RSAT یا Remote Server Administration Tools مجموعه‌ای از ابزارها است که امکان مدیریت از راه دور سایر رایانه‌های شخصی و سرورهای ویندوز را فراهم می‌کند. برای فعال کردن این ویژگی باید از نسخه‌های Windows 11 Pro، Education یا Enterprise استفاده کنید. ابزارهای RSAT داخلی هستند و فقط باید آن‌ها را فعال کنید. در اینجا به نحوه فعال‌سازی ویژگی RSAT خواهیم پرداخت.

 

برای شروع، کلیدهای Windows+I را فشار دهید تا اپ Settings باز شود. سپس، روی گزینه Apps در ستون سمت چپ کلیک کرده و گزینه Optional features را از سمت راست انتخاب کنید.

 

 

روی دکمه View features، در کنار گزینه Add an optional feature کلیک کنید.

 

 

در اینجا، عبارت RSAT را در کادر جستجو تایپ کنید و از میان نتایج ظاهر شده ویژگی‌هایی که می‌خواهید نصب کنید را انتخاب کرده و روی دکمه Next کلیک کنید.

 

 

سپس، روی دکمه Install کلیک کنید.

 

 

شما می‌توانید پیشرفت فرآیند نصب را در بخش Recent actions مشاهده کنید.

 

 

به یاد داشته باشید که نصب کامل ویژگی‌هایی که انتخاب کرده‌اید ممکن است چند دقیقه طول بکشد. پس از نصب ویژگی‌های RSAT، تنظیمات را ببندید و سیستم خود را ریستارت کنید.

 

نصب RSAT خود را تأیید کنید

برای تأیید ویژگی‌های RSAT و وضعیت آن‌ها، می‌توانید یک دستور ساده در PowerShell اجرا کنید.

 

ابتدا، کلید Windows را فشار دهید تا منوی استارت باز شود، در کادر جستجو عبارت PowerShell را تایپ کرده و روی گزینه Run as Administrator کلیک کنید.

 

 

دستور زیر را در پنجره PowerShell تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید. فهرستی از تمام ویژگی‌های RSAT و وضعیت آن‌ها به شما نمایش داده می‌شود.

 

Get-WindowsCapability -Name RSAT* -Online | Select-Object -Property DisplayName, State

 

 

یکی دیگر از راه‌های آسان برای بررسی مواردی که نصب یا حذف شده‌اند، بخش Optional features history در اپ تنظیمات است.

 

 

نحوه نصب تمام اجزای RSAT در ویندوز 11

اگر می‌دانید که می‌خواهید همه اجزای RSAT را نصب کنید، می‌توانید با اجرای دستوری از Windows Terminal یا Windows PowerShell به‌راحتی این کار را انجام دهید.

 

ابتدا، کلید Windows را فشار دهید تا منوی استارت باز شود، در قسمت جستجو عبارت PowerShell را تایپ کرده و روی گزینه Run as Administrator کلیک کنید. سپس، دستور زیر را در پنجره PowerShell تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید.

 

Get-WindowsCapability -Name RSAT* -Online | Add-WindowsCapability -Online

 

 

این فرآیند ممکن است چند دقیقه طول بکشد. در حین نصب هر جزء، نوار پیشرفت را مشاهده خواهید کرد.

 

 

برای اطلاع از مقدار پیشرفت نصب، می‌توانید پنجره تنظیمات را باز کرده و به بخش Recent actions مراجعه کنید.

 

 

نحوه حذف RSAT در ویندوز 11

 اگر دیگر نیازی به استفاده از RSAT ندارید، می‌توانید آن را از طریق منوی Optional features در اپ تنظیمات حذف نصب کنید.


ابتدا، کلید‌های Windows+I را فشار دهید تا پنجره تنظیمات باز شود. سپس، گزینه Apps را از ستون سمت چپ انتخاب کرده و روی گزینه Optional features در سمت راست کلیک کنید.

 

 

در قسمت Installed features، عبارت RSAT را در کادر جستجو تایپ کنید تا لیست ویژگی‌های نصب شده نمایش داده شود. سپس، روی نماد کشویی کنار هر ویژگی که می‌خواهید حذف شود کلیک کرده و روی دکمه Uninstall کلیک کنید.