آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که روند شارژ باتری لپ تاپ‌تان به طور ناگهانی متوقف شود؟ در این موارد برای رفع مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ چه کاری کرده‌اید؟ احتمالا هر کدام از ما راه‌حل‌های خاص خود را به کار برده‌ایم.

راه‌حل‌هایی که برخی از آن‌ها کاربردی بوده‌اند اما برخی نیز کارایی چندانی نداشته‌اند. شارژ نشدن باتری لپ تاپ مشکل تقریبا بزرگی است و دردسرهای خاص خود را دارد. بنابراین آشنا بودن با راهکارهای شارژ نشدن باتری لپ تاپ می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. از این رو ما در این مطلب به برخی از بهترین و مهم‌ترین راه‌های رفع شارژ نشدن باتری لپ تاپ پرداخته‌ایم. اما پیش از آن نیز برخی از عواملی که باعث ایجاد این مشکل می‌شوند را بررسی کرده‌ایم.

 

دلایل شارژ نشدن باتری لپ تاپ

باتری لپ تاپ ممکن است به دلایل زیر شارژ نشود:

 

طول عمر باتری

باتری‌های لپ تاپ طول عمر متفاوتی دارند. معمولا عواملی مانند ظرفیت باتری، میزان کارکرد شما، روشنایی صفحه، تنظیمات مدیریت انرژی برنامه ‌ها یا اپلیکیشن و بسیاری از عوامل دیگر بر عمر مفید لپ تاپ تاثیرگذار هستند. با این حال وقتی چرخه عمر مفید باتری تمام شود، روند شارژ شدن نیز به طور کامل متوقف می‌شود. از این رو ممکن است در برخی از موارد، دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاپ، تمام شدن عمر مفید آن باشد. پیشنهاد ما در این مورد خرید اقساطی باتری جدید برای لپ تاپ می باشد.

 

مشکل در جریان برق ورودی

در برخی از موارد ممکن است ولتاژ یا جریان برق وردی شما با مشکل مواجه شده باشد. گرچه این مورد به ندرت رخ می‌دهد اما کاملا محتمل است. در این موارد می‌توانید با بررسی جریان برق خانه خود، مشکل را رفع کنید. البته اگر واقعا مشکل به جریان برق ورودی مربوط باشد احتمالا سایر لوازم برقی شما نیز با مشکل مواجه خواهند شد.

 

مشکلات نرم افزاری

برخی از مشکلات نرم افزاری به خصوص نرم افزارهایی که به شارژ لپ تاپ مربوط هستند نیز می‌توانند شارژ شدن باتری لپ تاپ را با مشکل مواجه کنند. حتی مشکلات مربوط به سیستم عامل نیز در شارژ شدن باتری تاثیرگذار هستند.

 

تنظیمات بایوس

در مواردی که تنظیمات BIOS به اشتباه پیکربندی یا تغییر داده شوند، روند شارژ شدن باتری نیز با مشکل مواجه می‌شود.

 

آسیب دیدن کانکتور شارژ لپ تاپ

اگر کانکتور شارژ لپ تاپ آسیب دیده باشد، شارژ باتری لپ تاپ دچار مشکل می‌شود. کانکتور شارژ لپ تاپ ممکن است به هر دلیلی از جمله آسیب فیزیکی یا سایش دچار مشکل شود.

 

کیفیت پایین باتری لپ تاپ

در مواردی ممکن است باتری‌های لپ تاپ از نوع رده پایین بوده و عمر مفید خود را خیلی زود از دست بدهند. به طور کلی باتری لپ تاپ‌ها در رده‌های مختلف هستند. از این رو در خرید لپ تاپ باید به نوع باتری توجه داشت.

