تبلیغات در ترفندستان
بازیابی اطلاعات هارد
مشاهده RSS Feed

ترفندخانه در ترفندستان

کد HTML:
.تنها اعضای سایت قادر به دیدن این محتوا هستند. لطفاً وارد شوید و یا برای عضویت رایگان و بی‌دردسر در سایت کلیک کنید

مسئولیت پذیری؛ مهم ترین عامل در طول عمر

به این مطلب امتیاز بدهید
دیشب داشت یه مستند نشون می داد راجع به تلاش هایی که انسان ها در طول دهه ها برای افزایش طول عمر و هم چنین جلوگیری از بیماری های فرسایشی در دوران پیری انجام دادن.
از خوردن ویتامین های شیمیایی گرفته، تا قرص های جلوگیری از پیری و حتی کلاهبرداری های مختلفی که در اثر ناآگاهی افراد و ترس شدید اونا از مرگ انجام شده، همه رو نشون داد.
یه سری چیزا مثل تأثیرات ژنها در روند پیری و آزمایشات مرتبطی که انجام شده بود، به سرنخ های خوبی هم رسیده بود ولی هنوز راه خیلی درازی در پیش داره که بتونن درمانی براش پیدا کنن (مثل پیشرفت سلول های بنیادی) و واقعاً منطقی نیست که به امید اون روز که فعلاً سرابی بیش نیست! همینطور دست روی دست گذاشت. ضمن این که نگرانی های زیادی هم راجع به افزایش مصنوعی طول عمر وجود داره، مثلاً یکیش که در آخر این فیلم مستند هم عنوان کرد، اینه که افزایش طول عمر سلول ها و یا کاری که باعث بشه سلول ها در پیری بر خلاف میلشون، بیشتر تقسیم بشن، ممکنه باعث ایجاد سرطان بشه! و این یعنی بعد از اینکه در آینده بتونن سلول های بنیادی رو به مرحله قابل اجرا برسونن، تازه کلی تست و آزمایش هم برای تأیید صحّت و نداشتن اثرات جانبی این روش ها اجرا کنن و بعد از اینا اگه ایمن باشه تأیید میشه، تازه اونم احتمالاً اولش خیلی گرونه و برای همه قابل استفاده نیست. و این واقعاً عادلانه هم نیست.
حالا این ژنتیک و سلول های بنیادی قسمت جالبش بود، قسمتی که به هر حال بنیه ی علمی و حقیقی داره و جای زیادی برای تحقیقات داره.
اما یه سری کلاهبرداری های عجیبی برای این هدف یعنی افزایش طول عمر و جوانی هم انجام شده بود که بعید می دونم در دنیای امروز دیگه کسی گول اینطور چیزا رو بخوره در صورتی که 30-40 سال پیش یه عدّه اینقدر گول خورده بودن و پول داده بودن که کلاهبرداری های بی پایه و اساس رو تبدیل کرده بودن به تجارت چندین میلیون دلاری!
مثلاً یه نمونَش، پزشک دربار یوگسلاوی سابق بوده که ادعا می کرده روش های جدیدی واسه افزایش طول عمر و جلوگیری از مضرات پیری کشف کرده و خود این پزشک دغل! تو یه مصاحبه میگه که: "من همیشه گفتم که در زیر میکروسکوپم خدا رو دیدم!" بعد ایشون میاد یه کلینیک جوان سازی راه اندازی می کنه و جالب اینکه به دلیل عدم تأیید اعتبار روش هاش، در آمریکا بهش اجازه فعالیت نمیدن و اونم میره تو یکی از جزیره های انگلیس که بساط راه می ندازه و به حدّی معروف میشه که از همه دنیا میان و خیلی هم براش پول میدن، چندین برابر قیمتی که واقعاً می ارزه برای اون خدمات داد. یه سری از روش ها و خدماتش هم چیزهای عمومی بود مثل ماساژ و این چیزا، که قائدتاً باعث ریلکس شدن ذهن و بدن میشه و برای سلامتی مفیده، اما این یه چیز خاصی نیست که بخوان به خاطرش چند هزار دلار بگیرن! بلکه یه سری روش های ساده هست که قیمتش هم باید متعارف باشه تا همه استفاده کنن. اما یه سری روش هاش هم علاوه بر نادرست بودن، غیر اخلاقی هم بود، مثلاً ادعا می کرد در تخم مرغ نطفه دار آنزیم های جوون کننده ای هست که باعث جوان سازی پوست و بدن میشه، و با این ها ماسک های صورت درست می کرده و به قیمت خیلی گرون می فروخته، اما بعداً مشخص شده که همه این حرفا دروغ و فریبی بیش نبوده و هیچ تأثیری هم نداشته.
در سوئیس یه عده پزشک-نما حتی از این بدترش رو هم انجام داده بودن، اونم اینکه یه کلینیک اختصاصی و مجلّل درست کرده بودن که مخصوص پولدارا و افراد مشهور بود، و تازه اونم به شرطی قبول می کردن اونجا بستری شن که هویّت شخصیشون محرمانه باقی بمونه، چیزی که در سوئیس برای پولدارا امکانپذیره.
روش اینها خیلی مزخرف تر و در عین حال بی رحمانه تر بود؛ مثل اون دکتر یوگسلاویایی که می گفت در تخم مرغ نطفه دار ماده ای هست که می تونه ما رو جوون کنه، اینا می گفتن در غده تیروئید جنین گوسفند این ماده هست، و برای اینکار، گوسفندهای حامله رو می گرفتن عین یه قصّاب می کشتن و جنینش رو در می آوردن، از غده ی تیروئیدش این ماده رو خارج می کردن که در نهایت مثل خون بود و معلوم نبود چی توشه اصلاً، و این رو تزریق می کردن به افرادی که میخوان جوون بمونن!
و علاوه بر اینکه در این مستند تمام اون صحنه های فجیع کشتار حیوون بیچاره رو نشون می دادن، بلکه نظرات مختلف دیگران رو هم نشون می دادن، و یه دکتری در مورد این روش می گفت که در نهایت اونا چیزی به غیر از آب گوشت حیوون مرده، چیز دیگه ای به بیماران تزریق نمی کنن و هیچ تأثیر مثبتی هم نداره این کار.

