ابزار PowerShell در ویندوز فقط برای انجام کارهای پیشرفته نیست. شما می‌توانید از این ابزار برای راه‌اندازی فایل‌های اجرایی مانند EXE نیز استفاده کنید. این بدان معنی است که شما می‌توانید برنامه‌های مورد نظر خود را مستقیماً از پنجره PowerShell در رایانه شخصی خود باز کنید. در اینجا نحوه انجام این کار با دسترسی و بدون دسترسی ادمین را بررسی خواهیم کرد.

 

شایان ذکر است که اگر می‌خواهید برنامه‌ای راه‌اندازی کنید که به دسترسی ادمین نیاز دارد، مانند نصب کننده نرم‌افزار یا App Installer، فایل اجرایی خود را با دسترسی ادمین اجرا کنید. اما اگر می‌خواهید یک برنامه نصب شده را اجرا کنید که احتمالاً نیازی به دسترسی ادمین ندارد، آن را بدون دسترسی ادمین راه‌اندازی کنید.

 

چرا فایل‌های EXE را از طریق PowerShell باز کنیم؟

در حالی که ساده‌ترین روش برای راه‌اندازی فایل‌ها در ویندوز این است که دوبار روی آن‌ها کلیک کنید، استفاده از PowerShell برای باز کردن فایل‌ها در برخی موارد می‌تواند مفید باشد.

 

به عنوان مثال، اگر ابزار File Explorer در رایانه شما کار نمی‌کند و راه‌اندازی مجدد Windows Explorer این مشکل را برطرف نکرده است، می‌توانید از طریق PowerShell فایل مورد نظر را اجرا کنید.

 

دلیل دیگری که ممکن است بخواهید از PowerShell برای راه‌اندازی فایل‌ها استفاده کنید این است که در حال نوشتن یک اسکریپت بخواهید فایلی را در اسکریپت خود باز کنید، که می‌توانید با استفاده از دستورات PowerShell این کار را انجام دهید.

 

روش اجرای فایلهای EXE بدون دسترسی ادمین از طریق PowerShell

برای شروع، منوی استارت را باز کنید و در کادر جستجو عبارت PowerShell را تایپ کرده و از نتایج جستجو روی گزینه Windows PowerShell کلیک کنید تا باز شود.

 

 

در پنجره PowerShell، علامت & را تایپ کرده و دکمه فاصله یا Spacebar را از صفحه‌کلید فشار دهید، سپس مسیر فایل اجرایی مورد نظر را وارد کرده و کلید Enter را فشار دهید. اگر مسیر فایل شما دارای فاصله است، آن را داخل دابل کوتیشن قرار دهید.

 

اگر دانش کافی برای پیدا کردن مسیر فایل مورد نظر را ندارید، به سادگی می‌توانید روی آن کلیک کنید و در حالی که دکمه ماوس را پایین نگه داشته‌اید آن را داخل پنجره PowerShell بکشید و سپس دکمه ماوس را رها کنید تا مسیر فایل به‌طور خودکار وارد شود. راه دیگر برای پیدا کردن مسیر فایل این است که روی آن کلیک‌راست کنید، و از منوی باز شده گزینه Properties را انتخاب کنید تا پنجره Properties باز شود. سپس روی تب Details کلیک کرده و مقدار File location را بررسی کنید.

 

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید فایلی به نام FileZilla_3.62.2_win64-setup.exe که داخل پوشه My Files در دسکتاپ شما ذخیره شده است را اجرا کنید، باید از دستوری مانند دستور زیر استفاده می‌کنید.

 

& "C:\Users\mahes\Desktop\My Files\FileZilla_3.62.2_win64-setup.exe"

 

 

ابزار PowerShell، فایل اجرایی مشخص شده را راه‌اندازی می‌کند و به‌طور عادی می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

روش اجرای فایلهای EXE با دسترسی ادمین از طریق PowerShell

برای راه‌اندازی یک فایل اجرایی با دسترسی ادمین در PowerShell، کافی‌است چند تغییر در دستور خود ایجاد کنید تا فایل شما با دسترسی ادمین راه‌اندازی شود.

 

برای انجام این کار، ابزار PowerShell را در رایانه شخصی خود باز کنید. سپس، دستور زیر را تایپ کرده و مسیر کامل فایل اجرایی خود را جایگزین FilePath کنید و در نهایت دکمه Enter را از صفحه‌کلید فشار دهید.

 

Start-Process FilePath "powershell" -Verb RunAs

 

با وجود اینکه در بالا گفتیم اگر مسیر فایل اجرایی دارای فاصله بود آن را داخل دابل کوتیشن قرار دهید، بهتر است همشه برای  وارد کردن مسیر فایل‌ها از دابل کوتیشن استفاده کنید. هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

به عنوان مثال، برای اجرای فایلی با نام FileZilla_3.62.2_win64-setup.exe که داخل پوشه My Files در دسکتاپ شما با دسترسی ادمین ذخیره شده است، باید از دستور زیر در PowerShell استفاده کنید.

 

Start-Process "C:\Users\mahes\Desktop\My Files\FileZilla_3.62.2_win64-setup.exe" "powershell" -Verb RunAs

 

 

ابزار PowerShell، فایل اجرایی شما را با دسترسی ادمین راه‌اندازی می‌کند و با دسترسی ادمین می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

به این ترتیب به‌راحتی می‌توانید برنامه‌های خود را با دسترسی و یا بدون دسترسی ادمین از طریق ابزار PowerShell در رایانه شخصی خود اجرا کرده و استفاده کنید.