اگر قصد خرید بلیط استانبول به تهران (https://www.alibaba.ir/international/IST-IKA) را دارید و یا قرار است با هر مقصدی از کشور خارج شده یا از هر مقصدی به کشور وارد شوید، باید درباره هزینه‌هایتان اطلاعات دقیق و به‌روز داشته باشید. یکی از این اطلاعات اساسی، عوارض خروج از کشور است. این عوارض برای بیشتر سفرهای خارج از کشور وجود دارد و باید توسط مسافر پرداخت شود. عوارض خروج هر سال توسط کمیسیون تلفیق لایحه بودجه تعیین شده و مدام در نوسان است.

در اینجا قرار است جدیدترین اخبار درباره عوارض خروج از کشور را در اختیارتان قرار دهیم تا در برآورد هزینه‌های جانبی سفرتان، دید روشنی داشته باشید.

 

عوارض خروج از کشور برای سال 1401

برطبق مصوبه سال 1401، عوارض خروج از کشور برای هر نفر برابر با 400 هزارتومان است. البته این مبلغ برای سفر اول شما در نظر گرفته شده است. همین نرخ برای سفر دوم به میزان 600 هزارتومان می‌رسد. در سفر سوم به بعد هر فرد لازم است مقدار ۸۰۰ هزار تومان عوارض خروج از کشور پرداخت کند.

 

عوارض خروج از کشور برای سال 1402

کمیسیون تلفیق لایحه بودجه، عوارض خروج از کشور را برای سال 1402،تصویب کرده است. بر طبق تصویب این کمیسیون، عوارض خروج از کشور در سال آینده 20 درصد افزایش خواهد داشت. همچنین برطبق مصوبه این کمیسیون، تصویب در صحن علنی و تایید شورای نگهبان برای عوارض خروج از کشور لازم است.

بنابراین می‌توان گفت که در صورت افزایش عوارض خروج از کشور به میزان ۲۰درصد، سال آینده برای سفر اول مبلغ ۴۸۰ هزارتومان، برای سفر دوم مبلغ ۷۲۰ هزارتومان و برای سفرهای سوم به بعد مبلغ ۹۶۰ هزارتومان باید پرداخت شود.

 

 

علت افزایش قیمت عوارض خروج از کشور

نرخ عوارض خروج از کشور نیز مانند نرخ بلیط تهران استانبول و نرخ‌های جاری دیگر در این زمینه افزایش یافته است. البته این افزایش قیمت در زمینه‌های دیگر نیز اتفاق افتاده است. با این وجود معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیان می‌کند که این بودجه اضافه محل مصرف مشخصی داشته و به توسعه گردشگری اختصاص پیدا می‌کند. یعنی این اضافه قیمت‌ها صرف بهبود زیرساخت‌های گردشگری، تبلیغات و بازاریابی کشور می‌شود.

بخش دیگری از این افزایش قیمت‌ها نیز صرف جلوگیری از پدیده ایران هراسی می‌شود. البته ردیف بودجه مجزایی برای مبارزه با این پدیده وجود دارد. لایحه‌ای که قرار است ردیف بودجه جلوگیری از ایران هراسی اختصاص داده شود، با عنوان بازارسازی و ایجاد ظرفیت‌های گردشگری مطرح شده است.

 

جدیدترین نرخ عوارض خروج از کشور کودکان

بر طبق مصوبه دولت، نرخ عوارض خروج از کشور برای کودکان هیچ تفاوتی با همین نرخ برای بزرگسالان ندارد. یعنی هم نرخ‌های سال 1401 و هم افزایش نرخ‌هایی که برای سال بعد تعیین شده است، برای سنین مختلف برابر است.

  

محل مصرف عوارض خروج از کشور

پرداختی‌های عوارض خروج از کشور به‌طور مستقیم به حساب دولت واریز می‌شود. این مبالغ به منبع اختصاصی همین حوزه تبدیل می‌شود. یعنی بخش مهمی از این پرداختی‌ها صرف صنعت گردشگری کشور می‌شود. با این وجود بخش قابل‌توجهی از این پرداختی‌ها توسط دولت برای ساخت و ساز در روستاهای مرزی و مناطق خاص کشور می‌شود.

 

آخرین قیمت‌های عوارض خروج از کشور

همان طور که گفتیم عوارض خروج از کشور در سال 1400 برابر با 400 هزار توان تعیین شده است. این مبلغ برای سفرهای دوم و سوم به بعد فرق دارد. بعضی از نرخ‌های رایج این حوزه عبارتند از:

  • مبلغ عوارض خروج از کشور سال 1401 برای مسافران حج تمتع و عمره برای سفر اول برابر با 132 هزارتومان است.
  • مبلغ عوارض خروج از کشور سال 1401 برای مسافران حج تمتع و عمره برای سفر دوم برابر با 298 هزارتومان است.
  • مبلغ عوارض خروج از کشور سال 1401 برای مسافران حج تمتع و عمره برای سفر سوم به بعد برابر با 264 هزارتومان است.
  • مبلغ عوارض خروج از کشور سال 1401 برای مسافران عادی برای سفر اول برابر با 400 هزارتومان است.
  • مبلغ عوارض خروج از کشور سال 1401 برای مسافران عادی برای سفر دوم برابر با 600 هزارتومان است.
  • مبلغ عوارض خروج از کشور سال 1401 برای مسافران عادی برای سفر سوم به بعد برابر با 800 هزارتومان است.

 

 

معافیت از عوارض خروج از کشور

بعضی از افراد و گروه‌هایی که سفر می‌کنند، از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند. این گروه شامل افرادی که به ماموریت شغلی می‌روند، دانشجویانی که مجوز تحصیل در خارج از کشور را دارند، خدمه پرواز و کشتی‌های تجاری و مسافربری و بیمارانی که مجوز شورای پزشکی برای درمان به خارج از کشور را دارند، است.

البته باید توجه داشته باشید که سفرهای دانشجویی در صورتی شامل این معافیت می‌شوند، که فاصله بین سفرهایشان 3 ماه یا بیشتر از آن باشد. درباره بیمارانی که مجوز پزشکی درمان در کشورهای خارجی را دارند نیز، معافیت‌ها شامل همراهانشان نیز می‌شود. درواقع همراه بیماران می‌توانند عوارض خروج از کشور را با احتساب 40 تا 60 درصد تخفیف پرداخت کنند.

 

درآمد دولت از عوارض خروج از کشور

همان طور که گفتیم این عوارض به‌طور مستقیم به حساب دولت واریز می‌شود. دولت درآمدی که در هر سال از این پرداحتی‌ها کسب می‌کند، را اعلام می‌کند. بر اساس اعلام دولت درآمد این پرداختی‌ها در سال 1401 برابر با ۱۱۰ میلیاردتومان بوده است. برای سال 1402، تخمین زده می‌شود که این مبلغ به ۱۵۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. خوشبختانه این هزینه‌ها فقط برای خروج از کشور است و اموری مانند تهیه بلیط استانبول به تهران (https://www.alibaba.ir/international/IST-IKA)و یا ورود از هر نقطع دیگری از جهان شامل این هزینه‌ها نیست.