قبولی آنها چیزی اعلام نشده است.

چنانچه شما داوطلبان عزیز کنکور سراسری نیازمند دریافت مشاوره تلفنی انتخاب رشته کنکور هستید، می‌توانید از طریق شماره 9099075307 با کارشناسان آکادمی ایران تحصیل تماس بگیرید تا مشاوران خبره و مجرب این مجموعه شما را با ارائه بهترین روش‌ها در زمینه انتخاب رشته موفق و اصولی یاری نمایند.

 

 

تأثیر میزان تأثیر بومی گزینی در فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲

بسیاری از داوطلبان در مورد تغییرات مربوط به بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 سؤال دارند. در انتخاب رشته کنکور سراسری بومی گزینی به این معنا است که در برخی از رشته محل‌ها، اولویت با آن‌هایی است که بومی استان هستند و این امر در انتخاب رشته داوطلبان رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان تأثیر بسیار زیادی دارد.

باید بگوییم که هنوز اطلاعی از تأثیر بومی گزینی در فرایند رشته انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 وجود ندارد. اما طبق روال سال‌های قبل برخی از رشته‌ها سهمیه بومی گزینی استانی دارند، برخی از استان‌ها سهمیه بومی گزینی قطبی، بعضی کشوری و برخی ناحیه‌ای دارند. در همه این حالات شانس قبول شدن کسی که از سهمیه بومی گزینی برای یک رشته محل استفاده کنند، بیشتر از فردی است که از یک شهر دیگر برای رشته‌های متفاوت متقاضی خواهد بود.

 

 اهمیت دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

در این مطلب سعی کردیم در ارتباط با فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری و تغییراتی که ممکن است در تأثیر سهمیه‌ها و بومی گزینی در فرآیند انتخاب رشته که برای داوطلبان بسیار مهم می‌باشد، اشاره کنیم.

 افرادی که برای اولین بار در کنکور سراسری ۱۴۰۲ شرکت می‌کنند، باید از تغییرات مهمی که در فرایند شرکت در آزمون صورت گرفته است، آگاهی کسب کنند تا بتوانند به بهترین شکل برنامه‌ریزی مطالعاتی داشته باشند.

تغییرات اساسی در حال حاضر در در زمان برگزاری کنکور اتفاق افتاده است و این آزمون در دو مرحله نوبت تیر و دی ماه برگزار خواهد شد و افرادی که در نوبت اول قبول شوند، می‌توانند برای فرایند انتخاب رشته آزمون سراسری اقدام کنند.

علاوه بر این تغییرات مهمی در تأثیر سوابق تحصیلی و معدل، سؤالات عمومی، حذف زیرگروه‌ها نیز صورت گرفته است. بنابراین اگر می‌خواهید شانس قبولی خود را در هریک از مراحل آزمون افزایش دهید، باید متناسب با این تغییرات خود را آماده کنید.

در حال حاضر تأثیر مربوط به سهمیه‌های کنکور و تأثیر بومی گزینی در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 اعلام نشده‌اند، اما اگر شما می‌خواهید به انتخاب اصولی داشته باشید حتماً از مشاوران تحصیلی در این فرآیند کمک بگیرید. اگر به دنبال مراجعه به بهترین مشاور انتخاب رشته تهران هستید، توصیه می‌کنیم به مراکزی مراجعه کنید که تیمی متشکل از رتبه‌های برتر آزمون‌های سال قبل را داشته باشند تا بتوانند شما را به بهترین شکل در این مسیر یاری کنند.

مشاوران آکادمی ایران تحصیل با بهره از تیم مجرب و باسابقه در امر مشاوره تحصیلی می‌توانند شما را در فرایند انتخاب رشته به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنند. چنانچه نیازمند دریافت اطلاعات تکمیلی در ارتباط با دریافت مشاوره تحصیلی انتخاب رشته هستید، کافی است از طریق شماره 9099075307 با مشاوران ما در ارتباط باشید تا راهنمایی‌های لازم را در اختیار شما داوطلبان عزیز آزمون سراسری قرار دهند.

 

سؤالات متداول

مهم‌ترین تغییرات انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 چیست؟

 هنوز در ارتباط با تغییرات مربوط به تأثیر سهمیه و بومی گزینی در فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 اطلاعیه‌ای صادر نشده است.

برای داشتن انتخاب رشته اصولی برای کنکور سراسری ۱۴۰۲ چه باید کرد؟

شما می‌توانید با دریافت مشاوره تحصیلی تلفنی و حضوری انتخاب رشته از طریق آکادمی ایران  تحصیل به بهترین شکل ممکن فرآیند انتخاب رشته خود را انجام دهید.

 بهترین مرکز مشاور انتخاب رشته تهران کدام است؟

شما می‌توانید از میان مراکز مختلف ارائه دهنده مشاوره تحصیلی انتخاب رشته دست به انتخاب بزنید. برای دریافت اطلاعات کامل در ارتباط با مشاوره تحصیلی انتخاب رشته می‌توانید با همکاران ما در آکادمی ایران تحصیل تماس حاصل نمایید.

 

خلاصه مطلب

در این مقاله سعی کردیم در ارتباط با مهمترین تغییرات انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲ توضیحاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

همانگونه که می دانید در فرایند ثبت‌نام و شرایط برگزاری آزمون سراسری از جمله از زمان برگزاری آزمون، تأثیر معدل و سوابق تحصیلی، تأثیر مربوط به حذف برخی از زیر گروه‌ها تغییرات اساسی وجود آمده است.

 اما در حال حاضر در ارتباط با تأثیر سهمیه‌ها و تاثیرات بومی گزینی در فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری در سال ۱۴۰۲ اطلاعیه صادر نشده است.

بنابراین افراد باید براساس روال سال‌های قبل، به میزان تأثیر سهمیه‌های مربوطه توجه داشته باشند و از مشاوره‌های مناسب در این مسیر بهره ببرند.

 شما داوطلبان عزیز می‌توانید برای دریافت مشاوره تلفنی و حضوری با همکاران ما در مجموعه ایران تحصیل از طریق شماره ثابت 9099075307 در ارتباط باشید تا به بهترین شکل شما عزیزان را در مسیر انتخاب رشته دقیق و مناسب راهنمایی نمایند.