چگونه دوربین مدار بسته را به گوشی وصل کنیم؟

اتصال گوشی به دوربین مدار بسته یکی از راه های موثر برای دسترسی به تصویر زنده یا ضبط شده است. برای این اتصال بایستی یک مودم در اختیار باشد تا تنظیمات مربوطه انجام شده و به وسیله دستگاه دی وی آر (DVR) بتوانید در گوشی، ویدیو یا تصاویر را مشاهده کنید. قبل از انجام این کار شما باید دوربین مدار بسته را کامل بررسی کرده و مطمئن شوید که فابلیت اتصال به گوشی را داشته باشد. سپس، پس از بررسی با یک تکنسین حرفه ای و با تجربه مشورت کنید تا کار های ضروری را انجام دهید.

دستگاه دی وی آر (DVR) که نقش اصلی در ضبط و ذخیره تصاویر را دارد، انتقال تصاویر از خروجی پورت LAN را نیز برعهده دارد. از طریق کابل شبکه دستگاه را به مودم متصل کرده تا بتوانیم اینترنت مورد نیاز برای انتقال تصاویر را بر عهده داشته باشیم. مودم های موجود در بازار، در دو دسته عرضه می شوند برخی از آن ها ثابت بوده و برخی قابلیت داشتن سیم کارت را نیز دارند. اگر در محلی هستید که مودم خط ثابت مشکل دارد یا نتوانید مودم خط ثابت را تهیه نمایید بهتر است از مودم های سیم کارتی استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیش تر می توانید مقالات مرتبط با دوربین مدار بسته را مطالعه کنید. در ادامه تنظیمات دستگاه دی وی آر و نرم افزار مورد نیاز را توضیح خواهیم داد که به شرح زیر است.

 

تنظیم دستگاه  DVR جهت اتصال گوشی به دوربین مدار بسته

اگر به جای مودم خط ثابت، از مودم سیم کارتی استفاده کردید حتما باید از آنتن دهی قوی و پر سرعت آن جا مطمئن شوید تا هنگام ارسال تصاویر به گوشی با مشکلی مواجه نشوید. پس از متصل کردن به برق و فعال شدن دستگاه و همچنین، اتصال به مودم باید چند مورد برای عملکرد درست انجام دهید. ابتدا باید وارد تنظیمات دستگاه دی وی آر (DVR) شوید تا از اتصال مودم به این دستگاه اطمینان حاصل کنید. پس از وارد شدن به منوی این دستگاه، برای انتقال تصاویر به تلفن همراه به دو مشخصه اصلی نیازمند هستیم، اولین مشخصه دریافت لینک نرم‌افزار مورد نیاز و دومی شماره سریال دستگاه.

برای انجام این‌کار در صفحه اصلی راست کلیک کرده و گزینه جادوگر راه‌اندازی را انتخاب می کنیم (البته این گزینه ممکن است در سایر DVR ها با اسم راهنما هم نام گذاری شده باشد). بعد از انتخاب یکسری پیام‌هایی برای شما به نمایش گذاشته می شود به عنوان خوش آمدگویی که از آن ها رد شده و به قسمت زمان و پیکربندی می رسیم. در این بخش می توان تاریخ و ساعت را تنظیم کرد. بخش یعدی که اتصال شبکه است قطعی یا وصل بودن مودم را نشان می دهد. پس از گذارندن این مراحل دو تا QR را مشاهده خواهید کرد. بارکد خوان گوشی را بر رو کد های کیو آر موجود قرار می دهیم تا نرم افزار مربوط دانلود شود. پس از دانلود تنظیمات مربوطه را انجام می دهیم که به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

 

تنظیم کردن نرم افزار جهت اتصال گوشی به دوربین مدار بسته

بعد از دریافت لینک و دانلود نرم افزار XMEye، این برنامه را نصب کرده و وارد تنظیمات آن می شویم. برای ورود و تنظیم این برنامه دو حالت وجود دارد، یکی می توان به حالت رجیستری و دیگری در حالت لوکال یا محلی امکان پذیر است. در حالت رجیستری به یک ایمیل و پسورد نیاز است که وسیله ایمیل ثبت شده تمامی پیام های دریافتی سرور یا دستگاه در اختیار شما قرار خواهد گرفت. از طریق حالت محلی نیز می توانیم به منوی نرم‌افزار دسترسی داشته باشیم. زمانی که وارد صفحه اصلی برنامه می شویم تعدادی آپشن هایی را مشاهده خواهیم کرد. ابتدا با انتخاب گزینه پلاس یک اسم مناسب و دلخواه را وارد می کنیم سپس در قسمت دوم شماره سریال دستگاه را می نویسیم.

در بخش بعدی، گزینه Advanced را انتخاب کرده که دو ردیف نشان داده خواهد شد. در بخش اول username دستگاه را بایستی وارد کنیم. پس از ثبت، گزینه OK را انتخاب کرده و وارد بخش بعدی می شویم. در صفحه اصلی، اکانتی که ساختیم قابل مشاهده است، اگر اکانت را انتخاب کنیم تعداد دوربین های نصب شده را نشان خواهد داد. با انتخاب هر کدام از دوربین ها تصاویر برای شما نشان داده می شوند که می توانید تصاویر را به صورت 1، 4، 9 یا 16 کانال تنظیم کنید. تصاویر قابلیت تنظیم شدن روی حالت  HD یا SD را دارند، اگر دستگاه به میکروفون متصل باشد، می توانید از طریق آپشن موجود میکروفون را فعال یا غیر فعال کنید. همچنین از طریق منوی دوربین می توانید تصاویر را در گوشی خود نیز ذخیره نمایید.

 

 

برنامه های مورد نیاز برای انتقال تصویر دوربین مدار بسته به تلفن همراه

برنامه های مختلفی برای انتقال تصاویر طراحی و تولید شده اند که می توانید به راحتی نصب کرده و از تمامی نقاط جهان از اتفاقات محیط مطلع شوید. برخی از این نرم افزار ها به شرح زیر است:

  1. برنامه Security Eye
  2. برنامه Xeoma
  3. برنامه  Deskshare IP Camera Viewer
  4. برنامه Anycam

هر کدام از این برنامه ها ویژگی ها، مزایا و معایب زیادی دارند، برای اطلاعات راجع به این برنامه ها به مطالعه مقالات مرتبط با دوربین مدار بسته بپردازید.