 

راه‌های برطرف کردن مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

راه‌حل‌های برطرف کردن مشکل باتری با تغییراتی در نرم افزارها یا سخت‌افزارهای لپ تاپ قابل حل شدن است. برخی از این راه‌حل‌ها عبارتند از:

 

لپ تاپ را به پریز دیگری وصل کنید

برای برطرف شدن مشکل شارژ نشدن لپ تاپ اولین گام این است که بدانید آیا مشکل از لپ تاپ شما است یا جریان برق. البته گاهی اوقات ممکن است پریز معیوب نیز عامل شارژ نشدن باتری باشد. بنابراین برای آنکه بدانید مشکل از پریز یا جریان برق است می‌توانید لپ تاپ خود را در جای دیگری (به غیر از محل قبلی) به شارژ بزنید. اگر با این کار باتری لپ تاپ شروع به شارژ شدن کرد در این صورت دستگاه شما مشکلی ندارد و مشکل از پریز برق یا جریان برق ورودی است. بنابراین می‌توانید با رفع مشکلات مربوط به پریز و یا جریان برق، مشکل باتری را برطرف کنید.

 

از سلامت باتری لپ تاپ مطمئن شوید

بعد از آنکه متوجه شدید مشکل از جریان برق نیست نوبت آن است که مطمئن شوید باتری لپ تاپ سالم است. برای این کار می‌توانید گزینه Win + R را فشار دهید سپس در کادر باز شده devmgmt.msc را تایپ کنید. با تایپ این گزینه پنجره‌ای برای شما باز می‌شود که شامل گزینه‌های متعددی است. در بین گزینه‌های موجود باید بر روی Batteries کلیک کنید. با کلیک بر روی باتری دو گزینه باز می‌شود. در این شرایط باید روی گزینه اول کلیک چپ کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید.

با کلیک بر گزینه اول، کادری باز می‌شود که در آن وضعیت باتری (Device Status) مشخص شده است. اگر در این کادر، عبارت This device is working properly را مشاهده کردید یعنی باتری لپ تاپ شما مشکلی ندارد. اما اگر گزینه The device has a problem نمایش داده شد باتری لپ تاپ ایراد دارد و باید تعویض شود.

 

تنظیمات ویندوز خود را بررسی کنید

بررسی برخی از تنظیمات ویندوز نیز می‌تواند به رفع مشکل باتری کمک کند. برای این کار وارد تنظیمات لپ تاپ شوید، روی گزینه Power and Sleep کلیک کنید. با کلیک بر این گزینه صفحه‌ای باز می‌شود که یکی از آن‌ها گزینه Screen & Sleep است. در زیر این گزینه دو کادر وجود دارد. اگر مقادیر این دو کادر کم باشد، بر شارژ درست باتری شما تاثیر خواهد گذاشت. پس مطمئن شوید که مقادیر این دو گزینه کم نباشد.

علاوه بر موارد فوق، گزینه‌ای با عنوان Additional power settings را نیز مشاهده خواهید کرد. تنظیمات این گزینه نیز بر شارژ باتری تاثیرگذار است. اگر روی این گزینه کلیک کنید صفحه‌ای برای شما ظاهر می‌شود که در آن لیستی از برنامه‌ها فهرست‌بندی شده است. در صفحه باز شده روی گزینه change plan setting کلیک کنید. سپس در کادر مربوط به Turn off the display مشخص کنید که دستگاه یا مانیتور بعد از چند دقیقه خاموش شود.

 در صفحه باز شده نیز روی گزینه Change advanced power settings کلیک کنید. در اینجا می‌توانید تنظیمات مختلف مربوط به باتری را نیز انجام دهید. مثلا با کلیک بر گزینه Low battery level می‌توانید تعیین کنید که چند درصد شارژ باتری به معنای کمبود شارژ باتری تلقی می‌شود. به عبارتی می‌توانید تعیین سطح کنید. در بخش باتری نیز روی گزینه Critical Battery Action کلیک کنید، سپس گزینه Plugged in را روی گزینه Do nothing قرار دهید. این تنظیمات را در بخش Plugged in گزینه Low battery action نیز اعمال کنید تا شارژ باتری به بهترین شکل ممکن انجام شود.

