همانطور که می‌دانیم دامنه نامی است که کاربران با تایپ آن در مرورگر به وبسایت ما وارد می‌شوند. انتخاب این نام فاکتورهایی دارد که با رعایت آنها در زمان ثبت دامنه به ورود و اعتماد کاربران وبسایتمان کمک می‌کند.

 

انتخاب نام دامنه:

نام دامنه بهتر است که نام برند یا شرکتی باشد که با نام آن قرار است در حوزه اینترنت فعالیت کنیم، شناخته شویم، مورد اعتماد کاربر قرار بگیریم و دسترسی کاربر به صفحه خودمان را راحت تر بکنیم. بگذارید بیشتر باز کنم قضیه رو. نام برند با نام شرکتی که ثبت کردیم الزاما نباید یکی باشه. اغلب نامهایی که برای ثبت شرکت انتخاب می‌شوند 2 سیلابی به بالا هستندکه برای نام دامنه مناسب نیستند. مثلا نام شرکت دیجی کالای معروف نوآوران فن آوازه هست و نام برند این شرکت دی جی کالا هست. الان فکر کنم بهتر متوجه شدید.

 

معیار های نام دامنه:

به دلیل اینکه امروزه نام دامنه های خیلی زیادی داخل اینترنت ثبت شده و همچنین نام هایی که رند هستند افراد و شرکت هایی اونها رو ثبت کردن که در زمان مناسب به قیمت های بالاتری بفروشند انتخاب دامنه آزاد متناسب با برند در بعضی از حوزه‌ها سخت شده.

نام دامنه ای که انتخاب می‌کنیم بهتره که یک املا داشته باشه و به چند مدل نوشته نشه! برای چی؟ چون از اشتباه تایپ کردن کاربر جلو گیری بشه. مثلا املا نوشتاری همایون به چند روش homayun ، homayon ، homayoon نوشته میشه و کاربر رو برای ورود از طریق url گیج می‌کنه.

یا اینکه اسمی انتخاب کنین که املای اون اسم اشتباه باشه. مثلا یکی از وبسایت های معروف حوزه فروش قالب وردپرس به نام ژاکت از نام دامنه zhaket.com استفاده می‌کنه که املا درست این کلمه به انگلیسی jacket هست.

 

کلمه کلیدی نام دامنه:

یکی دیگر از راههای انتخاب نام دامنه استفاده از کلمه کلیدی خدماتی که وبسایت شما ارائه می‌دهد در نام دامنه است. مثلا شرکتی که خدمات هاست ارائه می‌دهد از کلمه هاست در نام دامنه و برند خودش استفاده کرده مثل آسمان هاست ( asemanhost.com ) یا ایران سرور ( iranserver.com )

 

 

استفاده از نام‌های به یاد ماندنی:

نام هایی که در ذهن کاربر بمانند باعث می‌شود که کاربران وفادار به سایت شما نام شما در ذهنشان بماند و همچنین به دیگران معرفی کنند.

 

استفاده از کاراکتر ها:

تا حد امکان سعی داشته باشید که از کاراکتر ها مانند – در دامنه استفاده نکنید. چون تو ذهن کاربرا نمی‌مونه و نامی که در ذهنشون هست رو پشت سرو هم می‌نویسن.

 

 

انتخاب پسوند مناسب:

تعداد 1589 پسوند دامنه یا tld در دنیا وجود دارد که هر کشور یا ملیتی هم از این پسوند ها مختص خود دارد مثلا ir که مختص ایران است. حالا از این بین تعداد کمی از دامنه ها وجود دارد که بیشتر به چشم کاربران آشنا است و در ذهن کاربر ثبت شده اند. به طور کلی اکثر کاربران زمانی که نام دامنه ای را می‌خواهند در مرورگر سرچ کنند اولین پسوندی که به ذهن آنها می آید .com است و بعد از آن در ایران .ir همچنین پسوندهای دیگری هم هستند که به صورت جهانی هستند و کاربران با آنها آشنایی بیشتری دارند مثل:

Co: این پسوند در ابتدا برای کشور کلمبیا بوده که از سال 2010 توسط شرکت Neustar خریداری شد و محدودیت های کشوری ( ثبت برای کاربران و شرکت های داخل همان کشور ) را برداشت. این دامنه در حال حاضر برای کمپانی‌های معتبر می‌باشد ( company ) که در صورت معتر بودن قادر به ثبت این دامنه هستند.

Net: مناسب سایت‌هایی که در حوزه اینترنت و زیر ساخت فعالیت می‌کنند

Org: مناسب سازمانهای غیرتجاری و غیر انتفاعی

Biz: برای کسب و کارهای تجارت الکترونیک مناسب است

Me: برای سایت های شخصی مناسب است

حالا برای استعلام نام دامنه هایی که تو ذهنمه چیکار کنم؟

وبسایتهای ثبت دامنه و خدمات میزبانی هستند که استعدام نام دامنه دارد که داخل صفحه اصلیشون قرار داره میتونین با ورود به سایتشون و تایپ نام دامنه مورد نظرتون استعلام بگیرید.