این روش های غیر اخلاقی نه تنها برای گیاهخواران مثل من، بلکه برای بیشتر انسان ها، چندش آور هستن و معلوم نیست اون آدما پیش خودشون چی فکر کرده بودن که می تونن اینطوری با توسّل به خشونت و آسیب زدن به موجودات دیگه، عمرشون رو طولانی کنن؟!

و البته در کنار همه اینها، می دونیم که هدف از طول عمر فقط این نیست که تعداد سال های زنده بودنمون رو زیاد کنیم، بلکه کیفیت زندگی هم به همین اندازه و حتی بیشتر اهمیّت داره. واضحه به با آزار و خشونت، کیفیت زندگی ما بالاتر نخواهد رفت...

اما ه چیزی که در مورد این مستند خوشم اومد، این بود که همه چیز رو بررسی کرده بود. هر چند رژیم خام گیاهخواری رو اصلاً بهش اشاره نکرد، اما رژیم های محدود از نظر کالری و رژیم هایی که میوه و سالاد زیادی مصرف می کردن رو بررسی کرد و از همه نظر تأیید شده بود که رژیم غذایی سالم خیلی بر سلامتی ما تأثیرگذاره و افرادی که با اینطور رژیم ها زندگی می کردن و میزان موفقیت اونها رو هم نشون داد. هم چنین روزه گرفتن های منظم رو هم که یه دانشمند در 40 سال پیش روش تحقیق کرده بود رو نشون داد.
البته از تأثیرات ذهن بر سلامتی هم غافل نمونده بود و نمونه های مختلفی از افراد شاد و حتی افراد مذهبی معتقد رو نشون داد و می گفت قرار گرفتن در یک فضای فکری مثبت و یک همفکری و اتحّاد با افراد مثبت اندیش در زندگی، می تونه باعث جلوگیری از زوال و عقل و آلزایمر بشه و علاوه بر اون، نشاز و شادابی زندگی رو بالا ببره.
و این یعنی حداقل چیزی که برای افزایش طول عمر، پیشگیری از بیماری ها و بهبود کیفیت زندگی، حداقل ابزاری که همیشه با خودمون به همراه داریم اینه که چی بخورم؟ و چی فکر کنیم؟
این دو تا یعنی مسئولیت پذیری ما در قبال جسم، ذهن و زندگیمون. صرفنظر از اینکه علم بتونه یا نتونه اونقدر پیشرفت کنه که به استفاده ی ایمن از سلول های بنیادی یا روش های ایمن دیگه برسه، مسئولیت پذیری ما مهم ترین عامل در زندگی خواهد بود، چرا که اولاً فعلاً که راه بهتری نداریم، ثانیاً کیفیت زندگی ما کاملاً به مسئولیت پذیری ما بستگی داره، که هم شامل مادیات جسمی، هم افکار ذهنی و هم معنویات میشه، و اگه در یکی از اینا کوتاهی کنیم، زندگیمون از تعادل خارج میشه و کیفیتش به شدت پایین میاد...
زیبایی های زندگی در صورت آگاهی قابل لمس هستن. آگاه بودن شرط لذّت بردن از وجوده!
زندگی ناآگاهانه لطفی نداره، چه یک سال چه هزار سال! تازه در خیلی از موارد، هر چی هم طولانی تر باشه بدتره!
پس نتیجه می گیریم که آگاهی و مسئولیت پذیری ما در قبال خودمون و زندگیمون، بزرگترین وظیفه ی ماست!
1 پسندیدن
پسندیدن Kasra

نظرات

اکنون ساعت 12:48 برپایه‌ی ساعت جهانی (GMT +3.5) می‌باشد.

تبلیغات متنی

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه‌ی سایت، جدیدترین ترفندها، نقد و بررسی‌ها و مطالب مدرسه فناوری به طور خودکار به ایمیل شما ارسال می‌شود. بعد از کلیک بر روی دکمه‌ی «مشترک شوید»، بایستی کد داخل تصویر را وارد کرده، سپس به صندوق ایمیل خود مراجعه کنید و روی لینک تأیید کلیک کنید تا اشتراک شما نهایی شود.

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به وب سایت ترفندستان است. برداشت مطالب و تصاویر تنها با ذکر نام ترفندستان مجاز است.