 

کابل یا کنکتور شارژ باتری را بررسی کنید

همانطور که گفتیم در مواردی ممکن است مشکل شارژ نشدن از کانکتور شارژ باتری باشد. در این موارد می‌توانید با چک کردن کانکتور یا کابل شارژ باتری، مشکل را برطرف کنید.

 

برنامه‌های باز پس زمینه را ببندید

برنامه‌های باز پس زمینه یکی از دلایل شارژ نشدن باتری لپ تاپ‌ است. بنابراین ممکن است با بستن یا غیرفعال کردن این برنامه‌ها مشکل به طور کامل حل شود. برای این کار وارد تنظیمات شوید، سپس گزینه Privacy و در نهایت گزینه Background apps را باز کنید. البته بهترین راه برای آنکه بدانید کدام برنامه‌ها باتری بیشتری استفاده می‌کنند این است که در قسمت تنظیمات وارد سیستم شوید و گزینه باتری و در نهایت گزینه Battery usage by app را انتخاب کنید.

البته در برخی از نسخه‌های خاص ویندوز، میزان مصرف باتری برنامه‌ها در قسمت تسک منیجر (Task Manager) نیز نمایش داده می‌شود. اگر در قسمت پایین صفحه یا تسکبار (Taskbar) کلیک کنید می‌توانید گزینه تسک منیجر را مشاهده کنید. در قسمت تسک منیجر بر روی گزینه More details و سپس Processes کلیک کنید تا عملکرد برنامه‌ها را در بخش‌های مختلف ببینید.

از فن لپ تاپ استفاده کنید

گفتیم که در مواردی ممکن است مشکل شارژ نشدن باتری به دلیل گرم شدن بیش از حد آن باشد. به طور کلی گرم شدن لپ تاپ می‌تواند کل سیستم لپ تاپ را دچار مشکل کند. پس بهتر است همیشه از فن لپ تاپ استفاده کنید یا آن را همیشه روشن نگه دارید.

 

درایوهای باتری را دوباره نصب کنید

آسیب دیدن درایوهای باتری یا نصب نبودن درست آن‌ها نیز از عوامل تاثیرگذار بر شارژ شدن باتری است. بنابراین می‌توانید با کلیک بر گزینه Device Manager و گزینه باتری، نسبت به نصب یا فعال کردن درایو باتری اقدام کنید. آپدیت کردن درایوها نیز می‌تواند در این زمینه کارساز باشد.

 

مشکل بایوس را حل کنید

اگر بایوس مشکل داشته باشد پیکربندی دستگاه شما در بسیاری از بخش‌ها از جمله باتری دچار مشکل می‌شود. برای رفع مشکل بایوس، بهترین کار آپدیت بایوس است.

 

سیستم عامل خود را آپدیت کنید

اگر تمام موارد بالا را چک کردید و مشکل برطرف نشد، سیستم عامل خود را آپدیت کنید. آپدیت کردن سیستم عامل نیز می‌تواند به رفع مشکل کمک زیادی کند.

همانطور که مشاهده کردید مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ می‌تواند ناشی از مجموعه‌ای از عوامل سخت افزاری و نرم افزاری باشد. مشکلات نرم افزاری تقریبا به سادگی قابل حل شدن هستند. اما برای مشکلات سخت افزاری شاید کار درست این است که به مراکز تخصصی تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید.

حتی در مواردی ممکن است نیاز به تعویض و خرید لپ تاپ جدید باشد؛ زیرا لپ تاپ‌های قدیمی که باتری ضعیفی دارند با تعویض باتری نیز دوباره دچار مشکل می‌شوند. مشکل خرید لپ تاپ را می‌توانید با خرید لپ تاپ قسطی حل کنید. خرید اقساطی راهی آسان برای خرید لپ تاپ و بسیاری از محصولات دیگر است.